Výstavba rodinných domů je stabilní, mírně klesá zájem o dřevostavby

Výstavba rodinných domů je stabilní, mírně klesá zájem o dřevostavby

Výstavba rodinných domů v České republice je v posledních čtyřech letech stabilní, ročně se postaví přes 18 tisíc rodinných domů. A na podobných úrovních se trh bude pohybovat i v letošním roce. Největší zájem je o zděné domy, zájem o dřevostavby mírně klesá, vyplývá z dat ČSÚ. Rostoucí ceny materiálů ani energií se zásadněji neprojeví na trhu ani letos, v příštím roce nicméně lze očekávat zpomalení bytové výstavby.

Zájem o výstavbu rodinných domů v České republice je v posledních letech stabilní, od roku 2018 se každoročně postaví zhruba 18 tisíc nových rodinných domů. „Ani letošní rok nebude jiný, výstavba bude i letos na úrovni loňského roku. Zájem o vlastní rodinný dům je stále silný a v letošním roce se opět výstavba rodinných domů bude pohybovat kolem loňské úrovně,“ domnívá se generální ředitel Xella pro ČR a Slovensko Peter Markovič.

Z dat ČSÚ vyplývá, že největší zájem je o zděné rodinné domy, ať už s využitím cihel nebo pórobetonu, které tvoří víc jak 80 % nové výstavby. Naopak v posledních 4 letech postupně klesá zájem o dřevostavby, loni se takto postavilo 2645 domů, to je nejméně od roku 2018. Nejmenší zájem je pak o výstavbu z různých prefabrikátů a panelů.

 

Aktuální rezidentní výstavba rodinných domů a bytů je stále silná. „Investoři z řad soukromníků i developerů, kteří mají stavební povolení a zajištěné financování, výstavbu započali nebo v ní pokračují. Výstavba rodinných domů i letos tak zůstane velmi silná,“ dává Peter Markovič z Xelly, která je v ČR známá především jako výrobce Ytongu.

V příštím roce lze nicméně očekávat mírný pokles zájmu o výstavbu. „Na trh negativně působí vyšší ceny, drahé energie i vysoké sazby hypoték. S ohledem na vyšší cenu materiálů přistupují stavebníci ke stavbám obezřetněji – hledají úspory, slevují ze svých požadavků, stavějí svépomocí, kladou důraz na energetickou úspornost nebo alternativní zdroje energie. Část z těch, kteří se teprve rozhodují, zda stavět, či nikoliv, své rozhodnutí více zvažují,“ uzavřel Peter Markovič.

Xella CZ je dceřinou společností německé Xella Baustoffe GmbH, na českém trhu působí od roku 1996, pod značkami Ytong, Silka a Multipor. V ČR má 3 výrobní závody, a to v Chlumčanech, Hrušovanech u Brna a Horních Počaplech, ve kterých Xella CZ celkem zaměstnává více než 300 lidí.

Zdroj informací

Xella a NejBusiness.cz

Datum

10. října 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0267 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál