Budova radnice Prahy 12 získala v soutěži Stavba roku 2022 ocenění za své vizionářství a inovace

Budova radnice Prahy 12 získala v soutěži Stavba roku 2022 ocenění za své vizionářství a inovace

Modřanská radnice získala v soutěži Stavba roku Cenu Národního centra stavebnictví 4.0. Ta byla udělena významné veřejné budově, která urbanisticky i architektonicky dotváří prostor městské části a která prokázala inovační a moderní přístup jak k realizaci, tak i projektové části. Radnice Prahy 12 se může pyšnit řadou technicky zajímavých a vizionářských řešení. Budova, kterou navrhlo architektonické studio LOXIA, se pro veřejnost otevřela v loňském roce a okamžitě se stala novým centrem pražských Modřan.

Městský úřad budoucnosti

S ohledem na dnešní ceny energií a nutnost snižovat náklady nejen veřejných institucí se projekt, na kterém architekti a projektanti začali pracovat před více než pěti lety, jeví skutečně jako vizionářský. O to zajímavější je, že jde o veřejnou stavbu, nikoli soukromý podnikatelský projekt, tedy kromě nadčasovosti musel už v roce 2017 se všemi svými technologiemi splňovat přísné nároky na hospodárnost a rentabilitu, a to v konkurenci tehdy tradičních postupů.

Radnice byla navržena jako maximálně úsporná z hlediska údržby a energetické náročnosti. Na střeše je fotovoltaická elektrárna s celkovým výkonem FVE 50 kWp, která ve špičkách výkonu může pokrýt 5–10 % spotřeby elektrické energie objektu během pracovního týdne a většinu spotřeby elektrické energie nezbytné pro údržbu objektu během víkendů. Pod parkovištěm jsou umístěné nádrže na dešťovou vodu, která se využívá k zalévání zeleně v areálu, a na parkovišti jsou k dispozici stanice pro nabíjení elektromobilů.

Budovu se podařilo dokončit v rekordně krátkém čase – od zahájení stavby po její dokončení uběhly pouhé 2 roky. „I díky tomu přinesla nejen zvýšení komfortu pro místní obyvatele a pro úředníky, ale také významnou úsporu právě v době, kdy ostatní radnice v zemi čelí rekordnímu růstu nákladů na provoz. Domnívám se, že v návaznosti na ocenění v soutěži Stavba roku má náš přístup, který se ještě před pěti lety mnohým zdál jako příliš futuristický, šanci stát se obecným standardem. Využívání technologií, uvážlivé hospodaření s energiemi a uvědomování si, že žádná taková budova se nestaví na jeden rok, ale ani na deset let, by přece mělo být standardem projektování každé veřejné budovy,“ říká Ing. arch. Jana Mastíková, autorka oceněného projektu.

Radnice nabízí nejen administrativní zázemí, ale také prostor pro další kulturní aktivity a trávení volného času. Jde o místo, které žije i po skončení úředních hodin. Místní se zde mohou potkávat a společně se bavit při nejrůznějších aktivitách.

Prvkem, který zaujme na první pohled, jsou dvoje impozantní, v noci podsvícené hodiny, které s průměrem ciferníků přesahujícím 4 metry patří mezi největší hodiny v Praze. Zajímavým estetickým a zároveň i funkčním řešením je „levitující“ schodiště ve vstupní hale, které díky využití sloupu stabilizujícího podestu se schodišti vytváří pěkný otevřený prostor s iluzí „levitující“ desky.

Radnice byla od samotného počátku projektována metodou BIM (z anglického building information modeling). „To nám umožnilo pružně zapracovávat požadavky na změny bez ohrožení stanovených termínů a radnice má navždy svůj technický rodný list, který významně zjednodušuje správu, údržbu a opravy budovy. Systém totiž například připomíná provedení nutných revizí a dokonce umožňuje využití rozšířené reality – elektrikář při použití tabletu i přes zavřené dveře rozvaděče uvidí, kde se nachází poškozený jistič,“ dodává Ing. Michal Hendrych, který měl celý projekt na starosti jako hlavní inženýr.

Vyhlášení výsledků soutěže proběhlo 13. října v Betlémské kapli v Praze, kde ocenění pro modřanskou radnici převzal za MČ Praha 12 místostarosta Petr Šula a za architektonické studio LOXIA, které budovu radnice navrhovalo a projektovalo, hlavní architektka Ing. arch. Jana Mastíková a hlavní inženýr Ing. Michal Hendrych.

Zdroj informací

Loxia a NejBusiness.cz

Datum

4. listopadu 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.5193 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál