Ženy pro stavebnictví představují obrovský potenciál

Ženy pro stavebnictví představují obrovský potenciál

Stavebnictví dlouhodobě chybí dostatek odborných zaměstnanců. Firmy obtížně obsazují zejména technické pozice. Obrovský potenciál pracovní síly přitom představuje zhruba 570 tisíc žen, které jsou nyní mimo trh práce. Ukazuje to srpnová studie Boston Consulting Group a Aspen Institute CE. V oboru stavebnictví je podle dat ČSÚ podíl žen dlouhodobě jen kolem 9 %. U největšího rezidenčního stavitele Central Group ženy tvoří 43 % všech zaměstnanců, na technických pozicích pak 38 %.

Počet studentů technických oborů na českých vysokých školách loni podle ČSÚ poprvé v tomto tisíciletí klesl pod 40 tisíc. Oproti roku 2010 se snížil o 40 %. V Česku obecně průběžně klesá počet absolventů vysokých škol. V roce 2021 absolvovalo vysokou školu přes 60 tisíc studentů, což je o 2.400 méně než v roce předchozím a o třetinu méně než před deseti lety. Výsledkem je nedostatek pracovní síly, který je pro firmy ve stavebnictví vedle nedostatku a cen surovin a energií jedním z hlavních problémů.

Ženy mohou posílit stavebnictví, a to i na potřebných technických pozicích

Ve stavebnictví je v Česku dlouhodobě velmi nízký podíl žen a posledních 6 let stagnuje. Přitom vlivem studia, péče o děti či dřívějšího odchodu do důchodu je mimo trh práce zhruba 570 tisíc žen. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group a neziskové organizace Aspen Institute Central Europe. Ženy tedy mají obrovský potenciál dodatečné pracovní síly. Doplnit mohou i velmi potřebné technické pozice.

„Dávno neplatí, že technické pozice jsou pouze doménou mužů. U nás ženy tvoří 43 % všech zaměstnanců a z 38 % jsou zastoupeny i na velmi odborných technických pozicích. Mezi projektanty a architekty máme více než tři desítky žen a žena vede i tým našich architektů,“ říká výkonná ředitelka největšího rezidenčního stavitele Central Group Michaela Tomášková. S 25% podílem žen ve vedení společnosti je Central Group pak dokonce nad celosvětovým průměrem, který je podle studie Deloitte – Ženy ve vedení 19,7 %.

Ženy v práci hledají stabilitu a jistotu, Central Group má práci na 15 – 20 let

Jak ukázal letošní průzkum personální agentury Randstad, pro ženy je u zaměstnavatele nejdůležitější stabilita, roste také význam pracovní atmosféry. Stabilita obecně patří hned po mzdě mezi nejvyšší priority uchazečů a důležitá je i pro zaměstnavatele kvůli snížení fluktuace.

„Ženy mají při výběru zaměstnavatele odlišné priority než muži. Preferují stabilní a finančně zdravé firmy s perspektivou do budoucna a práci, která jim přinese jistotu. My i přes současnou složitou situaci na trhu pokračujeme ve všech projektech podle plánu. Po celé Praze připravujeme více než 30.000 bytů v celých čtvrtích a máme dostatek práce na dalších 15 až 20 let,“ říká Tomášková.

Společnost Central Group za téměř tři desetiletí své existence vyrostla z malé firmy o několika zaměstnancích do pozice největšího rezidenčního stavitele v ČR. Za tu dobu dokončila téměř dvě stovky rezidenčních projektů a prodala téměř 18.000 nových bytů, domů a parcel.

Central Group nabízí 4denní pracovní týden a flexibilnější pracovní dobu

Společnost Central Group pro zaměstnance letos také jako jedna z mála českých firem zavedla možnost kratšího pracovního týdne. „V Central Group nabízíme řadu benefitů. Pro ženy může být velmi vítaným benefitem pružná pracovní doba, nebo možnost 4denního pracovního týdne a čerpání jednoho volného pátku v měsíci, které jim umožní lépe skloubit osobní a rodinný život. Možnost kratšího pracovního týdne jsme zavedli od začátku roku a 90 % zaměstnanců si ji velmi chválí,“ doplňuje Tomášková.

Covid změnil uvažování lidí, chtějí více benefitů

Dva roky covidu se odrazily na přístupu lidí k zaměstnání a na jejich uvažování. Režim kráceného pracovního týdne zohledňuje návyky získané v „covidových“ letech a vychází vstříc hlavně rodinám s dětmi. Podobně na změny ve společnosti reaguje i Belgie, která letos v únoru přijala usnesení, že by Belgičané mohli pracovat jen čtyři dny v týdnu. Den volna navíc by si napracovali. Z letošního průzkumu agentury Randstad vyplývá, že časová flexibilita je zásadním faktorem pro rozhodování o zaměstnavateli pro 67 procent Čechů. Časovou flexibilitu globálně považuje za důležitou 83 procent lidí.

Central Group byl letos v anketě studentů a absolventů vysokých škol vyhlášen druhým nejlepším TOP zaměstnavatelem v rámci realit a developmentu. Společnost má nyní 300 zaměstnanců a jejich tým stále rozšiřuje. Mimo jiné právě i na technických pozicích jako jsou architekti, projektanti či specialisté inženýringu.

Zdroj informací

CENTRAL GROUP a.s. a NejBusiness.cz

Datum

10. září 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.268 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál