Podniky směřují k multicloudu jako k cestě, jak využívat data na maximum

Podniky směřují k multicloudu jako k cestě, jak využívat data na maximum

V roce 2024 bude 95 % podniků v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky (EMEA) pohlížet na svá data jako na zdroj zisku, přičemž 46 % je bude považovat za významný zdroj – oproti dnešním 29 %. Vyplývá to z nové globální studie zveřejněné společností VMware, Inc., která patří k předním inovátorům v oblasti podnikového softwaru.

Výzkum vyspělosti multi-cloudu s názvem Multi-Cloud Maturity Index oslovil téměř 3 000 obchodních a IT manažerů v celém regionu EMEA. Téměř polovina respondentů (47 %) rozhodně souhlasí s tím, že užívání více cloudů jim umožní maximální využití data k inovacím – a zároveň řešení problémů, jako je suverenita dat podle národních a odvětvových předpisů. Právě suverenita dat patří k největším výzvám, které podniky musí řešit – 95 % dotázaných připouští, že představuje problém.

Snahy vytěžit z dat ekonomický užitek s sebou nesou další výzvy. Mezi hlavní patří bezpečnost (35 %), nedostatek potřebných dovedností (35 %), obtížnost propojení různých cloudových prostředí (31 %) a izolované ostrovy dat (27 %). Podniky musí také zlepšit kontrolu nad svými provozními výdaji a náklady na cloud, přičemž 76 %, respektive 74 % souhlasí s tím, že jde o problém, pokud mají data přinášet skutečný obchodní užitek.

„Využití dat na podporu inovací a posilování konkurenční výhody je dnes páteří digitálního podnikání. Chytrý přístup k využití cloudu – tedy mít možnost zvolit správný typ cloudu pro všechny typy dat, včetně vysoce citlivých informací, které nesmí překročit státní hranice – se pro podniky, které chtějí data ekonomicky využívat, stává fakticky obchodním modelem,“ říká Joe Baguley, viceprezident a technický ředitel společnosti VMware v regionu EMEA.

„Podniky, které plně těží z konkurenční výhody plynoucí z využití různých cloudů ke správě dat, zaznamenají přínosy ve všech svých složkách. Předpokladem úspěchu je ale kontrola nad tím, kde se data nacházejí – aniž by byla ohrožena bezpečnost, dodržování předpisů nebo suverenita – a nad výběrem poskytovatelů, kterým jsou data svěřena do správy.“

„Efektivní využívání a analýza dat bude v budoucnu pro podniky klíčové pro poskytování vysoké kvality zákaznické péče, predikci svých hospodářských výsledků či pro zefektivňování chodu organizace. Na datech založená organizace ovšem musí také dbát na dostatečné zabezpečení takto ukládaných dat. A to nejen s ohledem na svou bezpečnost, ale také s ohledem na dodržování s daty spojených regulací. Multicloud přístup umožní firmám využívat ta nejlepší možná řešení od jednotlivých poskytovatelů. Cloud ekonomika a charakter z cloudu poskytovaných služeb k tomu doslova vybízí. Chytré využití multicloud prostředí a jeho efektivní správa poskytne firmám velký potenciál se zachováním racionálních nákladů a nezbytně nutnou bezpečnost,“ říká Lukáš Jelínek, ředitel pro rozvoj a inovace ve společnosti NTT Česká republika.

Respondenti se shodují (86 %), že výhody multicloudu – schopnost využívat a řídit různé typy privátních, veřejných, edge a suverénních cloudů – ale převažují nad zmiňovanými problémy. Téměř polovina (46 %) se domnívá, že multicloud má velmi pozitivní dopad na růst výnosů a 46 % rovněž zmiňuje jeho velmi pozitivní dopad na ziskovost. Pouhá 4 % věří, že multicloud nehraje z hlediska obchodního úspěchu zásadní roli.

Což je dobrá zpráva pro podniky v celé Evropě, kde se podle Evropské komise očekává, že příspěvek datové ekonomiky k HDP v Evropské unii a Velké Británii vzroste do roku 2025 ze současných 2,6 % na 4,2 %.

Metodika

Společnost VMware zadala společnosti Vanson Bourne průzkum založený na rozhovorech s 2880 osobami s rozhodovací pravomocí v Dánsku (240), Francii (350), Německu (350), Izraeli (240), Itálii (240), Nizozemsku (240), Španělsku (240), Švédsku (240), Spojeném království (500) a Spojených arabských emirátech (240). Průzkum se uskutečnil v období duben až červen 2022.

Zdroj informací

VMware a NejBusiness.cz

Datum

4. listopadu 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.6244 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál