Roste popularita grafických kurzů. Jak si vybrat ten pravý?

Roste popularita grafických kurzů. Jak si vybrat ten pravý?

V posledních pěti letech stabilně roste zájem o grafické kurzy. Stále více lidí chce umět upravovat fotky, tvořit tiskové materiály a grafiku. Jak si ale z široké nabídky nástrojů a kurzů vybrat ten pravý? Důležité je si nejdříve říci, co všechno se potřebujete na kurzu naučit a co od grafického programu, se kterým budete pracovat, očekáváte.

 

Vektorová nebo rastrová grafika?

Budete chtít ovládnout spíše vektorovou nebo rastrovou grafiku? A znáte mezi nimi rozdíl? „Právě rozhodnutí, zda se chcete věnovat vektorové nebo rastrové grafice do značné míry ovlivní váš výběr programu. Vektorová grafika je využívána k práci s obrázky. Používá geometrické objekty - body, přímky a křivky při tvorbě ilustrací, animací, plakátů nebo velkoformátových tisků,“ vysvětluje Vítězslav Holas, z Počítačové školy Gopas a dodává: „Rastrová grafika pak k slouží ke zpracování fotografií. K zachycení obrazových informací využívá pixely, které jsou uspořádány do mřížky. Každý bod má svou přesnou polohu a barvu.“

V počítači nebo online?

Další důležitou otázkou, kterou si musíte před finálním výběrem zodpovědět je, zda preferujete instalovaný program v počítači nebo budete používat aplikaci v internetovém prohlížeči? Odpověď na tuto otázku je důležitá třeba pro toho, kdo si nemůže na pracovní počítač nainstalovat grafický program.

Jste ochotni do programu investovat?

A v neposlední řadě je také třeba si říci, zda jste jako uživatel ochoten za aplikaci platit. Pokud ano, budete mít širší možnosti než v opačném případě. Ale i když budete chtít využívat grafické programy v neplaceném prostředí, máte dostatek dobrých příležitostí.

Programy, mezi kterými lze vybírat:

Adobe

Začneme nejznámější značkou Adobe, která zahrnuje placené profesionální programy, jež si instalujete do počítače. „Adobe Creative Cloud je ideální volbou pro grafické nebo UX/UI designéry. Služba nabízí přístup k tomu nejlepšímu grafickému softwaru za rozumné ceny a používá se snadno a rychle. Adobe Creative Cloud oceníte i v případě, že nejste profesionální grafik. Za pár stovek měsíčně získáte díky této službě přístup ke kvalitnímu softwaru, který vám pomůže například s editací fotek nebo domácích videí. Najdete zde 20 různých programů od úpravy fotek, přes střih videa až po návrh UX webových stránek. Ke grafickým úpravám se nejvíce hodí Illustrator, InDesign a Photoshop. Hlavním cílem v Illustratoru je vytvářet a pracovat s vektorovou grafikou. Můžete v něm tak vytvářet loga, webové stránky, reklamní materiály, ale i navrhnout rozhraní webu či mobilní aplikace,“ říká Vítězslav Holas z Počítačové školy Gopas.

Inkscape

Inkscape je open source editor vektorové grafiky, který instalujete do počítače a je zdarma. Vytvoříte a upravíte s ním nejrůznější ilustrace, loga, grafy i infografiky. Tento program je vhodný pro začátečníky a některé pokročilé nástroje pak musíte hledat v jiných programech.

CorelDRAW

CoreDRAW je placený program s instalací do počítače pro opravdové fajnšmekry vektorové grafiky. Je to program pro profesionály a splní tak i ty nejnáročnější požadavky. Zajímavou funkcí je třeba převod rastrů na vektorovou grafiku s využitím umělé inteligence.

Affinity

Trojci placených programů pro instalaci do počítače Affinity Designer, Photo a Publisher vyvíjí firma Serif Europe Ltd. První jmenovaný, Affinity Designer, je editor vektorové grafiky, ve kterém vytvoříte plakát, vizitku nebo logo. Affinity Publisher Vám umožní kombinovat obrázky, grafiku i text a vytvářet materiály připravené k publikování – od knih, časopisů a marketingových materiálů až po šablony pro sociální sítě, makety webových stránek a další. Ať už jde o rychlé korekce, jemné retuše nebo se ponoříte do komplexního výtvarného umění se stovkami vrstev, Affinity Photo to umožní.

Canva.com, Pixlr.com a Vectr.com

Zatímco předchozí zmíněné programy lze používat po instalaci do počítače, existují i online aplikace, které dostatečně splní vaše očekávání. Zároveň většinou nabízejí základní verzi, která je zdarma a pro zapálené nadšence pak pokročilou verzi za měsíční paušál.

Canva je online grafický editor. Disponuje širokým využitím a připravíte si tu například moderní životopis nebo fotky do příspěvků na sociální sítě. V aplikaci Pixlr.com můžete upravovat své fotografie přímo v internetovém prohlížeči. A poslední Vectr.com se dá využít na vytvoření vlastní vektorové grafiky a také ho můžete otevřít přímo ve svém prohlížeči.

Pokud tedy máte jasno zda budete pracovat s vektory nebo s fotografiemi, jestli si chcete program nainstalovat do počítače program nebo budete používat jen aplikaci v internetovém prohlížeči a zda jste ochotni za program platit nebo si vyzkoušíte grafiku v neplaceném prostředí, pak vás vaše volba směřuje ke konkrétnímu programu a jeho kurzu.

Stačí si jen vybrat konkrétní zaměření a pokročilost a můžete se těšit na nové zkušenosti. Počítačová škola GOPAS, největší poskytovatel školení v oblasti informačních technologií na českém trhu, nabízí širokou paletu grafických kurzů pro firmy i jednotlivce v nejvyšší kvalitě.

Zdroj informací

Počítačová škola GOPAS a NejBusiness.cz

Datum

17. listopadu 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

Reklama

Page generated in 1.4533 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál