Kupujete nemovitost a potřebujete si rychle ověřit, zda není požadovaná cena přemrštěná? Uvažujete o prodeji vlastní nemovitosti a chcete zdarma zjistit její adekvátní tržní cenu? Cenu nemovitosti můžete zjistit hned několika způsoby.
Každá nemovitost je svým způsobem unikátní a její tržní cenu ovlivňuje celá řada faktorů. Při odhadu ceny bytu či rodinného domu hraje důležitou roli nejen konkrétní lokalita, velikost, dispozice nebo stáří nemovitosti, ale také například použité materiály, celkový technický stav nebo úroveň vnitřního vybavení. „K odhadu tržní ceny nemovitosti je nutné přistupovat individuálně. Určitým vodítkem při určování ceny mohou být nabídky srovnatelných nemovitostí na stránkách realitních portálů a kanceláří, expertní odhady realitních makléřů, cenové mapy i online služby poskytující odhad ceny nemovitosti. I tyto zdroje informací mají ovšem svá úskalí,“ uvádí Veronika Kráčmar Hegrová z fintech startupu hyponamíru.
Na stránkách realitních portálů si můžete udělat rychlý přehled o nabídkových cenách nemovitostí. Jedná se o ceny, za které by majitelé své nemovitosti rádi prodali. Tržní cena, za kterou se například byt nebo rodinný dům skutečně prodá, může být oproti inzerované nabídkové ceně vyšší nebo naopak nižší. Veronika Kráčmar Hegrová k tomu dodává: „S navýšením ceny je potřeba počítat například při prodeji nemovitosti v aukci nebo dražbě. Ke snížení ceny přistupují prodávající v okamžiku, kdy se dlouhou dobu nedaří najít vhodného kupce dané nemovitosti nebo současný majitel na prodej spěchá.“
Pozor si dejte i na to, co vše je v nabídkové ceně započítáno. Některé realitní kanceláře totiž uvádějí cenu nemovitosti včetně své zprostředkovatelské provize. Vzhledem k současným vysokým cenám nemovitostí se zpravidla jedná o částky ve výši několika stovek tisíc korun. Na první pohled dražší nemovitost může být tedy ve výsledku levnější než ta, ke které si realitní makléř posléze přičte vlastní provizi.
S odhadem ceny nemovitosti vám obvykle pomohou i samotní realitní makléři. Po prohlídce nemovitosti a zjištění všech potřebných informací jsou schopni určit její reálnou tržní cenu. Realitní kanceláře obvykle začínají nabízet nemovitost za vyšší cenu a postupně ji v případě malého zájmu snižují. V současné době vyšších úrokových sazeb hypoték je patrný úbytek kupujících a zájemci o nemovitost tedy mají výhodnější pozici při vyjednávání o slevě.
K odhadu ceny nemovitosti můžete využít i různé online kalkulačky. Dostupné jsou obvykle zdarma. Ty nejpropracovanější pracují s více zdroji. „Naše online aplikace pro odhad ceny nemovitosti monitoruje nejen nabídkové ceny nemovitostí na největších realitních portálech v České republice, ale také využívá dostupná data z katastru nemovitostí. Několik modelů umělé inteligence cenu dále zpřesňují. Výsledkem je cenové rozpětí, které predikuje předpokládanou tržní cenu konkrétní nemovitosti,“ vysvětluje Veronika Kráčmar Hegrová.
Hyponamiru.cz a NejBusiness.cz
27. července 2022
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....