Turisté se vrátili zpět do Česka

Turisté se vrátili zpět do Česka

Po dvou letech omezení a nejistoty se turismus v České republice pomalu vrací k předpandemickému stavu. Během letních měsíců u nás zahraniční turisté utratili platebními kartami téměř 5 miliard korun, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku znamená nárůst o 47 %. Průměrná hodnota jedné transakce však klesla o téměř 23 %. Údaje vyplývají z interních dat společnosti Global Payments, největšího poskytovatele platebních služeb a technologií na světě.

Celková částka zaplacená zahraničními turisty platebními kartami se v červenci a srpnu vyšplhala na téměř 5 miliard korun. Oproti 3,4 miliardám v roce 2021 tak vzrostla o 47 %. Významný nárůst je rovněž možné sledovat v celkovém počtu těchto transakcí. Ten vzrostl z loňských 2,5 milionů na takřka 4,9 milionů, tedy o 91 %. „Jediný pokles za letní období můžeme pozorovat u průměrné hodnoty transakce, která z 2 039 korun v roce 2021 klesla o necelých 23 % na 1 575 korun, což je dáno častějším používáním platebních karet,“ říká Ondřej Stříbrský, ekonom ze společnosti Global Payments.

Zejména Praha zaznamenala velmi potřebnou vzpruhu. Město, které v období pandemie obzvlášť trpělo odlivem zahraničních turistů, kteří zde tvoří významnou část klientely, se tak pomalu staví zpátky na nohy. Objem veškerých transakcí provedených v hlavním městě se během letních měsíců vyšplhal na téměř 9 miliard korun, což znamená 24% nárůst oproti loňskému roku. V některých oblastech, jako je Praha 1, pak vzrostl i o více než 50 %. Počet transakcí se rovněž výrazně zvýšil, a to z 12 milionů v roce 2021 na 15 milionů v letošním roce (o 27 %).

Ani druhé největší české město nezůstalo pozadu. „Ačkoliv nebyl nárůst objemu karetních transakcí v Brně během léta stejně vysoký jako v Praze, stále si se svými 2,3 miliardami korun drží pomyslnou druhou příčku v žebříčku měst, kde lidé utráceli nejvíce. A z našich dat víme, že jsou to hlavně domácí spotřebitelé, kteří přecházejí z hotovosti,“ doplňuje Stříbrský. Stejně jako celková částka se zvýšil také počet provedených transakcí – z loňských 3,3 milionů na více než 4 miliony.

Čeští i zahraniční turisté sázeli na historické památky i neobvyklé atrakce

Oblibě se v období letních prázdnin těšily také tradiční české turistické atrakce, a to včetně hradů a zámků. Útraty v Hluboké nad Vltavou se meziročně téměř zdvojnásobily na letošních 41 milionů korun. O 33 tisíc také vzrostlo množství provedených transakcí. V oblasti hradu Karlštejn transakce meziročně stouply o více než 34 % z loňských 4,8 milionů korun na téměř 6,5 milionů korun. Téměř stejným podílem vzrostl i počet transakcí indikující zvýšený zájem o tuto dominantu Berounska. Stále větší oblibě se těší i obec a areál zámku Valtice, kde s transakcemi přesahujícími 8 milionů korun zaznamenali nárůst o téměř 40 %.

Velkým turistickým lákadlem se stal i letos otevřený visutý most Sky Bridge v Dolní Moravě. Ta je v létě již tradičně vyhledávanou destinací i díky stezce v oblacích a trail parku. Objem transakcí v této lokalitě se oproti roku 2021 zvýšil o bezmála 114 %. Průměrná utracená částka pak vzrostla o 26 % na hodnotu 787 korun.

Další vyhledávanou turistickou atrakci představují také veřejné bazény a koupaliště. Mezi nimi najdeme i několik rekordmanů. Celkový objem provedených transakcí ve Velkých Losinách, kde se mimo jiné nachází i oblíbené termální koupaliště, vzrostl o rekordních 1 272 %. Samotný počet transakcí se pak zvýšil více než pětkrát. Výrazně stouply i útraty v Pasohlávkách. V lokalitě turistické atrakce Aqualand Moravia meziročně vzrostl objem transakcí z 21 na 84 milionů.

Nejvíce v Česku utrácejí Němci. Rekordmany v počtu transakcí jsou pak Slováci

Mezi jednotlivými národnostmi turistů, kteří Českou republiku v letních měsících navštívili, vedou jednoznačně naši hraniční sousedé. „Němci u nás utratili stejně jako vloni nejvíce, a to přes 1,2 miliardy korun. Rekordmany v počtu transakcí jsou pak Slováci, kteří se i minulý rok drželi na špici žebříčku. V českých provozovnách při téměř 730 tisících provedených transakcí utratili takřka 600 milionů korun, což je v objemu transakcí řadí na druhou příčku,“ komentuje Stříbrský a dodává, že pomyslnou bronzovou medaili pak letos s objemem 411 milionů získali Irové.

Jistou kuriozitu představují také návštěvníci z nejrůznějších exotických zemí, kterých se do Česka sice dostává méně, i tak se ale jejich počet a rozmanitost zemí původu v průběhu let stále zvyšuje. Vysokou platbu zde uskutečnil například jediný platící cestovatel z ostrovního státu v Karibiku – Svatý Kryštof a Nevis. Ten u nás zaplatil jen jednou, a to částku ve výši 30 548 korun.

Zdroj informací

Global Payments a NejBusiness.cz

Datum

20. září 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

Reklama

Page generated in 1.3562 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál