Bohatí investují do komerční nemovitosti, zájem byl v loňském roce enormní a nepolevuje

Bohatí investují do komerční nemovitosti, zájem byl v loňském roce enormní a nepolevuje

Podle nejnovější zprávy Wealth Report realitně poradenské společnosti Knight Frank dosáhly privátní kapitálové investice do komerčních nemovitostí v roce 2021 celkové výše 405 miliard USD, což představuje 52% nárůst oproti předchozímu roku a 38% nárůst oproti pětiletému průměru z doby před koronavirovou pandemií.

Z průzkumu vyplývá, že v roce 2022 téměř čtvrtina osob s velmi vysokým majetkem (Ultra high-net-worth individual – UHNWI) plánuje do komerčních nemovitostí investovat i nadále. Z hlediska sektorů bude privátní kapitál směřovat převážně do kanceláří, dále do průmyslu a logistiky a rezidenčních nemovitostí. Tito investoři se budou také stále více snažit diverzifikovat svá portfolia a obrátí svou pozornost na specializovaná odvětví – zejména zdravotnictví, bydlení pro seniory, datová centra a výzkumné a vědecké instituce.

Alex James, vedoucí komerčního poradenství pro privátní investory ve společnosti Knight Frank, k tomu říká: "Z rekordních objemů privátního kapitálu investovaného v roce 2021 vyplývá, že bohatí investoři vnímají komerční nemovitosti jako velmi bezpečnou investici. Naše prognózy ukazují na jejich neutuchající apetit se zaměřením na tradiční aktiva, jako jsou kanceláře, ale i na alternativní sektory, jako jsou zdravotnictví, bydlení pro seniory, datová centra apod. Důraz, kladený na ESG, zejména v oblasti životního prostředí, bude nadále nabývat na významu, což posílí poptávku po udržitelných budovách a urychlí trend změny účelu využití aktiv."

Will Matthews, vedoucí komerčního výzkumu ve společnosti Knight Frank, k tomu dodává: "Po velkém nárůstu aktivity investorů v roce 2021 se zdá, že také rok 2022 bude v segmentu komerčních investic výjimečným. Lze očekávat, že privátní mezinárodní kapitál bude představovat čtvrtinu všech investičních aktivit. Hybnou silou budou pravděpodobně ekologicky udržitelné investice, inflace a rotace aktiv, neboť předpokládáme, že mnoho investorů bude hledat příležitosti na trhu k tomu, aby prodali stávající aktiva a výnosy reinvestovali."

Letošní zpráva o bohatství Wealth Report na základě svého unikátního Gravity modelu podrobně popisuje očekávané příchozí a odchozí přeshraniční investice do komerčních nemovitostí v roce 2022. Předpokládá se, že největším zdrojem přeshraničního soukromého kapitálu pro rok 2022 budou se 74 % z celkového objemu kapitálu Spojené státy. Velmi aktivní budou pravděpodobně také soukromí investoři ze Spojeného království, Kanady, Švýcarska, Španělska, Číny a Izraele.

Top 10 předpokládaných nejvýznamnějších destinací privátních kapitálových investic v roce 2022:

Příliv kapitálu v mld. $

Odliv kapitálu v mld. $

Velká Británie: 24

USA 48

USA: 7,3

Velká Británie 4,8

Německo: 6,6

Kanada 2,9

Španělsko: 3,8

Švýcarsko 2,1

Francie: 3,7

Španělsko 1,7

Nizozemí: 2,7

Izrael 1,3

Japonsko: 2,3

Rakousko 0,6

Indie: 2,0

Singapur 0,6

Polsko: 1,8

Švédsko 0,5

Itálie: 1,7

Finsko 0,4

Jak k investicím přistupují čeští investoři?

Letošní vydání publikace Wealth Report poprvé zahrnuje také česká data. Průzkum se uskutečnil ve spolupráci s privátními bankéři a investičními specialisty KB Private Banking a umožňuje nám obecné porovnání chování bohatých českých investorů s investory v celoevropském i celosvětovém měřítku.

Z hlediska realitních investic je zajímavý pohled na to, v jakých sektorech mají aktuálně investoři uložené peníze a do jakých sektorů hodlají investovat v nadcházejících letech. Dosud klienty Privátního bankovnictví Komerční banky nejvíce zajímaly retailové nemovitosti, primárně nákupní centra, supermarkety, shopping parky. Stranou zájmu nezůstaly ani kanceláře nebo průmyslové a logistické nemovitosti. Pozorujeme však rostoucí snahu českých investorů diverzifikovat svá portfolia a rozšířit je o alternativní typy nemovitostí, do kterých prozatím investovali méně. Zvýšený zájem se proto dá očekávat v případě investic do logistických areálů (+33 %), zemědělství (+33 %), stavebních pozemků (+27 %), výzkumných a vzdělávacích institucí zahrnující např. univerzitní areály a kampusy (+27 %) a domovů pro seniory (+20 %).

Na druhou stranu lze očekávat, že právě kvůli saturované poptávce do tradičních segmentů budeme v budoucnu svědky poklesu zájmu českých investorů o maloobchod (-27 %), kanceláře (-20 %) a projekty v sektoru hotelnictví a cestovního ruchu (-7 %). Tento trend je v souladu s vývojem trhu investic do komerčních nemovitostí za rok 2021, kdy nejvíce peněz z celkových 1,84 miliard EUR plynulo do kanceláří (34 %) a logistiky (31 %), zatímco do maloobchodu bylo alokováno jen 15 % z této částky. Aktuálně zájem investorů směřuje především k logistice, avšak poptávka po tomto typu investice je enormní, kdežto nabídka velmi omezená. U alternativních produktů typu datová centra je na trhu poptávka rovněž vysoká, avšak dostupnost vhodných nemovitostí je ještě omezenější.

V popularitě jednotlivých alternativních druhů „investic pro bohaté“ jsou v českých portfoliích oproti Evropě jen malé odlišnosti. Na prvních dvou příčkách se umístily totožné typy investic: umění a veteráni. Zatímco v ČR následují relativně konzervativní investiční produkty, jako jsou šperky, hodinky či mince, v Evropě je viditelnější ochota investovat například i do vzácných vín. Mnohem méně pozornosti pak investoři nejen v ČR, ale shodně téměř v celé Evropě, věnují nábytku či kabelkám.

Přestože mohou tyto aktiva představovat atraktivní míru zhodnocení, v dlouhodobějším časovém horizontu nemusí vykazovat tak vysokou výnosnost, jako mají některé nemovitostní fondy. U luxusního zboží totiž hraje velkou roli záliba investorů o daný typ předmětu – jde o takzvané investice vášně (passion investments). V takových případech je třeba brát v potaz to, že se jedná o výnosy zohledňující pouze prodejní cenu luxusního artiklu, nikoliv však další náklady spojené s údržbou nebo bezpečnou úschovou. Oproti tomu jsou investice do nemovitostních a jiných fondů relativně bezstarostné, neboť o všechny záležitosti, spojené se správcovstvím investice, se stará investiční fond a přidružené organizace.

Zdroj informací

Komerční banka, a.s. a NejBusiness.cz

Datum

30. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.3029 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál