Jak stanovit optimální částku nájemného a k čemu slouží inflační doložka

Jak stanovit optimální částku nájemného a k čemu slouží inflační doložka

Každý budoucí pronajímatel nemovitosti musí řešit otázku, na kolik stanovit výši nájmu. Pomoc lze hledat u odborníků, anebo se pokusit stanovit ideální částku na vlastní pěst. Jaká rizika s sebou nese určení nevhodné výše nájmu? A lze nájemné během trvání nájmu zvýšit, například kvůli rostoucí inflaci?

Kolik si říct za nájem? To je zásadní otázka, kterou bude řešit každý, kdo se rozhodne pronajmout svou nemovitost. Nízké nájemné zvyšuje šanci, že se byt pronajme rychle, příliš nízká nabídka však na některé nájemníky může působit podezřele. U vyšší výše nájmu pak obsazení bytu trvá samozřejmě déle a pronajímatel tak může snadno tratit, protože platby za služby a energie půjdou z jeho kapsy. A když se nájemce přeci jen najde, hrozí, že s ohledem na výši nájmu nevydrží dlouho a bude se snažit najít si levnější bydlení.

Podle jakých faktorů určit výši nájemného?

Při hledání optimální výše nájemného se pronajímatel může ubírat dvěma směry. První možností je pokusit se dopátrat se částky na vlastní pěst. „Ideální hodnota nájemného se dá přibližně určit i svépomocí podle veřejně dostupných indicií. Počítejte ale s tím, že to zabere poměrně dost času. Pro co nejpřesnější částku je potřeba zohlednit různé faktory, především pak aktuální dynamiku na trhu, lokalitu, výměru a dispozici bytu, jeho stav a vybavenost, zda k bytu náleží i garáž, sklep, výtah, balkón a podobně. Roli hraje také období roku, kdy je byt obsazován, a objem nabídky a poptávky ve vaší oblasti,“ uvádí Jiří Krejčí, obchodní ředitel společnosti UlovDomov.cz, která poskytuje službu Ideální nájemce pro pronajímatele bytů.

O něco si zjednodušit práci mohou pronajímatelé tak, že si spočítají průměrný nájem z co nejpodobnějších nemovitostí v nejbližším okolí dané lokality, nebo alespoň ve srovnatelných městech. Následně by pak měli jít mírně pod tuto částku, aby se byt rychleji pronajal. Druhou ze zmiňovaných možností je pak svěřit nacenění nájemného odborníkům. Například experti ze společnosti UlovDomov.cz, kteří mají k dispozici nejaktuálnější data z celého trhu a k tomu se mohou pochlubit lety zkušeností s pronájmy, tuto službu poskytují dokonce zdarma.

Obdobnou pozornost jako výše nájemného si zaslouží také výše jistoty neboli kauce. „Občanský zákoník výši jistoty limituje na trojnásobek měsíčního nájemného, doporučuji však volit kauci o výši jednoho až dvou měsíčních nájmů včetně zálohových poplatků. Příliš vysoká kauce totiž často odradí velkou část zájemců,“ doporučuje Jiří Krejčí.

Co je inflační doložka a kdy se vyplatí

S ohledem na aktuální rekordní inflaci může řada pronajímatelů pomýšlet na zvýšení nájemného. Zde ale pozor – nájemné není možné u nájmu domu a bytu zvyšovat dle libosti. Pokud není dohoda o pravidelném navyšování nájemného součástí nájemní smlouvy, musí se pronajímatel řídit zákonem. Podle občanského zákoníku může pronajímatel v písemné formě navrhnout nájemci zvýšení nájemného jen do výše srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě, avšak pouze tehdy, pokud v nájemní smlouvě nebylo zvyšování nájemného výslovně vyloučeno a také jen tehdy, pokud není součástí nájemní smlouvy takzvaná inflační doložka. „Je-li součástí nájemní smlouvy inflační doložka, dochází k navyšování nájmu automaticky. To znamená, že pronajímatel nemusí nájemce o zvýšení informovat a nové nájemné mu vyměřovat. Přesto je ale dobré, aby si obě strany výpočet nové výše nájmu odpovídající inflaci potvrdily a předešly tak případným sporům,“ podotýká Jiří Krejčí.

Aby byla inflační doložka platná, je nutné ji správně formulovat. Musí například obsahovat jednoznačné určení toho, kterou konkrétní inflací se řídí – použitelný je například jeden z indexů spotřebitelských cen zveřejňovaných Českým statistickým úřadem. Nezbytné je i určení data, k němuž bude k navyšování docházet, přičemž navýšení je možné pouze jednou ročně, kupříkladu k 1. lednu nového roku či k datu výročí uzavření nájemní smlouvy.
Pokud pronajímatel při sjednávání nájemní smlouvy uvažuje o přidání inflační doložky, měl by si být vědom toho, že ne vždy se mu automaticky vyplatí. Inflační doložka má své opodstatnění v situaci, kdy výše obvyklého nájemného v dané lokalitě klesá, ale současně roste inflace.

„V ostatních případech je lepší uvažovat o jiných způsobech úpravy výše nájemného, protože při sjednání inflační doložky už nelze využít jiné alternativy,“ vysvětluje Jiří Krejčí a dodává, že kromě výše zmíněných možností lze uvažovat také o prostém sjednání nájemní smlouvy na dobu určitou a v případě jejího prodloužení znovu vyjednat výši nájemného.

Zdroj informací

UlovDomov.cz s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

21. srpna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.6981 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál