Řetězec BILLA jako první mezi českými maloobchody stahuje z prodeje zábavní pyrotechniku

Řetězec BILLA jako první mezi českými maloobchody stahuje z prodeje zábavní pyrotechniku

Významný krok pro ochranu domácích i volně žijících zvířat dnes učinil obchodní řetězec BILLA. Jako první řetězec v Česku, symbolicky na Světový den zvířat, oznamuje vyřazení zábavní pyrotechniky ze svého sortimentu. Řetězec BILLA poukazuje na fakt, že prodej pyrotechniky a její používání zvířatům ubližuje. Divoká zvířata, obzvláště ptactvo, kvůli ní bohužel dokonce i hynou. Řetězec BILLA svým rozhodnutím zároveň vyzývá veřejnost a ostatní maloobchodní prodejce, aby svůj postoj k nákupu a prodeji zábavní pyrotechniky přehodnotili a vzdali se jej.

Více než polovina české populace žije v domácnosti s domácím mazlíčkem. Kvůli odpalování zábavní pyrotechniky však mnoho z nich trpí každý rok během novoročních oslav panikou, strachem a psychickým traumatem, v horších případech nejrůznějšími druhy poranění. U divoce žijících zvířat však bohužel nejsou výjimkou ani úmrtí, a to v důsledku úrazů, které způsobí buď samotný pyrotechnický výrobek, nebo které si živočichové způsobí během útěku při stresové reakci.

Obchodní řetězec BILLA si uvědomuje, že škodlivost zábavní pyrotechniky pro okolní prostředí je vysoká, a přistoupil tudíž k významnému kroku, který zvýší ochranu zvířectva v přírodě i doma – před letošními Vánocemi poprvé nezařadí pyrotechniku do prodeje. „V našem Plánu B se dlouhodobě hlásíme k péči a kultivaci okolního prostředí, kam spadá mimo jiné také ochrana zvířat. Cítili jsme ale, že v této oblasti můžeme být prospěšnější ještě více. Během novoročních oslav jsou to právě zvířata, kdo nejvíce kvůli zábavní pyrotechnice strádá. Jako maloobchodní prodejce jsme rozhodli situaci řešit způsobem, který se logicky nabízí, a to vyřazením pyrotechniky z naší nabídky. V období vánočních svátků ji zákazníci v regálech nenajdou,“ říká Liam Casey, generální ředitel BILLA ČR.

Poptávka po zábavní pyrotechnice je v Česku vysoká a nejvíce roste přirozeně s příchodem Vánoc a Nového roku. Na českém trhu dosahují každý rok tržby z prodeje pyrotechniky odhadem až miliardu korun. Světelné a zvukové efekty, které ohňostroje vytvářejí, přitom obvykle trvají pouhých několik desítek vteřin, nanejvýše pár minut. Řetězec BILLA se v oblasti vyřazování pyrotechniky z nabídky stává mezi retailery průkopníkem a snížením dostupnosti pyrotechniky v obchodech chce ke stejnému opatření motivovat i ostatní řetězce. „Zvířatům působí pyrotechnika značnou fyzickou i psychickou újmu. Měli bychom se pozastavit nad tím, zda nám tato několikaminutová audiovizuální podívaná, kterou si s ohňostroji dopřáváme, za tyto negativní, až fatální dopady na naše zvířectvo stojí,“ upozorňuje Liam Casey.

Až stovky poraněných zvířat ročně

Na nepříznivý vliv pyrotechniky na zvířata důrazně poukazují i odborníci a ochránci přírody. „Pyrotechnika je nebezpečná všem zvířatům hlavně hlukem, záblesky a jedovatými zplodinami. Škodí i její výroba. Především hluk zvířata stresuje, vyvolává u nich paniku a nutí je z místa uprchnout. Jelikož se střílí obvykle v noci, zvířatům, která ve tmě moc nevidí, hrozí při bezhlavém útěku zranění. Ačkoli většinu těchto tragédií nelze vysledovat, protože se odehrávají mimo dohled lidí, odhadujeme, že takových případů budou stovky ročně,“ uvádí Petr Stýblo, ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

Právě s Českým svazem ochránců přírody navázala BILLA v loňském roce spolupráci a společně podporují 13 záchranných stanic v Česku, které obvykle o poraněná zvířata pečují. Taková péče v záchranných stanicích přitom ročně stojí okolo 70 milionů korun. „Víme, co zvířatům ubližuje, a není nám to lhostejné. Věříme, že investici, kterou si tato iniciativa vyžádá, značně převáží její přínosy a že díky tomu budou zvířata v přírodě i v našich domovech žít bezpečněji, zdravěji a beze strachu,“ říká Liam Casey, generální ředitel BILLA ČR.

„Pokud by všem byly detailně známy důsledky této ‚zábavy‘, věřím že už nyní by více než polovina lidí s ohňostroji přestala. Rozhodnutí je na každém z nás. Krok společnosti BILLA dokazuje, že se myšlení lidí v tomto směru mění. A považuji ho za příklad i pro ostatní subjekty, které zatím asi tolik nevnímají, že prodejem zábavní pyrotechniky napomáhají páchat škody na přírodě,“ dodává Petr Stýblo, ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody.

O plánu B

Rostoucí emise, úbytek biodiverzity a stále větší množství odpadu se pomalu, ale jistě stávají realitou naší planety. Právě proto BILLA věří, že je nezbytné podnikat kroky, které zajistí naši udržitelnou budoucnost. BILLA tuto odpovědnost přijímá a v rámci Plánu B dělá maximum pro to, aby si nás příroda zase oblíbila. V rámci těchto kroků společnost BILLA nabízí čím dál více produktů s udržitelným původem, snižuje uhlíkovou stopu, zachází šetrně s přírodními zdroji, chrání přirozenou biodiverzitu a dlouhodobě usiluje o efektivní využití druhotných surovin.

Zdroj informací

BILLA ČR a NejBusiness.cz

Datum

5. října 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.3327 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál