České stavebnictví se letos nejspíš vrátí na předcovidovou úroveň

České stavebnictví se letos nejspíš vrátí na předcovidovou úroveň

České stavebnictví i přes řadu překážek letos poroste, i když jen velmi mírným tempem. Trh tak ukáže svou sílu a stabilitu a vrátí se prakticky na předcovidovou úroveň. Rozestavěno je velké množství bytů, překážkou však může být jejich cenová nedostupnost. Výrazně rychlejším tempem poroste nebytová výstavba.

Celková prostavěná částka v České republice dosáhne letos zhruba 26,14 miliardy eur (asi 653 miliard korun), tj. o 0,8 procenta více než loni, odhaduje Euroconstruct. Trh se tak prakticky vrátí na úroveň předcovidového roku 2019 (zůstane pouze o 0,4 % pod úrovní roku 2019). „K největšímu meziročnímu poklesu sice dojde v nové bytové výstavbě, ale jen díky vysoké srovnávací základně. Navíc výrazně vzrostou investice do rekonstrukcí. Nebytová výstavba poroste i letos velmi slušným tempem,“ očekává od letošního vývoje generální ředitel Xella pro ČR a Slovensko Peter Markovič.

„České stavebnictví tak letos ukazuje velkou sílu a stabilitu. Na celý segment se v posledních třech letech valila řada negativních vlivů – od covidu přes rychle rostoucí ceny vstupů a jiných materiálů, chybějící zaměstnance až po současné rychle rostoucí ceny energií. České stavební firmy se s tím dokázaly vyrovnat a stále mají velmi silný odbyt. Stejně jako výrobci stavebních hmot. Všechny naše továrny jedou na plný výkon,“ dodal Peter Markovič.

Na nově započatou bytovou výstavbu v letošním roce naplno dopadne zdražování materiálů, vysoká inflace a rychle rostoucí úrokové sazby hypoték. Letos tak sice propadne o 8 procent, důvodem je ale i velmi rychlý 17% růst v roce předchozím. Celková bytová výstavba i letos zůstane nad předcovidovou úrovní. „Staví se velké množství bytů, letos i v následujících letech by mělo být dostaveno přes 17 tisíc bytů ročně. Problém tak není ve výstavbě samotné, ale spíše ve finanční nedostupnosti bydlení kvůli vysokým cenám a drahým hypotékám," vysvětlil Peter Markovič. Tahounem rezidenčního bydlení letos budou i rekonstrukce, které porostou nejrychleji v Evropě.

Dobře se letos povede i nebytové výstavbě. Ta se letos zvýší o 9 % a už letos tak zřejmě dosáhne předcovidové období. „Částečně se oživil trh s kancelářemi, daří se i dalším segmentům, jako jsou investice do zdravotních či školních zařízení. Spousta projektů pozastavených kvůli koronaviru se letos znovu rozeběhlo,“ doplňuje Peter Markovič. Nová nebytová výstavba by tak letos měla dosáhnout objemu 4,8 miliardy eur (120 miliard korun), to je o 9 % více než loni a téměř o miliardu korun více než v roce 2019.

Zdroj informací

Xella CZ a NejBusiness.cz

Datum

5. září 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2821 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál