„Jsme součástí západní společnosti a západní společnost je zvyklá si půjčovat. Každou půjčku je ale třeba zvážit. Vždycky by měl člověk vědět, na co si půjčuje a zda je v jeho silách závazek splácet, nebo ne. Například při hypotékách člověk investuje do vlastního bydlení a ke zjištění, jestli člověk zvládne plnit tento závazek, dopomáhá banka, která vždy ověří, na jakou výši investice do vlastního bydlení člověk má a na jakou ne,“ vysvětluje Ondřej Šmakal z Orka Ventures a dodává, že banka většinou po třech nebo pěti letech, v závislosti na zvolené délce fixace, v podstatě zkontroluje, zda je klient schopen svůj hypoteční úvěr nadále splácet.
„Úrokové sazby u hypoték rostou, ale zvyšují se také ceny nemovitostí. Takže, i když si někdo půjčí s úrokem pět procent a hodnota nemovitosti vzroste o deset procent, pořád se tato půjčka ekonomicky vyplatí. Otázkou je, jestli je nutné nemovitost vlastnit a kvůli tomu se zadlužit třeba na 30 let,“ podotýká Ondřej Šmakal.
Další praktická půjčka je na pořízení auta, v takovém případě je nejlepší využít operativní leasing, pokud to ovšem situace umožňuje.
„Pak jsou neúčelové úvěry, které se využívají v případě, když dotyčný potřebuje překlenout nějaké složitější finanční období, nebo si náhle půjčit na vybavení domácnosti. U čeho bych doporučil opatrnost jsou právě velké spotřebitelské úvěry. Tam by bylo dobré pečlivě zvážit částku a důvod, kvůli kterému si klient půjčuje. Za zbytečnou lze do jisté míry považovat kreditní kartu. V případě jejího využívání je třeba s ní správně pracovat, co vyčerpám, to splatím a nejlépe v bezúročném období. Jsou lidé, kteří splácejí kreditku jinou kreditkou, a to už bývá problém. Dostanou se tak do dluhové spirály a je těžké se z ní vymanit,“ vysvětluje Šmakal z Orka Ventures.
Každému se ale může stát, že se dostane do finančních problémů a musí řešit starosti s dluhy. „V takovém případě je nejdůležitější komunikace. O svých problémech informujte banku nebo úvěrovou společnost a oni vám například upraví splátkový kalendář, nebo splátku posune. Nejhorší je nekomunikovat vůbec. Pak bývá zaděláno na další problémy,“ říká Ondřej Šmakal.
I krátkodobé půjčky mohou lidem pomoci, a to v případě, že potřebují rychle koupit například nějaký domácí spotřebič, bez kterého se rodina neobejde a peníze v rodinném rozpočtu chybí. Pak je potřeba půjčku splatit dle požadavků věřitele, aby nedošlo k navýšení úroků.
Ať už si půjčujete miliony na dům, nebo několik tisíc na novou mikrovlnku, je potřeba se svému finančnímu závazku věnovat. Nikdy se nevyplatí nechat půjčku ležet ladem a čekat, že se problémy se splácením nějak vyřeší.
Orka Ventures a NejBusiness.cz
17. srpna 2022
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....