Přes 90 % vývojářů využívá při své práci API rozhraní (application programming interface). Vyplývá to z průzkumu Developer Economics Survey společnosti Slashdata, na který odpovědělo přes 17 tisíc vývojářů po celém světě. Z těchto vývojářů jich 69 % používá API třetích stran a 20 % využívá API interní. „Přes API dnes prochází většina digitálního provozu, a tím i byznysu. Tyto ‚mosty‘ mezi aplikacemi, přes které proudí data, tvoří náplň práce významné skupiny vývojářů. Ti chtějí využívat taková API, která jsou uživatelsky přívětivější – přináší nejlepší vývojářskou zkušenost,“ říká Prokop Simek, CEO české firmy DX Heroes, která se soustředí na vývojářskou zkušenost a adaptaci softwaru ve vývojářské komunitě.
S nejpopulárnějšími API se lze běžně setkat na webech a v mobilních aplikacích, kterým dodávají specifickou funkci. Mezi nejoblíbenější se dle průzkumu řadí lokalizace a mapy (využívá 37 % vývojářů), dále platby (36 %) a e-mailové služby (34 %). Na čtvrtém místě se shodně umístily ještě platformy pro posílání zpráv a sociální sítě (obě 29 %).
„Průzkum ukazuje, že průměrně vývojář stráví kódováním API až 30 % pracovní doby. Není divu, že je API věnována stále větší pozornost, protože u některých produktů je snadná integrace na prvním místě. Dobrým příkladem mezi platebními bránami je Stripe, který sice není zdaleka nejlevnější, ale z hlediska API designu a tím i nasaditelnosti je pro vývojáře první volbou,“ vysvětluje Prokop Simek.
Kvalitní API by mělo přinášet dobrou vývojářskou zkušenost. To znamená kompletní dokumentaci a návod, jak při integraci postupovat. Vývojář by měl pochopit byznysový přínos vaší služby.
• Kvalitní dokumentace – popište, co API přesně dělá, jak ji používat, co zahrnuje každé API volání a jak optimalizuje rychlost integrace. Ukažte na konkrétních příkladech, jak lze API využít.
• Optimalizujte výkon – API, která musí provést několik volání, aby provedla jednu operaci, zpomalují aplikaci a vývojářům práci jenom ztěžují. Optimalizujte proto API na co nejméně volání nesoucí co největší množství informací.
• Pamatujte na podporu a chybové hlášky – vývojář, který používá vaše API, nemusí znát chybové hlášky a jejich význam. Poskytněte jim proto podrobné vysvětlivky ke každé události, která může nastat.
• Dbejte na bezpečnost – vývojářská zkušenost a bezpečnost jdou ruku v ruce. Nezapomeňte na šifrované připojení (HTTPS), ochranu uživatelských dat, správné schéma ověřování (autentizaci) a správu oprávnění.
„Aby se z API stal efektivní prodejní kanál, musí být vývojářská zkušenost na prvním místě. K tomu však nestačí pouze kvalitní kód, ale také externí pohled – a to jak na základě odezvy uživatelů-vývojářů, tak i prostřednictvím zpětné vazby konzultantů a analytiků, kteří se na vývojářskou zkušenost specializují. Na základě sledování správných metrik a dat lze dosáhnout kvalitních API, která budou kladně přijata vývojářskou a následně i byznysovou komunitou, jelikož se tyto světy neustále sbližují,“ uzavírá Josef Zeman, analytik DX Heroes.
DX Heroes a NejBusiness.cz
26. září 2022
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....