Podpora vzdělávání nové generace architektů a projektantů je nezbytná

Podpora vzdělávání nové generace architektů a projektantů je nezbytná

Práce architekta a projektanta má své nezaměnitelné kouzlo, ale jako každý obor vyžaduje ochotu se vzdělávat a pracovat na sobě. Zároveň v sobě skrývá výzvu v podobě nutnosti myslet vždy o několik roků, mnohdy ale i celá desetiletí dopředu. Od první skici po kolaudaci projektu totiž často uběhne dlouhá doba, přitom kolaudací životní cyklus budovy teprve začíná. Architekti a projektanti se tedy musí orientovat na budoucnost, kterou svými projekty zároveň vytváří. A budoucnost reprezentuje nová generace architektů a projektantů, jejichž vzdělávání především v oblasti získávání praktických zkušeností a dovedností je potřeba podporovat. Ve škole se studenti naučí základy oboru a teorii, často jim ale chybí praxe a možnost uplatnit své znalosti při práci na konkrétních projektech.

Architekti a projektanti mohou svojí prací reálně ovlivňovat životy lidí a zároveň také trochu měnit svět, posouvat ho a snažit se ho dělat lepší, praktičtější, estetičtější… Když odvedou svoji práci dobře, zůstane po nich něco reálného a hmatatelného, co nezmizí po pár měsících, ale přetrvá celá desetiletí. To je na jednu straně velmi lákavé a zajímavé, na druhou stranu je to velká zodpovědnost a závazek. „Procházet se po městě a vidět projekty, na kterých jste pracovali, dokončené, to je úžasný pocit, který nikdy neomrzí. Architektura a projektování jsou náročné obory, které vyžadují ochotu studovat a pracovat na sobě, ale vynaložené úsilí se vám mnohonásobně vrátí. Ne jednou, ale pokaždé, když své hotové dílo uvidíte,“ říká Ing. arch. Jana Mastíková, hlavní architektka a partner architektonického studia LOXIA.

Tradiční vzdělávání v oblasti architektury a projektování se zaměřuje převedším na poznání základů oboru a teoretické znalosti. Ty dokáží nejlépe předat odborní pedagogové. Obvyklou bolestí školství je ale nedostatek praxe a uplatnění teoretických znalostí při tvorbě konkrétních projektů ještě během studia. To platí jak u vysokého školství, tak především na úrovni středních škol. Možnost nahlédnout do světa praxe a zkusit si práci na reálných projektech nabízí architektonické studio LOXIA, které za tímto účelem založilo Školu projektování. Odborníci s bohatými zkušenostmi předávají zdarma formou večerních přednášek a víkendových kurzů své znalosti budoucím architektům a projektantům.

„Cílíme na středoškoláky, kteří se teprve rozhodují, zda je pro ně architektura a projektování to pravé povolání. Chceme jim ukázat, že je to na jednu stranu tvrdá práce, ale zároveň práce smysluplná, u které na konci svého snažení vidí reálný výsledek. Česká architektura se neobejde bez zapálených lidí, kteří v budoucnu nebudou líní zabrat, a my tento zápal chceme v mladé generaci zkusit probudit,“ vysvětluje Jana Mastíková. Tento vzdělávací projekt je součástí širšího konceptu studia LOXIA, které se snaží podporovat rozvoj nové generace architektů a projektantů. Podpora růstu nové generace působící v oblasti architektury a stavebnictví je také hlavním cílem Soutěže o nejlepší projekt pro studenty středních průmyslových škol stavebních, do které se LOXIA nově tento rok zapojila.

Česká architektura aktuálně zaostává za západoevropskými státy, které se nebojí do svých měst vnášet odvážné až experimentální stavby. U nás chybí odvaha stavět moderní, odvážné a progresivní stavby. A to by mohla změnit právě nová generace, které odvaha, sebevědomí ani originální nápady nechybí. Je ale potřeba u nich vzbudit touhu něco se naučit, něco dokázat a zároveň jim předat zkušenosti ze stavební praxe, reálné ekonomie a projektování. Stavby musí být reálné. Dům nemůže vypadat dobře pouze na papíře a ve vizualizacích, ale především se musí dát postavit a provozovat. Dům na papíře není dům, je to pouhá iluze.

„Cílem našeho vzdělávání je realita. A chceme studentům ukázat, jak ta realita vypadá. Jak pracujeme, tvoříme a co je výsledkem. Opíráme se o víc než 25 let zkušeností a stovku postavených projektů. Zároveň se ale snažíme být inovativní a neustále jít s dobou, což se nám díky mladým lidem, kteří jsou nedílnou součástí našeho týmu, daří. V mladé generaci vidíme budoucnost a chceme ji maximálně podporovat v profesionálním rozvoji,“ uzavírá J. Mastíková ze studia LOXIA.

Zdroj informací

LOXIA a NejBusiness.cz

Datum

5. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.5462 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál