Slovenský startup zvítězil v mezinárodní soutěži BASF Innovation Hub 2022

Slovenský startup zvítězil v mezinárodní soutěži BASF Innovation Hub 2022

Z více než 100 předložených návrhů z 11 zemí střední a jihovýchodní Evropy vybrala porota tým Ekolive ze Slovenska a Holloid z Rakouska jako nejlepší řešení v soutěži BASF Innovation Hub 2022. Soutěž společnosti BASF je určena pro start-upy a inovátory zabývající se zelenou energií, inteligentní dopravou a evropskou strategií "Z farmy na vidličku".

I letos se porota rozhodla ocenit dva startupy, které vynikaly svými řešeními a dodaly nám optimismus do dalších dnů. Tým Ekolive, který v soutěži zastupuje zakladatelka tohoto startupu Ing. Darina Štyriaková, PhD., postoupil do finále soutěže jako vítěz lokálního kola BASF Innovation Hub 2022 pro Českou a Slovenskou republiku. Jejich řešení pro biolouhování, bioremediaci a výrobu biostimulantů pro zdravou a bezpečnou výrobu potravin přesvědčilo i porotu velkého finále. Díky této inovativní metodě využívající bakterie, dosahují zvýšených výnosů ekologického zemědělství i účinnosti konvenčních hnojiv. Projekt slovenského týmu zároveň splňuje 11 ze 17 cílů udržitelného rozvoje OSN.

Boris Gaspar, výkonný ředitel společnosti BASF v České republice a předseda poroty BASF Innovation Hub 2022 pro Českou republiku a Slovensko, zdůraznil výjimečný přínos tohoto řešení: "Inovativní metoda společnosti Ekolive jasně řeší několik klíčových výzev, kterým čelíme při přechodu k udržitelné budoucnosti. Jejich metoda biologického louhování na bázi bakterií umožňuje eliminovat průmyslový a těžební odpad a výsledné biohnojivo poskytuje prostředky pro udržitelnou produkci zdravých potravin. Porota se jednomyslně shodla na vysokém potenciálu a hodnotě tohoto podnikatelského návrhu jak z hlediska technologického, tak z hlediska obchodního modelu. Velmi profesionální a autentická prezentace završila celkové vítězné vystoupení."

Druhý vítězný návrh pochází od společnosti Holloid z Rakouska s jejich 3D zobrazovacím nástrojem v reálném čase, který je založen na holografické mikroskopii s možností implementace pro bioreaktory a pro monitorování životního prostředí.

Oba vítězné týmy obdržely od společnosti BASF finanční odměnu ve výši 2 500 eur za vítězství v lokálním kole a dalších 5 000 eur za celkové vítězství.

"Je pro nás velkou ctí, že jsme byli vybráni společností BASF ze všech silných inovativních start-upů, které předvedly úžasná řešení budoucnosti. Byla to vzrušující a velmi inspirativní událost. Uděláme vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že naše bakterie pomohou s krizí nerostných surovin, oběhovosti a přispějí k naplnění Zelené dohody pro Evropu, aniž by to ovlivnilo výnosy zemědělců. Obrovské poděkování patří vysoce profesionální porotě a všem z týmu BASF. Jsme velmi vděční za vaši podporu a doufáme v budoucí spolupráci," uvedla zakladatelka Ekolive, Darina Štyriaková.

Druhý ročník soutěže BASF Innovation Hub 2022 trval 6 měsíců a přilákal více než 100 týmů z 11 zemí střední a jihovýchodní Evropy. "Ve společnosti BASF organizujeme podobné projekty již delší dobu a neustále se utvrzujeme v tom, že zdejší inovátoři překypují skvělými nápady, které si zaslouží naši podporu. Ať už formou poradenství, finanční pomoci nebo propojení s užitečnými kontakty. S tímto vědomím a záměrem pořádáme také soutěž BASF Innovation Hub," dodal Boris Gaspar.

Zdroj informací

BASF a NejBusiness.cz

Datum

9. listopadu 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3029 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál