Skanska investuje 970 milionů korun do výstavby první etapy rezidenčního projektu Modřanský cukrovar. Díky udržitelným technologiím slibuje firma citelné úspory na provozních nákladech domácností. První etapa z celkových šesti vyroste na 10,5 tisících m² se 112 bytovými a 7 nebytovými jednotkami a její dokončení je plánováno na rok 2024. Více než polovina bytů je už prodaná.
Projekt se stane vlajkovou lodí značky v udržitelné rezidenční výstavbě, která je postavena na sofistikované modrozelené infrastruktuře a aspiruje na vysoké hodnocení v rámci enviromentální certifikace BREEAM.
„Modřanský cukrovar je premiantem z pohledu hospodaření se základními zdroji jako jsou energie, voda a materiál. Struktura budov, využité technologie, ale i promyšlené drobnosti tu domácnostem mohou citelně snížit provozní náklady. Zvlášť v době zvyšujících se cen energií může být hospodárnost jedním z klíčových ukazatelů při výběru nového bydlení,“ uvedl Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.
V první etapě vznikne 112 bytů ve dvou samostatných městských blocích, které budou tvořit budovy A a B. Sekce A bude tvořena třemi objekty o 3 až 4 nadzemních podlažích, sekce B pěti pětipodlažními objekty. V bytových domech budou převažovat střední a větší byty o dispozicích 2kk až 4kk, nechybí ale ani malometrážní 1kk a největší 5kk.
Domy svírají polootevřený vnitroblok, který vyplní prvky drobné architektury a mobiliář určený pro odpočinek i zábavu dětí a dospělých. Bohatě osazená zeleň zde zajistí kvalitní mikroklima i přirozené stínění v letních dnech. V horním patře jednoho z domů je navíc umístěna sdílená pobytová terasa s posezením, stíněním a okrasnými i užitkovými zvýšenými záhony.
Zástavba se snižuje směrem na západ k Vltavě a umožní tak výhled na řeku z většiny místností a teras. Byty na úrovni vnitrobloku nabídnou soukromé předzahrádky, v posledních patrech jsou střešní zahrady a terasy. Velké byty v ustupujících patrech jsou koncipovány jako bydlení pro náročnou klientelu, v nabídce jsou i mezonety s vlastní saunou.
V parteru vyroste 7 komerčních jednotek a v podzemních podlažích budou prostory pro ukládání domovního odpadu, sklepy, garáže, úklid, kolárna s kočárkárnou, úpravna tzv. šedé vody, a místnosti technického vybavení.
Stejně jako u ostatních projektů, i v Modřanském cukrovaru dbá Skanska na zachování nadstandardní kvality zdravých a udržitelných materiálů s certifikáty EPD, FSC a PEFC. Vysoký standard výbavy dokazují vyšší dveře, prémiové zařizovací předměty a dřevěné podlahy, snížené parapety byty opticky zvětší a prosvětlí. Praktickým pomocníkem bude chytrý videotelefon, který umožní otevírání vstupních dveří čipem, lze si nastavit face ID a pokud přijede návštěva, je možné vytvořit přístupový QR kód.
Modřanský cukrovar vyrůstá na brownfieldu po bývalém cukrovaru a bude se jednat o ojedinělý projekt zaměřený na hospodárné bydlení, inovace a dobré sousedské vztahy. Charakteristickým znakem každé etapy jsou udržitelná řešení, která budou tvořit tzv. modrozelenou infrastrukturu napříč celým areálem.
Obyvatelé zde naleznou propracovaný systém hospodaření s pitnou, dešťovou i užitkovou vodou, který splňuje tzv. LID koncept (Low Impact Development), tedy šetrné zacházení s vodou v rámci lokality. Dešťová voda tu neskončí ve standardní dešťové kanalizaci, každá kapka vody se díky propustným povrchům, odvodňování chodníků do průlehů a vhodným terénním úpravám zasákne nebo odpaří, čímž přispívá k lepší kvalitě vzduchu, nebo je svedena do akumulačních nádrží k dalšímu využití.
Výrazným představitelem hospodárnosti projektu je recyklace vody přímo v areálu. Tzv. šedá voda se zde vůbec poprvé na českém trhu vedle splachování toalet může využívat také pro praní v automatických pračkách.
„Připojujeme dvoje rozvody vody a obyvatelé se mohou sami rozhodnout, jaký typ vody chtějí pro praní využívat. V případě recyklované vody se spotřeba pitné vody může redukovat o dalších 6 % z denní spotřeby, která činí cca 109 l na průměrného pražského obyvatele. Když k tomu přičteme ještě splachování recyklovanou vodou, úsporné armatury a využití dešťové a užitkové vody, dostáváme se na číslo 47 % úspory, tj. 51 l vody denně na obyvatele. “ uvedl Miroslav Kobera, Green Business Manager ve Skanska Reality.
Klíčovým příspěvkem k hospodárnosti je také využití recyklovaného betonu rebetong, který Skanska vyrábí ze stavební suti a nahrazuje tak ze 100 % přírodní kamenivo.
„Stavební suť, typicky odpadový materiál, využijeme v projektu ve formě rebetongu nejen pro nosné konstrukce domů, ale také jako pohledově přiznaný prvek vstupních prostorů a fasád bytových domů. Jedná se o klasický příklad upcyklace, kdy hodnota recyklovaného materiálu díky vhodnému využití stoupá“, říká Ondřej Mundl z atelitéru CHYBÍK + KRISTOF, hlavní architekt projektu. Rebetong se navíc využije až pro 20 % betonových konstrukcí a díky tomu se uspoří zhruba 1 750 kg kameniva na každý m3 betonu.
Úsporu energie podpoří 24 fototermických panelů umístěných na střechách domů. Ty ohřívají teplou vodu a šetří tak neobnovitelné zdroje i životnost kotlů. Na exponovaných fasádách budou instalovány exteriérové žaluzie, které v létě přirozeně snižují teploty o 5 – 7°C. Uvnitř všech bytů hraje velkou roli také rekuperace, která kromě tepelného komfortu zajišťuje čerstvý vzduch. Společným znakem celého projektu jsou zelené střechy, které jsou umístěné na všech budovách o celkové ploše 3 tisíc m², a jsou skvělým izolantem tzv. pátých fasád, tedy střech.
Projekt Modřanský cukrovar vznikal prostřednictvím veřejné participace, do které se mimo zástupců městské části Praha 12 zapojily modřanské spolky a aktivní občané. Z palety názorů vytvořila skupina v průběhu řady jednání a participačních workshopů zadání pro architektonickou soutěž. Nejlepší zpracování pak představili architekti ze studia CHYBIK + KRISTOF. Finální podoba Modřanského cukrovaru tak v celé paletě prvků zohledňuje přání starousedlíků a vedle kvalitního bydlení a udržitelných řešení klade velký důraz také na funkční a estetický veřejný prostor, který nabízí dostatečný prostor pro komunitní setkávání. Vzniká proto důmyslné řešení veřejného prostoru s centrálním náměstím, amfiteátrem, a dále prvky, které budou součástí revitalizace nábřeží.
Modřanský cukrovar nabídne v 6 fázích téměř 800 bytových jednotek na ploše 58 tis. m². V současné době odstartovala výstavba první etapy a její dokončení je naplánováno na rok 2024.
Skanska a.s. a NejBusiness.cz
28. června 2022
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....