Češi stále častěji bydlí v nájmu

Češi stále častěji bydlí v nájmu

V Česku se jen v období od začátku letošního roku do konce května začalo stavět 19 712 nových bytů. Například oproti květnu předcházejícího roku se tak jedná o nárůst ve výši 24,1 %. Celkové množství nově stavěných bytů v květnu 2022 činilo 5 309, což je nejvyšší počet od roku 2006. Poptávka po koupi nemovitostí však klesá, větší zájem je o nájemní či družstevní bydlení.

Dle predikce Studie developerských společností H1/2022 zpracované analytickou společností CEEC Research plánuje polovina dotázaných developerů projekty nájemního bydlení a navíc 79 % developerů očekává růst cen svých nemovitostí. Tento trend sleduje také digitální platforma Spaceflow, která pomáhá prostřednictvím jediné aplikace efektivně spravovat nemovitost, komunikovat s nájemci a zvyšovat komfort uživatelů budov.

Dle Studie developerských společností jsou dnes hlavními příčinami většího zájmu o nájemní bydlení především přísnější podmínky pro získání hypoték a rostoucí sazby hypotečních úvěrů. Mladší generace se ale také čím dál více soustředí na maximální komfort, který přináší moderní projekty nájemního bydlení.

„I přesto, jaká dnes panuje situace na trhu, změna vnímání nájemního bydlení už je vidět také v České republice a jeho popularita se zvyšuje. To si moc dobře uvědomujeme a vedle funkcí pro kancelářské budovy umožňuje náš systém správcům a majitelům rovněž lépe komunikovat s nájemníky a především zvyšovat jejich komfort. Z nájemního bydlení se i díky tomu stává komplexní služba,“ uvádí Lukáš Balík, CEO a spoluzakladatel Spaceflow.

Komfort v nájmu bude hrát prim

V České republice není koncept space as a service (SPaaS), jehož cílem je maximalizovat užitnou hodnotu budov, zatím příliš známý. Důvodem je ale také skutečnost, že v tuzemsku jsou byty tradičně vlastněny spíše jednotlivě. Také zde už se ovšem tento trend dostává do povědomí developerů či majitelů nemovitostí a očekává se, že o něj bude stále větší zájem. A to i vzhledem k nárůstu poptávky po nájemním bydlení. Důkazem může být několik projektů zaměřených právě na nájemní bydlení od největších nemovitostních firem, mezi něž patří Finep, AFI Europe či Trigema.

Například v německy mluvících zemích je to ovšem naprosto odlišné, celé bytové domy či komplexy totiž zpravidla patří jednomu vlastníkovi. V zahraničí se také těší velké oblibě budovy s kombinovaným využitím, tedy takové, kde lze bydlet, ale zároveň se tam nacházejí kanceláře či maloobchody.

Člověk v centru dění

Právě Spaceflow je jedním z popularizátorů trendu SPaaS, a pomáhá tak vytvářet z holých zdí živé budovy. Prostřednictvím jediné aplikace mohou vlastníci budov sdílet důležité dokumenty, řešit reportované závady, ale i komunikovat s nájemci, majiteli obchodů a provozovateli dalších služeb v rámci objektu, například fitness či wellness center. Nájemci mohou přes platformu rezervovat společné prostory či zorganizovat různé akce.

„Do budoucna se chceme více zaměřit také na přístupové systémy a chytré měření. Naším cílem je nájemcům pomoci monitorovat spotřebu elektřiny a vody, kvalitu ovzduší a podobně. Trh tohle téma v poslední době řeší nejen v souvislosti se Zelenou dohodou pro Evropu, která pro developery znamená regulaci a přísnější pravidla výstavby, ale také z důvodu zvyšování životní úrovně v budovách. Společně tak chceme dosáhnout toho, aby nájemníci byli v budovách spokojenější,“ dodává Lukáš Balík.

Zdroj informací

Spaceflow a NejBusiness.cz

Datum

11. září 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.5338 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál