DEPO Ventures investuje do automatizace dat

DEPO Ventures investuje do automatizace dat

Bez rychlé adaptace na neustále se měnící tržní podmínky se dnes neobejde žádná úspěšná firma. Zjistit chování cílové skupiny, nové trendy, konkurenci, to vše může být klíčové pro další vývoj společnosti. Problém je, že zpracování externích dat je velice pomalé, náročné a manuální. Kromě toho mnohé firmy tato data vůbec nepoužívají a spoléhají pouze na data interní. Česko-švédský startup Forloop.ai proto vytvořil platformu na automatizaci práce s externími daty, čímž prokazatelně urychluje práci datových analytiků a šetří čas i prostředky. Startup nyní získal přes 20 milionů korun od českých i zahraničních investorů, mezi nimi je andělský fond DEPO Ventures. Finance budou využity k vylepšení produktu, růstu počtu uživatelů a expanzi do USA.

Až 80 procent času datového analytika zabere třídění dat do podoby, se kterou lze dále pracovat. Pro využití dat na dennodenní bázi je také mnohdy třeba umět programovat. Forloop.ai umí díky algoritmům, které prověřují kvalitu dat a automaticky doporučují následující kroky, velkou část této manuální práce odbourat. Platforma dává uživatelům možnost procesy vytvořit zcela bez znalosti kódu, zároveň jim umožňuje vznikající kód zkontrolovat i upravit.

„Všiml jsem si, že využívat externí data uvnitř svého produktu v reálném čase je cílem mnoha firem. Bohužel ale většinu z nich spojuje, že od návrhu do finální aplikace tyto projekty mnohdy trvají měsíce. Byl jsem přesvědčený, že musí existovat rychlejší způsob. Navíc jsme od desítek datových analytiků zjistili, že v průběhu pandemie covidu se firmy obvykle rozhodovaly na základě modelů z předchozích období, ale to v pandemii přestalo fungovat. Začali jsme proto přemýšlet, jak jim pomoci toto omezení obejít a reagovat rychleji na změny na trhu,“ vysvětluje vznik společnosti Dominik Vach, technický ředitel a spoluzakladatel Forloop.ai.

„Vidíme také, že se ve startupech často potýkají s problémem tzv. studeného startu. Zakladatelé chtějí do svého produktu vložit umělou inteligenci nebo strojové učení, ale nemají k tomu dostatek dat. Pro ně hledáme také řešení,“ doplňuje Sebastian Berg, spoluzakladatel Forloop.ai.

Zákazníci od realit, z logistiky i retailu

Vizí Forloop je vybudovat nástroj, díky kterému budou datoví vědci a analytici produktivnější. Usiluje o to, aby se vytváření datových procesů stalo nejméně desetkrát jednodušší a rychlejší. Analytici se tak budou moci soustředit na řešení složitějších matematických problémů, než je příprava dat.

Už dnes má mezi svými zákazníky různé firmy a dokazuje tak svou využitelnost napříč odvětvími. Z realitního trhu jej například využívají firmy k automatizaci správného oceňování nemovitostí. Platforma se ale hodí, kdykoli jsou data z těžko zpracovatelných zdrojů (bez API), nebo je potřeba je často aktualizovat. Například v logistice pro monitorování nákladů a kapacit vozidel, pro fondy rizikového kapitálu, které ji mohou využít pro získávání startupů, či pro e-commerce k dynamické optimalizaci cen a párování produktů.

„Dělat rozhodnutí podložená daty je v dnešním světě základní předpoklad úspěchu. S nutnou mírou nadsázky lze říci, že pro většinu znalostních pracovníků bude v následujících letech práce s daty – od sběru přes analýzu po interpretaci – základní kompetencí. Nic nového. Zjišťování nákupních trendů, nastavení cenového modelu, analýza konkurence a mnoho dalších úkolů je založeno na zpracování externích dat, která jsou nestrukturovaná, objemná a zejména dynamická. Kdo někdy zkoušel trošku komplexnější analýzu externích dat udělat, ví, že se současnými nástroji se buď bez solidních základů data analytiky a programování neobejde – nebo naopak bude dělat kompromisy, jelikož současná ‚no-code‘ řešení nejsou dostatečně flexibilní. Forloop chce zpřístupnit sílu dat každému, což naplňuje naši tezi o budoucnosti práce. Když k tomu přidáme kompetence a ambice zakladatelů Sebastiana a Dominika, s radostí tuto misi podpoříme,“ říká Michal Ciffra, partner DEPO Ventures. Právě od DEPO Ventures si zakladatelé slibují pomoc s rozšířením počtu uživatelů a propojení s odborníky na datový a investorský ekosystém.

Během příštího roku plánuje Forloop zvýšit výnosy, nárůst počtu uživatelů na pětinásobek a také vstup na americký trh. Zakladatelé se také chtějí zaměřit na to, aby platforma nativně fungovala v cloudu a aby zvládala složitější datové procesy ve větších objemech.

„Většina týmů zabývajících se umělou inteligencí, se kterými jsem pracoval, používá k analýzám pouze interní data, nikoli externí, což znamená, že opomíjejí řadu příležitostí. Myslím si, že používat externí data bude nový standard, a rozhodl jsem se investovat, protože vidím dva zakladatele, kteří mají potenciál to změnit,“ říká jeden z andělských investorů Jan Bosch, profesor umělé inteligence na Chalmers University of Technology.

Investičního kola ve výši 875 tisíc eur, tedy v přepočtu zhruba 21,5 milionu korun, se zúčastnily fondy, které se zaměřují na startupy v raných fázích. Vedle DEPO Ventures také berlínský APX (Axel-Springer & Porsche Ventures), amsterodamský Rockstart Ventures a fondy Fazole Ventures a Startguide, které sídlí v Praze. Forloop podporuje také několik andělských investorů napříč Českem, Německem, Nizozemskem, Švédskem a Dánskem, kteří přinášejí strategické zkušenosti jak po technologické stránce, tak i z vedení datově řízených společností, jako jsou Microsoft, eBay, Peltarion, Capdesk, Omio a Trade Republic.

Zdroj informací

DEPO Ventures a NejBusiness.cz

Datum

3. října 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.2974 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál