Rating Ruska a Ukrajiny patří už víc než půl roku k nejhorším na světě

Rating Ruska a Ukrajiny patří už víc než půl roku k nejhorším na světě

V důsledku války panuje v obou zemích obrovská nejistota ohledně očekávané návratnosti investic. Podle mezinárodního ratingu společnosti Dun & Bradstreet, která je lídrem v oblasti analýzy obchodních dat a která již více než deset let hodnotí investiční klima v jednotlivých zemích světa, se Rusko i Ukrajina po invazi zařadily mezi nejrizikovější země pro investory.

Po vpádu ruských vojsk na ukrajinské území a uvalení evropských sankcí na Rusko snížila společnost Dun & Bradstreet hodnocení této země o jeden celý bod - z DB5d na DB6d - a tím z "vysokého rizika" na "velmi vysoké riziko" návratnosti investic.

V posledních šesti měsících byla na samotné Rusko uvalena řada sankcí v různých oblastech, které mají na zemi stále závažnější ekonomický dopad. Podle Dun & Bradstreet tak rating země zůstává v jednom z nejhorších pásem, protože ekonomický výhled země je stále velmi nejistý. Řada subjektů po celém světě odmítá obchodovat s místními společnostmi. Jedná se o nejhorší hodnocení Ruska za posledních deset let. Země jako Nigérie, Bělorusko, Libanon, Nikaragua, Myanmar a Irák jsou hodnoceny ve stejném pásmu.

Pouze 5 zemí na světě má v současné době nejhorší investiční klima, které společnost Dun & Bradstreet definuje jako nejvyšší riziko návratnosti investic DB7. Po invazi na konci února letošního roku se Ukrajina připojila k Afghánistánu, Libyi, Sýrii a Jemenu. Do té doby se dlouho pohyboval v pásmu DB6 o jeden stupeň výše.

Společnost Dun & Bradstreet již dříve uvedla, že Ukrajina je připravena stát se jedním z nejdůležitějších center globálních technologických lídrů. V zemi sídlila řada nadnárodních společností různých velikostí. Válka však měla ničivý dopad na podnikání ve všech odvětvích. Investice na Ukrajině jsou proto dnes spojeny s nejvyššími politickými, makroekonomickými, obchodními a vnějšími riziky.

Hodnocení rizikovosti zemí společnosti Dun & Bradstreet poskytuje mezinárodní srovnávací hodnocení rizikovosti podnikání v jednotlivých zemích. Jeho cílem je předpovědět riziko země, zejména pokud jde o návratnost investice v časovém horizontu dvou let.

Zdroj informací

Dun & Bradstreet a NejBusiness.cz

Datum

13. října 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0902 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál