Zemědělcům v boji se suchem, energetikům s nacházením poruch vedení po vichřicích, ale i ve stavebnictví a prodeji nemovitostí již dnes pomáhají drony

Zemědělcům v boji se suchem, energetikům s nacházením poruch vedení po vichřicích, ale i ve stavebnictví a prodeji nemovitostí již dnes pomáhají drony

Drony původně vznikly jako vojenská technologie. Dnes ale vedle již běžného hobby použití pomáhají třeba i v zemědělství, kde monitorují rozsah sucha a podílejí se na lokalizovaném zavlažování, v energetice nebo ve stavebnictví, ale i v mnoha dalších oborech.

 

 

Monitorují úrodu v zemědělství

Drony, malé bezpilotní letouny, dnes pomáhají zemědělcům v mnoha ohledech a jsou velkou perspektivou celého oboru. Umějí nasnímat suchá pole pomocí speciálních senzorů a následně záznamy vyhodnotit. Pokud je pak třeba, zalijí právě ty části zemědělských ploch, kde je to reálně žádoucí. Navíc jsou schopny pomoci při detekci poruch zemědělských zavlažovacích systémů. Budoucností oboru je skutečnost, že díky analýze velkého množství sesbíraných dat je možné v reálném čase pružně a efektivně reagovat na aktuální stav sucha.

„Drony pomáhají například zemědělcům a lesníkům. Pomocí infračervených kamer a senzorů umějí získat pro zemědělce mnoho cenných informací. Díky nim pak mohou pěstitelé efektivněji obdělávat svá pole. Snímky pořízené z ptačí perspektivy jsou skládány do komplexních map znázorňujících mnoho faktorů od množství světla, které se k rostlinám dostává, až po to, kolik vody je potřeba k optimálnímu výnosu plodin,“ říká Andrej Hronec ze společnosti Audiopro, která se na provoz profesionálních dronů specializuje.

Mohou také pomoci při monitorování škod na polích i lesních porostech, které způsobuje dlouhodobé sucho nebo sledovat vodní zdroje. Kontrolují kvalitu výsevu plodin, monitorují jejich růst; využívají se také pro postřik a hnojení zemědělských ploch a kontrolu provedení těchto činností.

Některé farmy také využívají drony pro sledování pohybu stád divokých zvířat, aby předešly škodám na svých polích. K nepřetržitému sběru dat využívají drony, které dělají každý den dva přelety, a monitorují tak 10 000 hektarů. Obrazové informace se automaticky posílají ke zpracování a systém rozešle varovná hlášení v případě, že zjistí přiblížení stáda zvěře ke sledovaným pozemkům. Tak je možné ochránit zemědělské plodiny, a zároveň zachovat zbytky přirozeného ekosystému v jejich sousedství.

Pomáhají v energetice

Drony se uplatňují také v energetice, ke kontrole rozvodů vysokého napětí. Nahrazují tak rizikovou lidskou práci a zvládají rychle zkontrolovat rozvody na velkém prostoru, a to i v nepřístupném terénu. Nezastupitelnou roli již dnes mají při kontrole vedení po ničivých vichřicích či tornádu. Pomáhají i v případě alternativních energetických zdrojů – kontrolují stav solárních panelů a lopatek větrných elektráren. Kromě toho drony také monitorují stav plynovodů a teplovodů, kde dokáží s příslušným vybavením hlídat tepelné úniky a identifikovat tak místa, kde je porušené potrubí. Lidé pak nastupují ke kontrole až v případě, že dron zjistí nějaký problém.

Využívají se ve stavebnictví, při péči o památky a prodeji nemovitostí

Ve stavebnictví se dnes využívají drony také stále více. Od prvního návrhu staveb a 3D mapování povrchu přes navrhování rozlehlých areálů a budov v členitém terénu až po sledování stavu budov. Přináší to zrychlení, zlevnění a zjednodušení v oblasti zaměřování objektů.

Drony jsou hojně využívány pro schopnosti dovolující krátkou dobu sběru dat, bezkontaktní řízení, snadné a operativní nasazení. Snadno mohou snímat podklady i v místech, která jsou pro letadla z bezpečnostních důvodů nepřístupná. Minimalizují nutné práce v terénu, s čímž úzce souvisí úspora času i nákladů. Velkou výhodou je i online přístup k aktuálně snímaným datům.

„Drony mohou být také dobrým pomocníkem při průzkumu před realizací čištění historických památek a budov. A to zejména díky jejich schopnosti přiblížení se k těžko přístupným částem, kdy tímto odpadá nutnost stavby lešení či lezeckých úkonů,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.

„Využití dronů je dnes důležité i v prodeji realit. Snažíme se zákazníkovi nabídnout co nejlepší zážitek z prodeje, a proto pokud o to má zájem, můžeme pořídit i fotografie nebo videa nemovitosti z dronu. Zákazník si pak lépe dokáže představit nemovitost z různých úhlů a perspektiv a často mu to velmi pomůže v rozhodování,“ říká Kamil Dunaj, ředitel developmentu společnosti Getberg,

Co by měly profesionální drony umět

Častým problémem, na který se při reálném využití dronů v České republice naráží je to, že mnoho přístrojů, které jsou proklamované jako profesionální, nezvládne fungovat za zhoršených povětrnostních podmínek. Limituje je také složitá příprava zařízení a komplikovanost obsluhy, která vyžaduje speciálně vyškoleného pracovníka. A životnost baterie, zvláště v zimě.

Bezpilotní prostředky pro profesionální využití by měly být opravdu využitelné, a to nejen za bezvětří a slunečného počasí, ale například i v mlze a sněhové vánici. Pro využití v terénu je pak důležité nejen to, zda je přístroj vybaven například termokamerou nebo vybavením pro noční pozorování, ale také, zda je možné tyto doplňky jednoduše a rychle instalovat a do několika minut po příjezdu uvést přístroj do chodu.

Zdroj informací

Audiopro a NejBusiness.cz

Datum

4. července 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.5663 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál