Studie VMware varuje před útoky pomocí falešných video a audio záznamů a kybernetickým vydíráním

Studie VMware varuje před útoky pomocí falešných video a audio záznamů a kybernetickým vydíráním

Společnost VMware, Inc. na konferenci Black Hat USA 2022 zveřejnila svou osmou výroční zprávu Global Incident Response Threat Report, která se do hloubky zabývá výzvami, kterým čelí bezpečnostní týmy v době komplikované pandemií, vlastním vyhořením a geopoliticky motivovanými kybernetickými útoky. 65 % obránců uvádí, že kybernetické útoky zesílily od ruského vpádu na Ukrajinu. Studie také popisuje nově vznikající hrozby, jako jsou podvodné syntetické audio a video nahrávky vytvořené s využitím umělé inteligence (tzv. „deepfakes“), útoky na rozhraní API a cílení na samotné bezpečnostní pracovníky.

„Kybernetičtí zločinci nyní zařazují techniku deepfake do svého arzenálu jako způsob, jak obejít bezpečnostní opatření,“ říká Rick McElroy, hlavní stratég kybernetické bezpečnosti ve společnosti VMware. „Dva ze tří respondentů v naší studii zaznamenali využití deepfake jako součást útoku, což je 13% nárůst oproti loňskému roku, přičemž nejčastějším způsobem doručení byl e-mail. Kyberzločinci již nepoužívají syntetické video a audio pouze pro vlivové operace nebo dezinformační kampaně, jejich novým cílem je využívat technologii deepfake k útokům na podniky a organizace a získání přístupu do jejich prostředí.“

Další důležitá zjištění studie:

• Vyhoření počítačových expertů zůstává závažným problémem. 47 % respondentů uvedlo, že v posledních 12 měsících zažili vyhoření nebo extrémní stres, což je mírný pokles oproti 51 % v loňském roce. V důsledku toho 69 % respondentů z této skupiny (oproti 65 % v roce 2021) uvažovalo o odchodu ze současného zaměstnání. Zaměstnavatelé se však snaží proti tomu bojovat, přičemž více než dvě třetiny respondentů uvedly, že jejich pracoviště v rámci opatření proti syndromu vyhoření zavedla wellness programy.

• Ransomwaroví útočníci rozvíjí strategie kybernetického vydírání. Převaha ransomwarových útoků, často podpořených spoluprací kyberzločineckých skupin na temném webu, stále nepolevuje. V uplynulých 12 měsících se s takovými útoky setkalo 57 % respondentů a dvě třetiny (66 %) se setkaly se sdruženími nebo partnerstvími ransomwarových skupin. Prominentní kybernetické kartely stále vydírají podniky a organizace pomocí technik dvojitého vydírání, vymáhání peněz, aukcí dat a dalších metod.

• Rozhraní API jsou novým koncovým bodem, který pro útočníky představuje další hranici. S rostoucím množstvím aplikačních prostředí se dnes 23 % útoků zaměřuje na zabezpečení rozhraní API. Mezi nejčastější typy útoků na rozhraní API patří krádeže dat (v uplynulém roce se s nimi setkalo 42 % respondentů), útoky prostřednictvím injektáže SQL a API (37 %, respektive 34 %) a distribuované útoky typu DoS (33 %).

• Laterální pohyb je novým bojištěm. Laterální pohyb byl zaznamenán u 25 % všech útoků, přičemž kyberzločinci k procházení sítí využívali vše od technologie Script Host (49 %) a úložišť souborů (46 %) přes PowerShell (45 %) po podnikové komunikační platformy (41 %) a rámec .NET (39 %). Analýza telemetrických údajů v rámci důvěryhodného cloudu pro analýzu hrozeb VMware Contexa, který je součástí bezpečnostních produktů VMware, zjistila, že jen v dubnu a květnu 2022 téměř u poloviny případů narušení bezpečnosti docházelo k laterálnímu pohybu.

„Aby bezpečnostní týmy dokázaly zajistit efektivní obranu při rozšiřujícím se prostoru pro útoky, potřebují odpovídající přehled o aplikačních prostředí, zařízeních, uživatelích a sítích. Jedině tak mohou úspěšně odhalovat a odrážet kybernetické hrozby,“ říká Chad Skipper, globální bezpečnostní technolog společnosti VMware. „Když se bezpečnostní týmy rozhodují na základě neúplných a nepřesných dat, snižuje to jejich schopnost implementovat bezpečnostní strategii, zatímco jejich úsilí o detekci a blokování laterálního šíření útoků v jejich systémech omezuje limitovaná informovanost o kontextu.“

Navzdory turbulentnímu bezpečnostnímu prostředí a stoupajícím rizikům podrobně popsaným ve studii se bezpečnostní týmy dokáží útokům bránit, přičemž 87 % dotázaných uvádí, že jsou schopni narušit aktivity kybernetických zločinců někdy (50 %) nebo velmi často (37 %). Používají k tomu také nové techniky. Tři čtvrtiny respondentů (75 %) uvedly, že v současné době zavádí virtuální záplatování jako nouzový mechanismus. V každém případě platí, že čím lepší přehled obránci mají o všech možných směrech útoku, tím lépe budou připraveni čelit hrozbám.

Zdroj informací

VMware a NejBusiness.cz

Datum

14. srpna 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.0227 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál