CTP v České republice počítá s instalací fotovoltaických elektráren o výkonu 200 až 250 MWp a s růstem portfolia dokonce až 300 MWp

CTP v České republice počítá s instalací fotovoltaických elektráren o výkonu 200 až 250 MWp a s růstem portfolia dokonce až 300 MWp

CTP, největší developer průmyslových a komerčních nemovitostí v Česku, pokračuje s budováním fotovoltaických elektráren (FVE) na střechách průmyslově-logistických hal ve svých CTParcích. Osazení všech solar-ready střech v českém portfoliu CTP je součástí dlouhodobé strategie vytvářet udržitelné parky s řešeními, která v blízké době zajistí jejich energetickou soběstačnost a vytvoří ostrovy udržitelnosti. Ty nejenže budou energeticky neutrální, ale dokonce pozitivní, a tedy budou moci přispívat do okolní elektrické sítě. CTP chce do konce letošního roku vybudovat výrobní kapacitu FVE až 15 MWp. V následujícím roce cílí na kapacitní přírůstek až 20 MWp.

Solární plán společnosti CTP počítá ve střednědobém až dlouhodobém horizontu s osazením všech vhodných střech fotovoltaickými elektrárnami, přičemž od roku 2020 developer staví veškeré haly v souladu s komplexní iniciativou udržitelnosti budov. Všechny nově postavené haly od roku 2020 jsou proto „solar ready“, tedy staticky a izolačně připravené na umístění FVE na střechy. Solární plán na základě aktuálních odhadů počítá, že by v CTParcích jen v České republice bylo možné instalovat FVE o výkonu 200 až 250 MWp a s předpokládaným růstem portfolia dokonce až 300 MWp.

CTP je na poli fotovoltaiky zkušeným hráčem. S instalacemi FVE začal developer již v roce 2010 a dosud má FVE pokryto 13 střech CTParků napříč Českou republikou, které vytvářejí 6 MWp. Má tedy již více než desetileté zkušenosti s instalací, připojením do distribuční sítě i s dlouholetou údržbou FVE. V letošní roce chce CTP dokončit další instalace FVE s kapacitním přírůstkem až 9 MWp, čímž by do konce roku 2022 dosáhl kumulovaného výkonu 15 MWp. Cílem pro rok 2023 je dalších 18-20 MWp.

„Solární plán je součástí naší dlouhodobé komplexní iniciativy udržitelnosti. Už před více než deseti lety, ještě něž světové instituce začaly tak výrazně tlačit na zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie, jsme začali realizovat náš plán vedoucí k udržitelným CTParkům. Osadili jsme FVE 13 našich hal, které do dnes v našem portfoliu fungují. Také jsme kromě FVE na střechách před časem navázali partnerství se společností dodávající zelenou energii, abychom našim klientům umožnili přístup k 100% obnovitelné energii, tzv. energii s garancí původu z OZE. A pokračujeme s přípravou a testováním dalších SMART projektů směřující k naší iniciativě „Off grid 2025-2030“, jejíž cílem je převést postupně CTParky na soběstačné lokální distribuční, výrobní a spotřební ostrovní systémy. Teď už jsme jen krůček od zavedení využití zeleného vodíku ve větších CTParcích se synergickým využitím našich FVE, komunitních OZE našich partnerů a spotřeb našich nájemníků,“ vysvětluje Pavel Šilling, Energy Specialist CTP.

S politicko-ekonomickým obratem k obnovitelným zdrojům přikročila Česká republika k vyhlašování dotačních výzev. CTP přihlásilo několik svých projektů do první vlny Modernizačního fondu a podařilo se mu získat finance na projekty nad 1 MWp v Severomoravském kraji. Díky dotaci získá CTP přibližně 120 milionů korun na vybudování FVE na šesti střechách v CTParku Ostrava a dvou v CTParku Nový Jičín, což pokryje přibližně 30 procent celkových investičních nákladů. CTP uspěl s dalšími pěti brněnskými halami v dotační výzvě Modernizačního fondu s projekty pod 1 MWp, na které by měl získat 26 milionů korun. Developer se chystá zapojit i do dalších kol dotačních programů.

Modernizační fond požaduje dokončit FVE do pěti let od získání dotace. CTP cílí na kratší dobu, většinu hal by společnost chtěla stihnout instalovat, zkolaudovat a připojit do distribuční sítě do konce roku 2023. V současné době probíhá příprava veškeré dokumentace a výběrové řízení na realizaci projektů FVE. Se samotnou instalací chce CTP začít na konci léta.

„Budování FVE je nedílnou součástí naší strategie dlouhodobé udržitelnosti, v rámci které se nám již v roce 2021 podařilo dosáhnout uhlíkové negativity. Nečekáme až nám někdo řekne, že máme začít využívat environmentálně šetrná řešení, protože nyní je trend Green Deal. Naopak, neustále se snažíme hledat a dlouhodobě dodržovat nové, úspornější a efektivnější pracovní postupy a řešení, které přispějí k vyšší kvalitě a nižší energetické náročnosti našich budov. Činíme tak v souladu s naší dlouhodobou vizí být inspirujícím lídrem určujícím trendy a nastavujícím nejpřísnější měřítka kvality v industriálním developmentu a zároveň dostát závazku vůči našim investorům,“ doplnil David Chládek, Ředitel CTP pro Českou republiku.

Zdroj informací

CTP Invest, spol. s r.o. a NejBusiness.cz

Datum

28. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.0652 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál