Nejvytíženějším letištěm bylo doposud El Prat v Barceloně, s nejvíce zrušenými lety se potýkal Londýn

Nejvytíženějším letištěm bylo doposud El Prat v Barceloně, s nejvíce zrušenými lety se potýkal Londýn

Evropská letiště zažívají tuto sezónu nebývalý nápor způsobený jak rekordní poptávkou, tak nedostatkem personálu a rušením letů aerolinkami. K těm nejvytíženějším patřila v průběhu července podle dat Kiwi.com El Prat v Barceloně, Stansted v Londýně, Leonardo da Vinci–Fiumicino v Římě, Portela v Lisabonu a první srpnový týden také maďarské Letiště Ference Liszta Budapešť. Se zrušenými lety se doposud potýkala nejvíce londýnská letiště, dále El Prat v Barceloně a Schiphol v Amsterdamu.

„V tuto chvíli evidujeme nejvíce zrušených letů z letiště Gatwick v Londýně, podobně jsou na tom Luton a Stansted,” komentuje aktuální situaci Eliška Řezníček Dočkalová, ředitelka Customer Experience v Kiwi.com s tím, že ačkoliv jsou mezi top 10 nejčastěji rušenými trasami právě ty z Londýna, jde o velmi vytížená letiště s mnoha linkami i za normálních okolností a většina letů proběhne úspěšně.

Letiště v Budapešti je aktuálně jedním z nejvytíženějších v Evropě, a to v souvislosti se začátkem hudebního festivalu Sziget, kam se sjíždí lidé z celé Evropy. Trasa Londýn - Budapešť je současně zatím tou nejčastěji rušenou, následují ji lety z Německa do Londýna.

Naopak bezpečnou volbou, co do rizika rušení letů, jsou podle všeho vybrané destinace v Řecku a Španělsku.

„Řecká letiště aktuálně patří mezi ta s nejmenším počtem zrušených letů, cestující mířící do Španělska, mohou zkusit například Sevillu, alternativou mohou být Kanárské ostrovy, konkrétně letiště Gran Canaria nebo ostrov Lanzarote, kde se aktuální počet zrušených letů pohybuje v nízkých jednotkách. Ve Spojeném království je situace lepší na menších letištích jako je Leeds Brandford, East Midlands nebo Bristol,” doplňuje Eliška Dočkalová.

Srpen je oproti rekordnímu červenci klidnější a méně vytížený měsíc, počet rezervací z celoevropského i českého hlediska je nižší a tento trend by měl pozitivně ovlivnit situaci na letištích i počty zrušených letů. 

Obecně lze cestovatelům aktuálně doporučit lety s odletem co nejdříve ráno, pokud takovou možnost mají, cestování pouze s příručním zavazadlem může rovněž výrazněji zkrátit dobu čekání na letišti.

Zdroj informací

Kiwi.com a NejBusiness.cz

Datum

12. srpna 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2845 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál