MMR: Evropské fondy podpořily české příjemce 535 miliardami za posledních 6 let

MMR: Evropské fondy podpořily české příjemce 535 miliardami za posledních 6 let

V Praze zasedala Rada pro fondy EU na pracovní úrovni. Vzhledem ke končícímu programovému období 2014 - 2020 byl projednán dosavadní vývoj čerpání finančních prostředků z fondů EU a s ním i spojená rizika s jejich dočerpáním. Doposud bylo příjemcům z fondů EU proplaceno 535,5 miliard korun, tj. 81,2 % všech prostředků v končícím období.

„Česká republika byla dosud v čerpání úspěšná a dlouhodobě se umísťuje v žebříčku čerpání členských státu na předních místech. Pro letošní rok se také podařilo s předstihem v létě splnit pravidlo n+3 a tudíž nepřijdeme o žádné finanční prostředky z alokace na rok 2019. Vzhledem k tomu, že se programy pro období 2014-2020 blíží k závěrečné fázi, je nyní třeba zaměřit se na rizika spojená s úspěšným dočerpáním přidělené alokace. V tomto ohledu bude rok 2023 rozhodující,“ uvedla náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů, mezinárodních vztahů a cestovního ruchu Daniela Grabmüllerová.

Na jednání byla členům Rady pro fondy EU na pracovní úrovni předložena „Zpráva o rizicích implementace programů v roce 2022“. Z ní vyplývá, že současná situace ohrožuje u některých programů úspěšné dočerpání alokace z období 2014- 2020. Nejen z důvodu navyšování cen a prodlužováním termínu plnění veřejných zakázek hrozí riziko odstupování od realizace projektů u vysokého počtu projektů. Zároveň má současný vývoj ekonomiky vliv na nedostatečný zájem o některé oblasti podpory. Řešením je, aby řídící orgány podnikly co nejdříve potřebné kroky k administrování všech projektů a přijatých žádostí o platbu a zintenzivnili komunikaci s příjemci. Pro část prostředků je nutné najít nové pokrytí nebo využít flexibilitu a další dostupné nástroje, např. FAST CARE.

Zdroj informací

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a NejBusiness.cz

Datum

13. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2596 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál