České Spaceflow ukazuje, že i studenti mohou bydlet v budovách odpovídajících 21. století

České Spaceflow ukazuje, že i studenti mohou bydlet v budovách odpovídajících 21. století

Česká proptech platforma Spaceflow mění vedle rezidenčních a kancelářských budov také odvětví studentského bydlení. Aplikaci Spaceflow nyní používají studenti ve více než třech stovkách pražských studentských jednotek společnosti Zeitraum. Spaceflow také uzavřelo spolupráci s dalšími zahraničními pronajímateli, a tak budou moci aplikaci v budoucnu využívat tisíce studentů napříč Španělskem, Beneluxem a Portugalskem.

V rámci této moderní alternativy ke kolejnímu bydlení či soukromým pronájmům Spaceflow poskytuje studentům v mobilní aplikaci praktické služby. Ať už je to bezklíčový vstup do budovy či pokoje, rezervace společných prostor a vybavení, sociální nástěnka, snadná komunikace, digitalizované dokumenty, možnost pořádat společné akce či další prvky, které zjednoduší život, usnadní roky studií a pomohou studentům poznat okolí. Jde o rozšíření možností bydlení pro studenty, které se v současnosti snaží v Česku přiblížit mezinárodnímu standardu například společnosti Zeitraum, CTP či International Campus.

„Pro pronajímatele i developery byl historicky nejlukrativnější kancelářský sektor, ať už kvůli vyšší poptávce, nebo nižší úrovni rizika díky dlouhodobým nájemním smlouvám. Stále aktivnější studentská komunita však má své vlastní potřeby, také studenti dnes totiž chtějí bydlet moderně. Často jim nestačí pouze sdílený pokoj na kolejích či v soukromých bytech, kde ceny pronájmů vyletěly za poslední roky o desítky procent, ale nabízené služby se nijak nemění,“ říká Lukáš Balík, zakladatel a CEO společnosti Spaceflow.

Ve spolupráci s firmou Zeitraum využívají Spaceflow studenti ve více než třech stovkách studentských bytových jednotek v pražských Holešovicích, Vršovicích a na Žižkově, kde jsou v aplikaci k dispozici moderní funkce a služby jako kalendář událostí, digitální dokumenty a nahlašování zpětné vazby či závad. V Česku je moderní studentské bydlení kvůli výraznému zaměření developerů a investorů na kancelářské budovy a logistické parky relativně čerstvým trendem. Důvodem je nedostatečná nabídka studentských kolejí, nutnost diverzifikace portfolia na straně nemovitostních hráčů a také neustále se rozrůstající komunita zahraničních studentů vysokých škol, jimž jsou tyto projekty primárně určené.

Spaceflow tak cílí na další úroveň modernizace privátního studentského bydlení stavěného developery (PBSA), které se začalo rozmáhat v kontinentální Evropě v posledních 10 letech. Cílem je přinést výhody v podobě vyššího komfortu a snazšího užívání budov z rezidenčního a kancelářského sektoru i studentům, kteří v dřívějších dobách spoléhali především na klasické studentské koleje či pronájmy.

Moderní bydlení pro moderní studenty

V Česku studentské bydlení dlouhou dobu stagnovalo, což je způsobeno několika faktory. Tím zásadním je historie, kdy se během posledních 50 let nestavěly nové projekty studentského bydlení, téměř neprobíhala modernizace stávajících budov a většina staveb byla majetkem státu či univerzit, nikoli soukromých vlastníků. Moderní studentské bydlení je tak vyústěním situace, kdy na tomto trhu nedocházelo k žádným změnám. Ač s lehce vyšší cenou cílí projekty především na zahraniční studenty, v současnosti je pro ně v České republice dle odhadu společnosti Spaceflow připraveno 1–2 tisíce jednotek moderního bydlení, a to primárně v Praze, Brně a Hradci Králové. Mezi nejnovější projekty patří například studentské bydlení The Fizz mezi pražským Nádražím Holešovice a Výstavištěm, jehož návrh vypracovalo studio Pavel Hnilička Architects+Planners. V této proluce přitom žádná budova nestála od 70. let.

„V České republice zaostáváme za progresivnějšími zahraničními trhy, i zde se však trend PBSA začíná během posledních několika let aktivně rozmáhat. Spaceflow chce tento růst ještě podpořit a pozvednout studentské bydlení v Česku na úroveň, kterou si studenti zaslouží. Ceny studentských bytů se pravidelně zvyšují již od roku 2019, a to až o desítky procent. Platby nájemného stouply meziročně o několik tisíc korun a pronájem privátních bytů stojí v průměru o 15 % více, stejně tak se zvedly ceny na kolejích. Spolu se zvyšujícími cenami tak považujeme za nezbytné, aby studenti dostali také odpovídající služby,“ uzavírá Lukáš Balík.

Zdroj informací

Spaceflow a NejBusiness.cz

Datum

28. října 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.6695 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál