6 mýtů o realitním crowdfundingu

6 mýtů o realitním crowdfundingu

Pokud jste zrovna nezdědili velkou sumu peněz, může vám investování do realit připadat jako nesplnitelný sen. Právě proto má crowdfunding do nemovitostí šanci stát se oblíbeným a potenciálně lukrativním způsobem investování. Navíc se jedná o skvělou možnost, jak přispět k výstavbě tolik potřebného bydlení v Evropě. Navzdory tomu jsou však někteří lidé vůči crowdfundingu nemovitostí stále skeptičtí. Jaké jsou tedy největší nedorozumění, která lze vyvrátit? Pojďme se společně podívat na 6 mýtů o crowdfundingu nemovitostí.

Mýtus č. 1: „Je příliš nový na to, aby byl spolehlivý“

Crowdfunding, jak ho známe dnes, lze vysledovat až k válečným dluhopisům z 30. let 19. století. Jiné formy crowdfundingu existují již po staletí. Skladatelé Wolfgang Amadeus Mozart a Fryderyk Chopin často dostávali finanční pomoc výměnou za hudební rukopisy a veřejné dedikace. Socha Svobody byla prvním americkým crowdfundingovým projektem, aniž by to byl její záměr – v novinách byly zveřejňovány prosby, které se snažily financovat její montáž. Ačkoli je však crowdfunding nemovitostí jako takový stále v plenkách, zdá se, že každým rokem nabírá na síle a nyní tvoří významný segment alternativního financování. V posledním desetiletí trvale roste a podle společnosti Report Ocean by měl globální trh crowdfundingu nemovitostí do roku 2030 vyšplhat na 1 351 miliardy dolarů.

Mýtus č. 2: „Může být lehkovážný a slouží pouze k financování osobních koníčků“

Crowdfunding jako takový skutečně může financovat nejrůznější projekty. Můžete se vydat cestou investičního crowdfundingu, kdy prostředky na projekt pouze zapůjčíte nebo na něm budete participovat. Také vás ale může zaujmout konkrétní projekt, po jehož skončení se vám investice vrátí v podobě produktu nebo úspěchu obdarovaného. Můžete se stát rozhodujícím zdrojem finančních prostředků, když se všechny ostatní cesty uzavřou a inovativním nápadům hrozí zánik. Označovat crowdfunding za lehkovážný je však nespravedlivé. Je pravdou, že se využívá k nápaditým projektům, jako je například populární karetní hra Výbušná koťátka. Nebo dokonce k osobním důvodům, jako v případě muže, který si nechal zafinancovat 13 prvních schůzek, aby našel svou pravou lásku. Crowdfunding však umožnil dokončit i inovativní projekty jako v případě headsetu pro virtuální realitu Oculus, který koupila v roce 2014 společnost Facebook za 2 miliardy dolarů.

Mýtus č. 3: „Výsledek přijde za velmi dlouhou dobu“

Investiční návratnost u realitního crowdfundingu se může lišit dle projektů. Nejlepší strategie je podle odborníků investovat pravidelně a dlouhodobě. „Crowdfunding nemovitostí je skutečně dlouhodobou investicí. Nelikvidita ovšem poskytuje určitou úroveň ochrany. Když si například našetříte dostatek peněz na svůj dům, neuvažujete o tom, že byste ho po jeho koupi hned prodali. Je to dlouhodobá investice, která přináší jistotu a skutečnost, že hodnota majetku by měla s časem růst,“ říká Jan Večerka, zakladatel a CEO BrikkApp, crowdfundingové platformy, která zprostředkovává kolektivní investování do nemovitostí v různých zemích Evropy.

Mýtus č. 4: „Riziko je vysoké“

Všechny investice jsou spojeny s určitým rizikem. Výhodou realitního crowdfundingu ale je, že investice je kryta fyzickým aktivem, které má hodnotu vždy. Případné riziko lze i zmírnit výběrem té správné platformy. Český agregátor platforem BrikkApp spolupracuje s pouze ověřenými partnery, stejně tak prověrkou prochází každý projekt a u každého investor najde i zhodnocení rizika. To celé zjednodušuje i nová funkce autoinvest. „Rok na trhu nám ukázal, že lidé mají o mikroinvestování zájem. Zároveň ale cítíme i potřebu, kdy lidé chtějí investovat, ale nechtějí procházet detail každé investiční příležitosti. Právě tito uživatelé ocení novou funkci autoinvest,“ představuje Večerka. Investor si jednoduše navolí libovolnou částku a podmínky, za kterých chce investovat. Vše ostatní za něj obstará automat. Po celou dobu má možnost sledovat své portfolio v reálném čase a nastavení svého autoinvest upravit.

Mýtus č. 5: „Jako investorovi mi přibude spousta práce a zodpovědnosti“.

Některé investory by mohla odradit představa nově nabyté zodpovědnosti a povinností. Přitom je to naopak. Pokud se například rozhodnete financovat nemovitost zvolenou k pronajímání, starostmi o nájemníky a správu nemovitosti se určitě trápit nemusíte. To je základní princip realitního crowdfundingu. „Platformy jako je BrikkApp se specializují na propojování lidí, kteří mají odborné znalosti, zkušenosti a čas na výstavbu developerských projektů nebo provozování nájemních nemovitostí, s jinými lidmi, kteří sice nemají zkušenosti, odborné znalosti nebo čas, ale kteří mají peníze a chtějí investovat,“ říká Jan Večerka, zakladatel a CEO BrikkApp.

Mýtus č. 6: „Na investování nemám dostatečný kapitál“.

Ačkoli dostatek kapitálu k investování jistě pomáhá, někdy je tomu i naopak. Jednou z nejlepších věcí na crowdfundingu nemovitostí je, že poskytuje cenově dostupnou cestu na trh s nemovitostmi. Ačkoli se minimální investice na jednotlivých platformách liší, minimální výše investice skrze platformu BrikkApp je 500 Kč pro české a 50 EUR pro zahraniční projekty. Ať už jste mladý profesionál, který se snaží vyšplhat po realitním žebříčku, rodič, který šetří na budoucnost svého dítěte nebo milionář, který chce diverzifikovat své stávající portfolio, crowdfunding nemovitostí vám má co nabídnout.

Zdroj informací

BrikkApp a NejBusiness.cz

Datum

9. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.1955 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál