Česko se zařadilo mezi první oficiálně potvrzené účastníky EXPO 2025 v Japonsku

Česko se zařadilo mezi první oficiálně potvrzené účastníky EXPO 2025 v Japonsku

Česká republika se stala jednou z devíti zemí, které jako první oficiálně potvrdily svou fyzickou účast na světové výstavě EXPO 2025. Zapojení Česka podpisem účastnické smlouvy (tzv. participation contract) v úterý 25. října 2022 stvrdil generální komisař české účasti na EXPO Ondřej Soška. Stalo se tak při zahajovacím ceremoniálu gala večeře pro mezinárodní účastníky v japonské Ósace. Jedná se o mediálně sledovanou událost, o níž se hojně zajímá i japonská veřejnost. Ceremoniál je součástí prvního oficiálního setkání mezinárodních účastníků výstavy. Smlouva Česku mimo jiné potvrzuje prestižní pozemek o rozloze téměř 1000 m2 s výhledem na moře, na kterém bude stát národní pavilon.

„Být mezi prvními devíti zeměmi z přibližně 140, které se budou EXPO 2025 účastnit, považuji za nesmírnou poctu a potvrzení, že náš koncept může být konkurenceschopný. Generální komisař světové výstavy Koichi Haneda ocenil, že přestože Česko potvrdilo svou účast až na počátku července, úspěšně a rychle jsme připravili všechny dokumenty nezbytné k podpisu smlouvy. Ty byly organizátory schváleny napoprvé bez jediné výhrady. Díky tomu jsme dostali jedinečnou příležitost účastnit se podpisového ceremoniálu, kterému přihlížely další zástupci účastnických zemí i japonské politické špičky,“ říká generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.

Česká republika se podpisem zařadila po bok Německa, Polska, Maďarska, Nizozemska, Kataru, Saudské Arábie, Brazílie a Ázerbájdžánu a těší se tak v Japonsku značné mediální pozornosti. „Do příprav se nyní vedle samotného Japonska zapojují už i jednotlivé státy a naše země může být naplno u toho. Je to pro nás velmi důležitý krok směrem k budoucím japonským návštěvníkům. Ti budou skrze japonská média nyní vědět, že se Česko opět Expa účastní a pokusí se navázat na rok 1970, kdy Československo zaznamenalo na světové výstavě obrovský úspěch,“ vysvětluje Soška s tím, že podobné události jsou zároveň klíčové pro navazování kontaktů s organizátory i dalšími mezinárodními účastníky.

Současné dění okolo světové výstavy EXPO je japonskými médii i veřejností bedlivě sledováno nejen proto, že slavnostní ceremoniál je součástí prvního setkání mezinárodních účastníků, ale zejména proto, že jde o první velkou mezinárodní akci pořádanou v Japonsku po více než dvouleté covidové uzávěře. Země se naplno cizincům otevřela až v polovině letošního října. Setkání se účastní delegáti z většiny zemí, které se EXPO plánují zúčastnit (tj. zhruba 140 států). Na programu je vedle podpisů smluv a dalších nezbytností například představení koncepce virtuálního expa nebo návštěva umělého ostrovu Yumeshima, kde se bude výstava od 13. dubna do 13. října 2025 konat.

Účastnická smlouva vedle samotného oficiálního potvrzení vymezuje podmínky účasti, ale také pozemek, na kterém bude stát národní pavilon. Jedná se o prestižní pozemek o rozloze téměř 1000 m2 s výhledem na moře, který Česko preferovalo. Organizátoři svým podpisem rovněž schválili téma české účasti na světové výstavě EXPO 2025, jimž je “Talent a kreativita pro život”, a projekt, s nímž Ondřej Soška uspěl ve výběrovém řízení, a který schválila vláda.

Smlouvu za českou stranu podepsal generální komisař Ondřej Soška, za stranu organizátorů generální tajemník Hiroyuki Ishige z Japonské asociace pro světovou výstavu v roce 2025 a generální komisař EXPO 2025 Koji Haneda. To vše za přítomnosti ministra hospodářství, obchodu a průmyslu Shinichi Nakataniho, který japonské vládě odpovídá za organizaci EXPO 2025, a generálního tajemníka BIE (Bureau International des Expositions / Mezinárodní úřad pro výstavnictví) Dimitriho Kerkentzese.

Zdroj informací

EXPO 2025 a NejBusiness.cz

Datum

31. října 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.3351 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál