Reset cen komerčních nemovitostí mění strategii investorů

Reset cen komerčních nemovitostí mění strategii investorů

Trh s komerčními nemovitostmi prochází novou fází přeceňování, které vyvolalo zpomalující tempo investiční aktivity v tomto odvětví. Společnost Colliers předpovídá, že k výslednému přenastavení tržních cen komerčních nemovitostí, které bude ovlivněno pokračujícím zvyšováním úrokových sazeb, dojde v příštích 12–24 měsících.

„I když přeceňování komerčních nemovitostí začne už v příštích šesti měsících, úplný výsledek změn uvidíme až zhruba za dva roky,“ uvádí Damian Harrington, vedoucí skupiny Global Capital Markets Research ve společnosti Colliers, a dodává: „Míra přecenění se bude v jednotlivých lokalitách výrazně lišit v závislosti na míře a rychlosti změn úrokových sazeb a na cenové dynamice místních realitních trhů.“

V průměru se předpokládá posun výnosů o 75 bazických bodů, což odpovídá asi 15% snížení kapitálové hodnoty. Rozsah těchto změn se pohybuje v rozmezí 0–30 % a jejich načasování se bude v jednotlivých zemích lišit. Odborníci z oddělení kapitálových trhů společnosti Colliers se domnívají, že šok, který trh nyní pociťuje, lze do značné míry absorbovat, protože současná dynamika trhu neodpovídá minulé finanční krizi, kdy byl poměr úvěrů vůči hodnotě nemovitostí mnohem vyšší než dnes. Měnící se podmínky dle nich také vytvářejí nové příležitosti.

„Nastal čas příležitostí. Pokud si investoři pečlivě vybírají trhy, aktiva a strategie, je to vhodná doba pro využití kapitálu k nákupům. Hotovost je král a investoři s vlastním kapitálem, zejména soukromí kupci, mohou těžit z prostředí, kdy na straně kupujících existuje omezená konkurence. Tito investoři bývají obvykle imunní vůči změnám na trhu a navzdory výkyvům budou i nadále aktivní. Aktivita bude dále přetrvávat také na trzích se statusem bezpečné investice a lokalitám, v nichž se koncentruje kapitál,“ vysvětluje Chris Pilgrim, ředitel pro globální kapitálové trhy ve společnosti Colliers.

„Přestože Česká republika zůstává pro investory velmi vyhledávanou destinací, řada z nich v současné době zaujala vyčkávací pozici, a to jak v případě investic, tak i prodejů. Je to patrné na objemech českých investic, které po velmi slibném prvním čtvrtletí roku 2022 postupně klesají. Podobný trend zaznamenáváme na mnoha dalších evropských trzích, neboť potenciální kupující a prodávající preferují opatrnější či selektivnější přístup, dokud nebude jasné, jak se stabilizuje trh a další související faktory,“ komentuje situaci na českém trhu Kevin Turpin, regionální ředitel kapitálových trhů pro střední a východní Evropu ve společnosti Colliers.

Potřeba přehodnotit investiční strategie podpoří posun v používaném kapitálu od vlastního k dluhovému. Požadavky na refinancování budou nadále růst i v souvislosti s vyššími úrokovými sazbami a celkovými náklady na dluh.

Další zajímavou příležitostí pro investory bude i proticyklické investování, především prodej komerčních nemovitostí a jejich následný dlouhodobý pronájem. Firmy působící na trhu budou totiž nuceny hledat způsoby, jak zlepšit svou kapitálovou pozici a podpořit obchodní strategii. Pro některé z nich bude dobrých řešením spolupráce s investičním partnerem, který poskytuje kapitálové výdaje na modernizaci jimi užívaných nemovitostí na vyšší standard ESG.

Podle společnosti Colliers existují i další faktory, od nichž se budou odvíjet transakce s komerčními nemovitostmi. Spadá sem zejména ukončování činnosti uzavřených fondů vedoucí k prodeji jejich aktiv, což podpoří investiční aktivitu napříč trhy, zatímco se investoři připravují na jejich znovuoživení.

Luke Dawson, výkonný ředitel společnosti Colliers pro přeshraniční kapitálové trhy v regionu EMEA, v této souvislosti uvádí: „Evropský trh s komerčními nemovitostmi je již nějakou dobu stabilní a prosperuje. Během desetiletého období může investor očekávat u evropských nemovitostí napříč jejich jednotlivými sektory v průměru 8,8% výnos. Pokud se výnosy posunou o 100 bazických bodů, klesne tato úroveň na 7,6 %, takže většina trhů a portfolií by měla být schopna tento cenový reset absorbovat. Pozice firem je tím složitější, čím kratší dobu chtějí nemovitosti vlastnit, ale dlouhodobé strategie umožňují investorům probíhající změny na trhu přečkat. Evropské trhy mají pevné základy, přičemž průmyslové a logistické, rezidenční a kancelářské nemovitosti mají nejlepší pozici pro zajištění stability a růst nájemného, jakmile se v roce 2023 zlepší ekonomický výhled. Stále oblíbenější cestou bude také zvyšování hodnoty vlastněných nemovitostí, protože investoři budou hledat aktiva pro střednědobý a dlouhodobý horizont, až na trzích dojde k opětovnému zotavení.“

„V krátkodobém horizontu je třeba počítat na investičním trhu s nižší aktivitou. Během přicházející rekalibrace cen dojde k určité setrvačnosti. Zároveň se investoři budou muset podívat na své investiční plány a revidovat své strategie tak, aby odrážely současnou a předpokládanou dynamiku trhu. Stejně jako v předchozích tržních cyklech se objeví mnoho příležitostí pro bystré investory, kteří jsou ochotni diverzifikovat svůj přístup a neváhají jednat,“ uzavírá Damian Harrington.

Zdroj informací

Colliers a NejBusiness.cz

Datum

22. října 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.1501 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál