Naděje pro zájemce o hypotéky? Úrokové sazby by měly do dvou let opět klesnout

Naděje pro zájemce o hypotéky? Úrokové sazby by měly do dvou let opět klesnout

Úrokové sazby se v posledních týdnech mírně stabilizují, a dokonce to vypadá, že některé finanční instituce svoji nabídku pozvolna uvolňují. Důvodem je samozřejmě snaha získat co největší kus pro sebe na značně přiškrceném hypotečním trhu. Podle analytiků Ušetřeno.cz si však na výrazně levnější hypotéky počkáme minimálně dva roky.

 

 

Je právě teď vhodná chvíle?

Česká národní banka očekává, že vrchol inflace bude tento rok kolem dvaceti procent a průměrná inflace v roce 2023 se bude pohybovat mírně pod hranicí deseti procent.  Z tohoto pohledu nemusí půjčka na bydlení s úrokem kolem šesti procent vypadat tak špatně, pokud si to váš rodinný rozpočet může s rozumnou rezervou dovolit.

„Sazby hypoték jsou stále výrazně nižší, než je inflace. Na druhé straně ale dochází ke stagnaci cen nemovitostí. Klesají především ceny panelových domů v horších lokalitách. Zájemce o nákup nemovitosti může smlouvat a cenu nemovitosti si dále snížit. Hypotéka pro zajištění vlastního bydlení, vzhledem k růstu cen nájmů a vysoké inflaci, může dávat pro určitou část populace stále smysl,“ přibližuje situaci Daniel Gorol, hypoteční analytik ze společnosti Ušetřeno.cz.

Na výrazně levnější hypotéky si ještě počkáme

Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023.  Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.

„Těm, kteří aktuálně hledají nemovitost, doporučuji využít situace, kdy je opět z čeho vybírat a zároveň nemusíte tolik pospíchat. Pokud narazíte na svou vysněnou nemovitost, tak se nenechte odradit vyššími úroky, tedy za předpokladu, že vám to rozpočet dovolí. Ani příští rok patrně výrazně levnější hypotéky nebudou,“ dodává Daniel Gorol.

Pokud se bude situace vyvíjet dle předpokládaného scénáře, tak by výše měsíčních splátek průměrné hypotéky mohla v následujících letech vypadat takto:

08/2022 – úrok 5,49 % (aktuální nejlepší nabídka, sleva z dříve 5,79 %)
Splátka: 20 985 Kč

08/2023 – úrok 4,69 %
Splátka: 19 167 Kč

08/2024 – úrok 3,39 %
Splátka: 16 388 Kč

Zdroj informací

Ušetřeno.cz a NejBusiness.cz

Datum

26. září 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1246 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál