Elektřina z odpadu bude napájet 300 elektromobilů v CTParku Líšeň

Elektřina z odpadu bude napájet 300 elektromobilů v CTParku Líšeň

Memorandum o unikátním partnerství mezi soukromou a městskou firmou dnes podepsala developerská společnost CTP se svozovou a odpadovou společností SAKO Brno za přítomnosti brněnských zastupitelů. Předmětem budoucí spolupráce je využití elektrické energie, kterou z odpadu vyrábí SAKO Brno, pro parkovací dům v brněnském CTParku Líšeň. Projekt je součástí dlouhodobého zaměření developera na udržitelné podnikání. 

Významný krok ve zvýšení odpovědnosti v oblasti udržitelné energie učinila CTP ve svém CTParku Líšeň. V rámci plánované výstavby parkovacího domu, který bude součástí obchodní zóny, podepsala s městskou odpadovou společností memorandum o odběru elektrické energie. Elektřina, která vzniká při energetickém zpracování zbytkového odpadu, bude využita v rámci napájecí infrastruktury až pro 300 elektromobilů. CTP již nyní vytápí svůj park horkou vodu z výrobního areálu SAKO Brno. 

„Na projektu nás láká mimo jiné synergický ekologický, potažmo finanční efekt. Náš výrobní areál je v těsné blízkosti líšeňského CTParku a přivést do něho horkou vodu i elektřinu dává smysl. Navíc díky krátké vzdálenosti půjde o přímé vedení bez distribučních poplatků. Do budoucna počítáme též s využitým střech CTParku i objektů areálu SAKO Brno pro výrobu fotovoltaické energie pro napájení vozů na elektrický pohon,“ vyzdvihl Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Dalším bodem memoranda je budoucí spolupráce obou stran na výrobě vodíku pomocí elektrolyzéru. Vyrobený vodík poslouží pro průmyslové využití nebo jako ekologické palivo pro logistickou dopravní infrastrukturu. Výsledná spolupráce je součástí dlouhodobé strategie CTP pro vytváření vysoce udržitelných a soběstačných parků, které nazývá ostrovy udržitelnosti. 

„Myšlenka této spolupráce se zrodila na začátku loňského roku a do praxe by měla být uvedena na konci roku 2023. Velmi pozitivně hodnotím, že se nám daří nadále rozvíjet spolupráci s městem Brno, kdy jsme nyní navázali partnerství i s městskou společností, která je zapojena do výzkumu vodíkové mobility. Jedinečný projekt přinese do areálu bývalého Zetoru inovativní energetická řešení,” uvedl Michal Dospěl, regionální projektový manažer CTP. 

„Inovativní řešení v našem městě aktivně podporujeme. S CTP spolupracujeme v oblasti rozvoje města Brna již dlouhodobě a mě velmi těší, že se jedná o spolupráci městské společnosti a soukromého investora, která tak podporuje udržitelné a ohleduplné podnikání v našem regionu. Jakýkoli krok v energetické soběstačnosti je zvláště v době aktuální krize velmi důležitý. Navíc elektromobilů bude zcela jistě přibývat, takže rozvoj potřebné infrastruktury je nutný,“ okomentovala Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

„Díky městské společnosti SAKO Brno dokážeme vyrábět velké množství energie přímo na území města Brna a zde ji hned spotřebovávat. Po dokončení třetí spalovenské linky dokážeme vyrobit až 42 % spotřebovávané energie díky energetickému využití odpadu. Nemusíme do Brna žádnou energii složitě dopravovat z jiných měst nebo přes jiné dodavatele. Je to cesta ke skutečné energetické nezávislosti. Jsem rád za zapojení městských firem do elektromobility, Teplárny Brno za poslední 4 roky instalovaly 50 a SAKO Brno 302 dobíjecích stanic. Oceňuji také spolupráci města se soukromým sektorem, taková spolupráce je naprosto klíčová, pokud chceme dosáhnout cílů v oblasti snižování emisí, které jsme si v rámci akčního plánu vytyčili,“ doplnil Petr Hladík, 1. náměstek primátorky města Brna.

„Navazování partnerství s lokálními subjekty nám umožňuje zavádět v našich parcích rozmanitá a moderní řešení a posouvat naší vizi udržitelných parků kupředu. Využití energie vznikající z odpadu díky spolupráci se SAKO Brno je názorným příkladem toho, jak lze na komunální úrovni propojit potřebné s užitečným, a přispět tak k dlouhodobě udržitelnému podnikání,” dodal David Chládek, Country Head CTP pro Českou republiku. 

Zdroj informací

CTP a NejBusiness.cz

Datum

11. září 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.3886 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál