V minulém roce česká vláda investovala ze státního rozpočtu do výzkumu a vývoje v přepočtu na jednoho obyvatele 136,5 euro. Průměr sedmadvacítky byl ve zmíněném období mnohem vyšší, a to 244,3 euro. Česko také zaznamenalo v loňském roce podprůměrné meziroční zvýšení investic. V tuzemsku se investice zvýšily o 1,4 %, v celé Unii v průměru o 6,3 %. Vyplývá to z dat Eurostatu. Podle odborníků z poradenské skupiny Moore Czech Republic je budoucí navýšení investic klíčové nejen k transformaci v hospodářství s vyšší přidanou hodnotou, ale také k zatraktivnění Česka pro zahraniční investory.
Státní rozpočet představuje po podnicích druhý největší zdroj financí pro výzkum a vývoj. V roce 2020 zajistil jednu třetinu všech výdajů v této oblasti. Ve stejném roce určila vláda 2,1 % státního rozpočtu právě na výzkum a vývoj, tedy o 0,3procentního bodu méně než v roce 2017. „Absolutní částka, kterou Česká republika do výzkumu a vývoje investovala, v posledních letech sice rostla, její podíl na státním rozpočtu se však snížil,“ upozorňuje Radovan Hauk, partner skupiny Moore Czech Republic. „Aby se naše země stala atraktivnější destinací pro zahraniční investory a aby se proměnila z montovny na mozkovnu, je nutné investice navyšovat rychlejším tempem,“ dodává Hauk s tím, že státní podpora výzkumu a vývoje slouží jako impulz pro soukromý sektor. Praxe ukazuje, že ve chvílích, kdy investuje stát, podněcuje to také investice firem.
V dlouhodobém horizontu směřuje většina státních výdajů na výzkum a vývoj do rozvoje znalostí, a to především v rámci vysokých škol, případně Akademie věd. „České republice hrozí v budoucnu nedostatek kvalifikovaných pracovníků v technických profesích ještě intenzivněji než nyní, kdy celá řada podniků není schopna obsadit kvalifikované pozice. Vedle systematické podpory výzkumu a vývoje je tedy nutné rozvíjet také propojení s praxí a užší spolupráci mezi školami a firmami,“ poukazuje Radovan Hauk s tím, že zapojení absolventů do praxe zejména v technických oborech je rok od roku složitější.
Přestože se také v tomto ohledu snaží Česká republika přiblížit rozvinutějším zemím západní a severní Evropy, rozdíl ve výši investic do výzkumu a vývoje zůstává propastný. Optimističtější pohled nabízí alespoň srovnání v rámci zemí bývalého východního bloku. V roce 2020 investovala Česká republika do výzkumu a vývoje částku rovnající se 0,64 % hrubého domácího produktu, po Estonsku šlo o druhý nejvyšší podíl. Stejné pořadí je také v přepočtu investic na jednoho obyvatele, až v závěsu za Českem jsou s ještě nižšími částkami země jako Slovinsko či ostatních členové Visegrádské čtyřky.
Moore a NejBusiness.cz
7. října 2022
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....