CzechTrade se vrací na Ukrajinu. Znovu otevírá svou kancelář v Kyjevě

CzechTrade se vrací na Ukrajinu. Znovu otevírá svou kancelář v Kyjevě

Česká agentura na podporu obchodu CzechTrade znovuotevírá své zastoupení v Kyjevě. Po dramatickém uzavření zastoupení a odchodu ředitelky kanceláře se Oksana Antonenko vrací, aby rychle pomohla českým firmám uspokojit novou poptávku na ukrajinském trhu. Kvůli omezení dodávek zboží z Ruska a Běloruska hledají ukrajinské podniky nové dodavatele, což je pro české firmy příležitost. Zároveň je tam poptávka po zboží, které nemohou vyrábět a dodávat firmy z okupovaných území. Prioritou na nejbližší týdny a měsíce je získat pro české firmy poptávku od velkoobchodů ze zdravotnictví, energetiky, zemědělství a stavebnictví.

„Už v polovině srpna navštívila Oksana Antonenko Ukrajinu, aby zmapovala bezpečnostní situaci a komerční prostředí. Po vyhodnocení cesty a s ohledem na bezpečnost jsme se rozhodli, že Oksana bude na místě přínosem. Kancelář proto vracíme z dočasné lokace v ČR zpět na Ukrajinu,“ uvedl generální ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

Oksana Antonenko z Kyjeva prchala po vpádu ruských vojsk na území Ukrajiny. Během pobytu v České republice se věnovala vytvoření platformy Export pro obnovu Ukrajiny. Neustále udržovala kontakt s ukrajinskými odbornými asociacemi, obchodními a výrobními podniky. „V prvé řadě se budu setkávat se zástupci místních velkoobchodních podniků z oblastí zdravotnictví, energetiky, zemědělství a stavebnictví. Záměrem je projednat možnosti rozšíření spolupráce a možnost účasti v plánovaných projektech. Zároveň plánuji setkat se s představiteli místních oborových asociací a zjistit potřeby podniků v konkrétních odvětvích,“ uvádí ředitelka ukrajinského zastoupení agentury CzechTrade Oksana Antonenko při otázce na to, jaké jsou její další kroky.

Kvůli omezení obchodu mezi Ukrajinou, Ruskem a Běloruskem vzniká velká příležitost pro české firmy

Antonenko tvrdí, že vzniká příležitost pro evropské výrobce, včetně českých. Je to následkem sankcí vůči Rusku a Bělorusku. Řada položek se totiž přestala na ukrajinský trh úplně dovážet, protože spousta místních výrobců se ocitla na okupovaném území. „Jako příklad lze uvést ukrajinský závod na výrobu soli Artemsiľ. Ten se nachází na okupovaném území a Ukrajina je proto nucena sůl dovážet. Na území Chersonské a Mykolajivské oblasti, které jsou zčásti okupované a kde probíhají boje, se nacházejí největší plochy na pěstování rajčat, které letos ani nebyly osázeny,“ komentuje Oksana Antonenko. Následkem toho ukrajinské hospodářství zaznamenává četné relokace podniků z východní a jižní části Ukrajiny do západních regionů.

České firmy musí rychle uspokojit novou poptávku z ukrajinského trhu

Poptávka na začátku agrese byla jasná. Šlo především o oblasti obranného průmyslu, zdravotnictví a zemědělství. Nyní však roste poptávka po těžebních zařízeních, náhradních dílech pro teplárny a elektrárny, ohřívacích přístrojích pro domácnosti nebo po komponentech pro místní výrobu podobných přístrojů. Spektrum poptávaných komodit se od začátku konfliktu rozšířilo. „Začíná u strojírenské produkce, kovových materiálů a končí spotřebním zbožím, například krmivem pro kočky a psy,“ vypočítává Antonenko a dále dodává: „Podnikatelská sféra si velmi dobře uvědomuje, že přes veškerá rizika poskytuje ukrajinský trh, který se postupně integruje do EU, obrovský potenciál. Vyhraje ten, kdo tady bude dříve. Z toho důvodu již teď registrujeme u několika podniků zájem o lokalizaci výroby.“ Podnikatelské příležitosti na Ukrajině CzechTrade nadále sleduje a v průběhu září budou jedním z hlavních témat webu Exportmag.cz.

Poplachy jsou na denním pořádku

Lidé spěchající do práce, městská doprava je v provozu, jsou otevřené úřady, obchody, kavárny, kina i některá divadla. Během ne tak běžného dne se i několikrát ozve vzdušný poplach. Zvuky sirény zavírají velké obchody, obchodní centra, kanceláře a jejich zaměstnanci i návštěvníci se musí schovat do nejbližšího úkrytu. Tím je nejčastěji stanice metra. Vzdušný poplach tak dokáže během svého znění zamrazit fungování již zmíněních obchodů, kaváren, kin, a hlavně obyvatel. Tak vypadá každodenní život v Kyjevě. Podle magistrátu se do Kyjeva zatím nevrátil až jeden milion obyvatel.

Při příležitosti obnovení kyjevské kanceláře natočila Oksana Antonenko aktuální rozhovor pro portál BusinessInfo.cz. Popisuje v něm především nové exportní příležitosti pro české firmy na Ukrajině, ale nejen ty. Rozhovor je možné zhlédnout zde.

Zdroj informací

CzechTrade a NejBusiness.cz

Datum

1. září 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

Reklama

Page generated in 1.3464 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál