Mladí investují zodpovědně. Udržitelným společnostem věří 63 % z nich

Mladí investují zodpovědně. Udržitelným společnostem věří 63 % z nich

Investování do společností bojujících s klimatickou změnou se těší oblibě hlavně mezi mladými lidmi do 26 let. Vedle zajímavého zhodnocení je volí zejména z osobního přesvědčení. Třetina Čechů však na poli zodpovědného investování stále tápe a není si jistá, jakou roli mohou tyto investice hrát v jejich portfoliu. Jak ukázal průzkum pro ČSOB Asset Management, mladí začínají s investováním i při menším objemu svých úspor, nejvíce si oblíbili alternativní investice.

Mladí investoři se poohlížejí po řešeních, která bojují s klimatickou změnou a mají co nejmenší uhlíkovou stopu. Nasvědčuje tomu i postupný odklon od fosilních paliv a přechod k alternativním zdrojům energie a soběstačnému bydlení. Boom zažívají například výrobci domácích fotovoltaických panelů a zařízení pro výrobu čisté energie.

„Vzhledem k aktuálnímu dění ve světě, kdy vlády evropských zemí zrychlují nezávislost na ruském palivu a ustupují od tradičních zdrojů energie, je ideální čas podpořit společnosti, kterým naše budoucnost není lhostejná. Mladí lidé tyto preference vyjadřují i v oblasti financí, kde upřednostňují investice do udržitelných společností výrazně více než starší generace,“ popisuje Martin Vašek, výkonný ředitel ČSOB zodpovědný za oblast investic.

Zodpovědné investování je doménou mladých

Investování do cenných papírů udržitelných společností považuje za smysluplné 45 % Čechů. Velké oblibě se těší zejména mezi mladými investory, kteří se snaží chovat uvědoměle. Zodpovědné investice vnímá pozitivně 63 % lidí do 26 let. Věří, že podporovat společnosti ohleduplné k životnímu prostředí je správné a také že jim to přinese větší zhodnocení. Z osobního přesvědčení si takové investování vybírají častěji (25 %) než kvůli vidině zisku (17 %).

Zatímco starší populace vidí v zodpovědných investicích více rizik, mladí lidé jsou optimističtější. Čtvrtina z nich vidí v zodpovědném investování velkou příležitost do budoucna. U starší populace nad 54 let vidí investování do tohoto typu společností jako příležitost jen 14 % z nich.

Zodpovědné investování naráží na mezery ve finančním vzdělání

Až 34 % populace neví, co všechno environmentálně zodpovědné investování obnáší a jak může jejich finance ovlivnit do budoucna. Muži jsou na poli zodpovědných investic sebevědomější. Mezery ve znalostech přiznává 27 % mužů oproti 41 % žen, které si v této oblasti nejsou příliš jisté.

„Ti, kteří v oblasti investování váhají, by měli hledat radu u svých bankovních poradců či zavedených investičních společností. Ti jim dovedou doporučit vhodné řešení například podle postoje k riziku či zamýšlené hodnoty investice. Pro ty, kteří s investováním teprve začínají, může být alternativou například produkt ČSOB Drobné, který pomáhá zhodnocovat i menší úspory našich klientů,“ říká Martin Vašek.

Právě 84 % mladých v tuto chvíli upřednostňuje investice v menším objemu. Na vrcholu obliby přitom stojí alternativní investice do kryptoměn, které využívá skoro polovina mladých. Na pomyslné druhé příčce se u nich umístily bankovní produkty penzijního, stavebního nebo životního pojištění, kam ukládá volné finance 38 % investorů, a třetí místo patří investování do akcií, které nakupuje 35 % mladých lidí.

Průzkum byl v únoru 2022 realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 1050 respondentů.

Zdroj informací

Československá obchodní banka, a. s. a NejBusiness.cz

Datum

27. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.4536 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál