Ministerstvo zemědělství rozšířilo území tzv. červené zóny. V těchto oblastech mohou lesníci upustit od některých opatření tak, aby mohli efektivněji zasáhnout proti kůrovci. V roce 2019, kdy došlo k označení prvních zón, se tyto plochy díky zrychlující výsadbě lesů nové generace zase začínají zelenat.
Ministerstvo zemědělství aktualizuje vymezení území tzv. „červené zóny“, protože i přes zpomalení v celé ČR zasáhla kůrovcová kalamita další území. Jde relativně o malé oblasti, majitelé lesů však mají díky tomuto opatření lepší podmínky pro zvládnutí kalamity.
„Kůrovcová kalamita stále ještě není zažehnána, avšak meziroční pokles kůrovcových těžeb a zpomalování nárůstu nových kalamitních holin jsou dobrou zprávou nejen pro lesníky, ale i pro celou společnost. Aktuálně je nutné využít příznivých okolností k tlumení kalamity a v další sezóně se vrátit k prevenci využíváním obranných opatření. Ta jsou nejúčinnější zejména při jarním rojení,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Ministerstvo dále vydává nové opatření obecné povahy ukončující mimořádné opatření, kterým byli vlastníci lesů v tzv. červených zónách dočasně zbaveni povinnosti používat proti kůrovci lapače a lapáky. Majitelé lesů tak mohli pracovní síly nasměrovat na zajištění prioritních činností, jako je vyhledávání, těžba a asanace napadených stromů. Mimořádné opatření už nyní není potřeba, protože kůrovcová kalamita zpomaluje díky letošnímu příznivému počasí i lepší dostupnosti a výkonu těžebních a zpracovatelských kapacit.
Možnost v určitých případech ustoupit od obranných opatření je vlastníkům lesů nadále zachována platnou vyhláškou, která stanovuje podrobnosti o opatřeních k ochraně lesa.
Ministerstvo zemědělství zároveň neprodlužuje možnost odložení těžby kůrovcových souší nebo využívání reprodukčního materiálu lesních dřevin z kterékoli přírodní lesní oblasti a nadmořské výšky (kromě smrku ztepilého) k zalesňování holin po kalamitě. Platnost těchto opatření byla stanovena do 31. prosince 2022 a uplynutím této lhůty zaniká.
Ostatní ustanovení a opatření včetně prodloužených lhůt na zalesnění a zajištění kultur a možnosti ponechání nezalesněných pruhů v červených zónách zůstávají v platnosti.
„Opatření obecné povahy plní svůj účel, kůrovcová kalamita pomalu slábne, kůrovec však stále zůstává pro naše lesy významným rizikem a kalamitní holiny ještě nejsou zcela obnoveny novým lesem, proto budou nejpotřebnější opatření platit i v roce 2023,“ uvedl ministr Nekula.
Účinnost změn je stanovena na 1. ledna 2023.
Ministerstvo zemědělství ČR a NejBusiness.cz
3. listopadu 2022
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...