ECOFIN: Ministři mají dohodu na rozdělení 20 mld. EUR z balíčku RePowerEU, Česko získá zhruba 16,7 mld. Kč

ECOFIN: Ministři mají dohodu na rozdělení 20 mld. EUR z balíčku RePowerEU, Česko získá zhruba 16,7 mld. Kč

Ministři financí v Lucemburku na jednání Rady ECOFIN pod vedením předsedy Zbyňka Stanjury dosáhli dohody na návrhu RePowerEU včetně rozdělení alokované částky 20 mld. EUR mezi členské země EU. Dohoda Rady umožní českému předsednictví zahájit jednání s Evropským parlamentem.

Česká republika by měla z nástroje získat 3,4% podíl, tj. 681,6 mil. EUR (zhruba 16,7 mld. Kč). Balíček Evropské komise navrhuje vznik nové kapitoly v rámci Nástroje pro oživení a odolnost (RRF), který má financovat investice do diverzifikace energetických mixů členských zemí EU. Cílem RePowerEU je zbavit Evropskou unii závislosti na nestabilních dodávkách ruských fosilních paliv v návaznosti na agresi Ruské federace na Ukrajině.

„Dnes jsme na Radě Ecofin udělali průlomový krok směrem ke zbavení Evropy její závislosti na ruských fosilních palivech. Dosažení dohody Rady na přijetí investičního balíčku RePowerEU v celkové hodnotě téměř půl bilionu korun je jednoznačným úspěchem českého předsednictví, pro které je toto finanční posílení národních plánů obnovy o novou kapitolu klíčovou prioritou, a to zejména s ohledem na naši 97% závislost na ruském plynu na začátku letošního roku. Aktuálně ČR aktivně pracuje na diverzifikaci našich energetických zdrojů a zhruba třetinu naší roční spotřeby plynu budeme v následujících letech pokrývat dodávkami zkapalněného plynu z Holandska. V tomto úsilí zbavit se co nejdříve energetické závislosti na Putinově Rusku nám výrazně pomůže zhruba 16,7 miliardy korun evropských peněz z balíčku RePowerEU, které budeme moci brzy čerpat díky dnešní kompromisní dohodě ministrů financí,“ komentuje výsledek jednání ministr financí Zbyněk Stanjura.

Dohoda Rady umožní českému předsednictví zahájit jednání s Evropským parlamentem. Cílem českého předsednictví zůstává dosažení dohody do konce roku, aby implementace programu v členských státech mohla začít co nejrychleji. Pokud jde o zdroje financování balíčku RePowerEU ve výši 20 mld. EUR, Rada EU se rozhodla pro kombinaci dvou zdrojů. Ze 75 % budou využity zdroje určené původně pro tzv. Inovační fond. Zbývajících 25 % by mělo pokrýt předsunutí aukce části emisních povolenek v rámci evropského systému obchodování s povolenkami (EU ETS). Klíč pro rozdělení příslušných prostředků zohledňuje ekonomickou vyspělost členských zemí EU měřenou ukazatelem HDP na obyvatele, energetickou závislost na fosilních palivech a míru prodražení investic v dané zemi v důsledku růstu inflace. Členské země budou moci žádat o čerpání schválených peněz z RePowerEU do 31. srpna 2023.

Zdroj informací

Ministerstvo financí ČR a NejBusiness.cz

Datum

6. října 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0333 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál