MMR: Díky IROP dochází ke zlepšení psychiatrie v Česku

MMR: Díky IROP dochází ke zlepšení psychiatrie v Česku

Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, je tahounem v budování center duševního zdraví. V minulém programovém období jsme totiž podpořili 29 projektů na rozvoj psychiatrie částkou dvě miliardy korun z prostředků Evropské unie. V novém IROP 2021 – 2027 budou vypsány další výzvy. Zatím je pro ně připraveno 840 milionů korun.

„Specializovaných center duševního zdraví je napříč Českou republikou třicet a jsou odrazem reformy psychiatrie v Česku. IROP už druhé programové období aktivně podporuje výstavbu a rekonstrukci center duševního zdraví, čímž ale naše podpora nekončí. Investujeme také do ambulancí s rozšířenou péčí a do vybavení mobilních týmů přímo v terénu,“ říká ředitel Řídícího orgánu IROP Rostislav Mazal.

Reforma psychiatrické péče představuje zásadní systémovou změnu. Je to ovšem dlouhodobý proces, na kterém se již několik let pracuje a který ještě několik desítek let potrvá. Díky financování z evropských fondů se proces ovšem výrazně rozšiřuje, změny se netýkají jen medicínského oboru psychiatrie, ale celého systému péče o lidi s duševním onemocněním.

Prostor center duševního zdraví je výrazně odlišný od prostředí psychiatrických léčeben. Centra mají klientům dodat odvahu začít mluvit o duševních obtížích a mapovat varovné příznaky, kdy nemoc začíná, a co následně udělat, aby se u jednice nerozvinula ataka a nemusel do nemocnice. Jsou mezičlánkem mezi ambulantní psychiatrickou péčí a lůžkovou akutní péčí.

V minulém programovém období IROP 2014 – 2020 bylo podpořeno 29 projektů pro rozvoj psychiatrií v ČR za 2 mld. korun z EU. V případě budování center duševního zdraví převažovaly projekty s cílem vytvořit zázemí a vybavit prostory pro lepší zdravotní péči. V novém IROP 2021 – 2027 je připraveno na takové projekty 840 mil. korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Vyhlášení prvních výzev IROP pro podporu a rozvoj psychiatrické péče je v plánu v 1. čtvrtletí roku 2023.

Zdroj informací

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a NejBusiness.cz

Datum

29. října 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3928 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál