Velkoobchod s elektromateriálem zpracuje 7 tisíc faktur měsíčně bez lidského zásahu

Velkoobchod s elektromateriálem zpracuje 7 tisíc faktur měsíčně bez lidského zásahu

Velkoobchod s elektromateriálem a svítidly ELKOV elektro si vyměňuje faktury s dodavateli automaticky pomocí EDI. Přestože v jeho segmentu není tato technologie příliš rozšířená, každý měsíc si teď s dodavateli přes EDI vymění 7 tisíc dokladů. Podle technologického ředitele tím ušetří několik pracovních míst na účtárně.

Technologie EDI je historicky rozšířená zejména v e-commerce nebo FMCG, postupně ale proniká také mezi velkoobchody s elektrem. Využívají ho velcí hráči jako Sonepar či Elfetex a naplno se do EDI pustilo také ELKOV Elektro. Ačkoliv zatím zapojilo jen zlomek svých dodavatelů, vymění si s nimi 7 000 faktur měsíčně.

„Doposud jsme zapojili 80 z 2 000 dodavatelů. Jsou to ale ti, kteří nám dělají největší obrat. Přes EDI si nyní posíláme třetinu všech faktur, což nám šetří stovky hodin práce měsíčně,“ vysvětluje technický ředitel ELKOV elektro Petr Vlašánek. S dodavateli si ve strukturovaném formátu vyměňují faktury, objednávky, potvrzení objednávek a avíza o odeslání zboží.

„Zapojit obchodní partnery do EDI je důležitý proces. Je nutné dobře vysvětlit, proč je to pro ně výhodné, a proto se vyplatí začít velkými dodavateli, kteří EDI už mají, nebo jim EDI ušetří tolik nákladů, že ho rádi zavedou,“ vysvětluje Marek Stanovský, Head of Sales z firmy Grit, která pro ELKOV elektro dodává řešení Orion EDI.

Jako největší přínos přechodu na EDI spatřuje Petr Vlašánek úsporu času. „EDI nám šetří čas zejména na účtárně. Velcí dodavatelé nám posílají faktury klidně o 30 stranách. Jejich přepisování by bylo pro zaměstnance úmorné a hrozily by při něm chyby z nepozornosti,“ vysvětluje Petr Vlašánek. 

EDI se na jednotlivých trzích šíří právě díky zapojování dodavatelů, protože technologie funguje až ve chvíli, kdy ji zavedou obě strany. Ty pak čerpají stejné výhody z odesílání dat ve strukturovaném formátu, jako je například automatické zpracování dokladů.

Zdroj informací

GRiT a NejBusiness.cz

Datum

18. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0773 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál