Elektřina z odpadu bude napájet 300 elektromobilů v CTParku Líšeň

Elektřina z odpadu bude napájet 300 elektromobilů v CTParku Líšeň

Memorandum o unikátním partnerství mezi soukromou a městskou firmou dnes podepsala developerská společnost CTP se svozovou a odpadovou společností SAKO Brno za přítomnosti brněnských zastupitelů. Předmětem budoucí spolupráce je využití elektrické energie, kterou z odpadu vyrábí SAKO Brno, pro parkovací dům v brněnském CTParku Líšeň. Projekt je součástí dlouhodobého zaměření developera na udržitelné podnikání. 

Významný krok ve zvýšení odpovědnosti v oblasti udržitelné energie učinila CTP ve svém CTParku Líšeň. V rámci plánované výstavby parkovacího domu, který bude součástí obchodní zóny, podepsala s městskou odpadovou společností memorandum o odběru elektrické energie. Elektřina, která vzniká při energetickém zpracování zbytkového odpadu, bude využita v rámci napájecí infrastruktury až pro 300 elektromobilů. CTP již nyní vytápí svůj park horkou vodu z výrobního areálu SAKO Brno. 

„Na projektu nás láká mimo jiné synergický ekologický, potažmo finanční efekt. Náš výrobní areál je v těsné blízkosti líšeňského CTParku a přivést do něho horkou vodu i elektřinu dává smysl. Navíc díky krátké vzdálenosti půjde o přímé vedení bez distribučních poplatků. Do budoucna počítáme též s využitým střech CTParku i objektů areálu SAKO Brno pro výrobu fotovoltaické energie pro napájení vozů na elektrický pohon,“ vyzdvihl Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Dalším bodem memoranda je budoucí spolupráce obou stran na výrobě vodíku pomocí elektrolyzéru. Vyrobený vodík poslouží pro průmyslové využití nebo jako ekologické palivo pro logistickou dopravní infrastrukturu. Výsledná spolupráce je součástí dlouhodobé strategie CTP pro vytváření vysoce udržitelných a soběstačných parků, které nazývá ostrovy udržitelnosti. 

„Myšlenka této spolupráce se zrodila na začátku loňského roku a do praxe by měla být uvedena na konci roku 2023. Velmi pozitivně hodnotím, že se nám daří nadále rozvíjet spolupráci s městem Brno, kdy jsme nyní navázali partnerství i s městskou společností, která je zapojena do výzkumu vodíkové mobility. Jedinečný projekt přinese do areálu bývalého Zetoru inovativní energetická řešení,” uvedl Michal Dospěl, regionální projektový manažer CTP. 

„Inovativní řešení v našem městě aktivně podporujeme. S CTP spolupracujeme v oblasti rozvoje města Brna již dlouhodobě a mě velmi těší, že se jedná o spolupráci městské společnosti a soukromého investora, která tak podporuje udržitelné a ohleduplné podnikání v našem regionu. Jakýkoli krok v energetické soběstačnosti je zvláště v době aktuální krize velmi důležitý. Navíc elektromobilů bude zcela jistě přibývat, takže rozvoj potřebné infrastruktury je nutný,“ okomentovala Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

„Díky městské společnosti SAKO Brno dokážeme vyrábět velké množství energie přímo na území města Brna a zde ji hned spotřebovávat. Po dokončení třetí spalovenské linky dokážeme vyrobit až 42 % spotřebovávané energie díky energetickému využití odpadu. Nemusíme do Brna žádnou energii složitě dopravovat z jiných měst nebo přes jiné dodavatele. Je to cesta ke skutečné energetické nezávislosti. Jsem rád za zapojení městských firem do elektromobility, Teplárny Brno za poslední 4 roky instalovaly 50 a SAKO Brno 302 dobíjecích stanic. Oceňuji také spolupráci města se soukromým sektorem, taková spolupráce je naprosto klíčová, pokud chceme dosáhnout cílů v oblasti snižování emisí, které jsme si v rámci akčního plánu vytyčili,“ doplnil Petr Hladík, 1. náměstek primátorky města Brna.

„Navazování partnerství s lokálními subjekty nám umožňuje zavádět v našich parcích rozmanitá a moderní řešení a posouvat naší vizi udržitelných parků kupředu. Využití energie vznikající z odpadu díky spolupráci se SAKO Brno je názorným příkladem toho, jak lze na komunální úrovni propojit potřebné s užitečným, a přispět tak k dlouhodobě udržitelnému podnikání,” dodal David Chládek, Country Head CTP pro Českou republiku. 

Zdroj informací

CTP a NejBusiness.cz

Datum

11. září 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.4223 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál