Rekordní návštěvnost a návrat mezinárodních akcí hlásí Kongresové centrum Praha

Rekordní návštěvnost a návrat mezinárodních akcí hlásí Kongresové centrum Praha

Pandemie koronaviru významně zasáhla do fungování Kongresového centra Praha, a. s. (KCP) i v roce 2021. Společnost vykázala za rok 2021 tržby ve výši 281 mil. Kč, což představuje nárůst o 11 % oproti předchozímu roku. Celkové hospodaření skončilo vlivem omezení provozu centra se ztrátou 23,1 mil. Kč, která je ale o 79,6 % nižší než za předchozí rok. Rok 2021 byl pro KCP rekordní co do počtu návštěvníků, a to díky umístění Metropolitního očkovacího centra Hl. města Praha. To obsloužilo za půlroční provoz přes 100 000 lidí. Samotné KCP pak loni přivítalo 34 000 účastníků kongresů, konferencí a kulturních akcí. V současné době v centru vrcholí přípravy na předsednictví ČR v Radě EU a postupně se obnovuje kongresový provoz.

40. výročí, pokračující omezení, úspory, ale také očkování

Kongresové centrum Praha mělo v loňském roce především oslavit 40. výročí svého otevření. Pokračující pandemie ale vedla k omezení dvou stěžejních obchodních segmentů společnosti: krátkodobých pronájmů konferenčních prostor (tržby 51 mil. Kč) a provozu hotelu Holiday Inn PCC (tržby 45,6 mil. Kč). Pokles příjmů z kongresové a hotelové činnosti se podařilo částečně kompenzovat v segmentu dlouhodobých pronájmů (tržby 159,9 mil. Kč) a parkingu (tržby 23,2 mil. Kč). Dalších úspor se dosáhlo díky výrazným provozním a personálním opatřením, ale také využitím kompenzačních vládních programů. KCP využilo období nuceného lockdownu k potřebným úpravám celého areálu, které napomohly k obnově a prodloužení živostnosti budovy. Celkové investice do obnovy budovy dosáhly 15 mil. Kč.

„Přestože byl loňský rok kvůli pandemickým omezením opět extrémně náročný, KCP z něj vyšlo v dobré formě. S pomocí výrazných úsporných opatření, vládních covidových programů, a především díky stabilizaci dlouhodobých pronájmů se nám podařilo významně snížit ztrátu oproti předchozímu roku. Hluché období jsme navíc využili k investicím do technologií i nutných oprav tak, aby naše budova byla připravená na plnou obnovu kongresové činnosti v roce 2022,“ shrnuje Lenka Žlebková, generální ředitelka Kongresového centra Praha.

„Naprosto novou zkušeností byl pro nás provoz velkokapacitního metropolitního očkovacího centra. Jsem opravdu hrdá na to, v jak krátkém čase se týmu KCP podařilo připravit prostory ke spuštění centra. Stejně tak mě těší, že KCP prokázalo svůj strategický význam pro zajištění kritické infrastruktury hlavního města Prahy,“ dodává Lenka Žlebková.

Rok 2022 ve znamení pomoci uprchlíkům, evropské předsednictví i obnovy kongresů

Letošní rok je pro Kongresové centrum Praha klíčový hned v několika směrech. Od začátku března do poloviny dubna KCP hostilo Krajské asistenční centrum pro uprchlíky a za tu dobu odbavilo přes 50.000 lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Strategický význam centra pro hlavní město i pro ČR potvrdí KCP i v druhé polovině roku, kdy bude dějištěm většiny summitů a jednání spojených s předsednictvím ČR v Radě EU.

Zároveň se pozvolna obnovuje poptávka po kongresových a konferenčních aktivitách a do KCP se vrací mezinárodní kongresový průmysl. První takovou akcí byl dubnový mezinárodní gastroenterologický kongres ESGE Days 2022, kterého se zúčastnilo přes 2 000 špičkových odborníků z celého světa.

„Před vypuknutím pandemie byla Praha mezi TOP 10 kongresovými městy světa. Pevně věřím, že svou pozici obnoví i nyní, protože kongresový průmysl Prahy ročně přinášel kolem 5 miliard korun do veřejných rozpočtů. Restart kongresů je tedy přínosný pro všechny,“ říká Lenka Žlebková.

Budoucnost s novou výstavní halou a revitalizovaným Pankráckým náměstím

S postupnou obnovou kongresového průmyslu v Praze se do popředí zájmu KCP vrací i plánovaná výstavba nové výstavní haly a revitalizace veřejného prostoru Pankráckého náměstí. Výsledkem mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže z roku 2017 byl návrh architektonického studia OCA z Barcelony. Ten počítá nejen s vybudováním výstavního prostoru vedle budovy KCP, ale také s výraznou úpravou nevyužité Jižní terasy na veřejný komunikační prostor, který bude sloužit lidem. Celý projekt již získal stavební povolení a územní rozhodnutí a v letošním roce bude o jeho osudu rozhodovat akcionáři Kongresového centra Praha.

Zdroj informací

Kongresové centrum Praha a NejBusiness.cz

Datum

30. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

11. března 2024

Dell inovuje modely notebooků Latitude pro práci s umělou inteligencí

Společnost Dell uvádí na trh zcela novou řadu Latitude s podporou umělé inteligence. Notebooky vybavené...

8. března 2024

Kancelářská budova AFI City 1 dosáhla s příchodem nových nájemců plné obsazenosti

Mozaika nájemců ve vysočanském věžáku AFI City 1 je již kompletně dokončená. Mezi nové přírůstky mimo jiné...

Reklama

Page generated in 1.1823 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál