Skupina ČSOB pokračuje v energetických úsporách svých budov

Skupina ČSOB pokračuje v energetických úsporách svých budov

I přesto, že skupina ČSOB sídlí v nejekologičtějších a vysoce úsporných budovách v pražských Radlicích a v Hradci Králové, které ke svému fungování nepotřebují plyn ani uhlí, existuje řada výzev, jak ještě více pomoci při řešení dopadů energetické krize.

„Už několik let můžeme pro svou práci využívat prostory, které splňují nejvyšší ekologické standardy v souladu s mezinárodní certifikací LEED Platinum. Přesto však je hledání úspor v rámci snižování energetické náročnosti budov naše dlouhodobá aktivita, ve které nepolevujeme. Jen za posledních deset let jsme řádově uspořili téměř 40 procent elektrické energie,“ říká Marcela Suchánková, členka představenstva ČSOB zodpovědná za oblast správy budov.

Skupina nakupuje elektrickou energii pouze z obnovitelných zdrojů. V rámci budov je posledních deset let instalováno LED osvětlení se senzory přítomnosti. Tím došlo k úspoře 50 procent ze spotřeby elektrické energie na osvětlení. Zároveň se daří obnovovat a optimalizovat zařízení pro nucené větrání a tím dochází k úsporám spotřeby elektrické energie i dodávkám tepla nebo chladu.

Energetická krize výzvou pro zodpovědný přístup k energiím

Skupina ČSOB se na základě doporučení Evropské unie a české vlády zavázala snížit spotřebu plynu o 15 procent. Více se tak zaměří na využití klimatizačních systémů pro chlazení i vytápění. Během topné sezóny dojde ke snížení vnitřní teploty. Zároveň bude pokračovat instalace fotovoltaických panelů s výkonem 110 kWp. První fotovoltaickou elektrárnu jsme instalovali již před třemi lety.

„V rámci pobočkové sítě se zaměřujeme také na osvětlení. Postupně upravujeme a snižujeme dobu svícení venkovního značení, čímž chceme mimo jiné přispět ke snížení světelného smogu v lokalitách, ve kterých působíme. Více také budeme investovat do stavebních úprav, které povedou ke snížení tepelných ztrát jednotlivých objektů,“ sděluje Marcela Suchánková k situaci na pobočkách.

Inovace v oblasti energetických úspor

Skupina ČSOB jde cestou inovací nejen ve vztahu ke svým klientům, inovace hledá i v oblasti vlastních energetických úspor. Dlouhodobě dochází k instalacím tepelných čerpadel, naopak se zvažuje ukončení instalací plynových zdrojů a připravují investice do řídících softwarů, které dokáží flexibilně vyhodnocovat a řídit oblast vytápění, větrání a klimatizace a přinést tak další konkrétní úspory jednotlivých zařízení.

Elektromobily ve firemních garážích

Skupina ČSOB podporuje elektromobilitu u svých klientů prostřednictvím Půjčky na auta s čistou energií. Nezůstává však pozadu ani se svým vozovým parkem, který se postupně obměňuje a stále více prostoru dostávají elektromobily. S tím jsou spojeny i dobíjecí stanice, jejíž výstavbu ČSOB podporuje.

Úspora vody

Nové budovy centrál skupiny ČSOB zachycují na svých střechách dešťovou vodu a následně dochází k využívání této vody pro závlahu zelených střech. Snižujeme spotřebu teplé užitkové vody prostřednictvím bezdotykových baterií s úspornými perlátory a automatickým směšováním teplé a studené vody. Zároveň při rekonstrukcích sociálních zařízení bude docházet k instalování lokálních ohřívačů TUV a toalet s úsporným systémem splachování nové generace.

Zdroj informací

Československá obchodní banka, a. s. a NejBusiness.cz

Datum

4. září 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.627 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál