Pozor na podjištění nemovitosti

Pozor na podjištění nemovitosti

Pokud si už ani nevzpomenete, kdy jste naposledy aktualizovali své pojištění nemovitosti, je nejvyšší čas vše napravit, protože pojištění nemovitosti by mělo být důležité pro každého vlastníka bytu či domu. V následujícím textu se dozvíte, co riskujete při takzvaném podpojištění nemovitosti a jak často aktualizovat pojistnou smlouvu.

V posledních letech jsou ceny nemovitostí, stavebních materiálů i platby za práci řemeslníků v Česku k nezastavení. Například za novostavbu standardního rodinného domu kousek za Prahou dnes běžně zaplatíte i více než 15 milionů korun. Finančně nákladné jsou rovněž rekonstrukce starších nemovitostí. „Každý vlastník nemovitosti by si měl chránit svůj majetek vhodným pojištěním. Požár, tornádo, povodeň nebo jiná živelní událost je doslova finanční pohromou, kdy se škody šplhají do milionů. Pro tyto případy si sjednejte pojištění nemovitosti, které dostatečně kryje škody na samotné stavbě a všech jejich „pevných“ částech. Spolu s pojištěním nemovitosti se vyplatí sjednat i pojištění domácnosti, které kryje škody na vybavení domu či bytu,“ doporučuje Miroslav Čejka, online specialista pojištění fintech startupu hyponamíru.

Základní rizika, proti kterým lze pojistit nemovitost?

Mezi základní rizika, proti kterým se můžete nemovitost pojistit jsou: Požár, kouř, výbuch, přímý úder blesku, vichřice, povodeň, záplava, pád stromů a stožárů, záplava, sesuv půdy, zřícení skal a lavin, tíha sněhu či námrazy, zemětřesení, náraz vozidla…

Smlouvu je nutné pravidelně aktualizovat

Stále se najde poměrně dost lidí, kteří si před lety pečlivě vybrali pojištění nemovitosti, poctivě platí určené pojistné a myslí si, že mají rodinný dům, chalupu nebo chatu dostatečně pojištěnou. Bohužel nemají! „Hodnota nemovitosti totiž v čase roste a vývoji cen je nutné přizpůsobit i pojištění. Zejména v posledních dvou letech rostly ceny o desítky procent. V ideálním případě je vhodné kontaktovat pojišťovacího poradce jednou ročně v období před výročím smlouvy a pojištění aktualizovat. Lidé by se neměli spoléhat pouze na indexaci ze strany pojišťovny, takové navýšení k výročí smlouvy nebývá dostatečné, a to z důvodu rychlého skokového navyšování cen,“ varuje Miroslav Čejka.

Pravidelnou aktualizací smlouvy předejte riziku podpojištění nemovitosti. Jedná se o situaci, kdy je sjednaná pojistná částka nižší než současná hodnota nemovitosti. Pokud je nemovitost podpojištěná a dojde k jejímu zničení, vyplacená částka od pojišťovny vám nepokryje náklady na výstavbu nového domu či jeho rozsáhlou opravu. Smlouvu je nutné aktualizovat i v případě, kdy jste provedli rozsáhlejší rekonstrukci domu, která zvýšila její hodnotu.

Využijte služeb pojišťovacího poradce

Při výběru pojištění nemovitosti se vyplatí porovnávat produkty více pojišťoven. Klíčové je, aby pojištění krylo všechna reálně hrozící rizika. Nutné je také nastavit dostatečnou výši pojistných částek pro jednotlivá rizika. Vyhledat a porovnat ty správné parametry pojištění ovšem nemusí být pro každého jednoduché. Proto se vyplatí oslovit zkušeného nezávislého pojišťovacího poradce, který má dostatečné zkušenosti a přehled o aktuálně dostupných produktech na trhu. Miroslav Čejka k tomu dodává: „Pojišťovací poradce musí přesně vědět, jaká rizika dokáže konkrétní produkt zajistit. Ne všechny pojišťovny totiž nabízí krytí stejných rizik a stejné podmínky. Majitelé nemovitostí mají různé požadavky a potřeby, a to je první věc, nad kterou se musí myslet při hledání vhodného produktu.“

Zdroj informací

Hyponamiru.cz a NejBusiness.cz

Datum

24. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0902 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál