Odhalte aktivity útočníka, najděte zranitelnost systému, případně zjistěte, co způsobuje škodlivý kód. I takto mohou vypadat úlohy, které těsně před koncem školního roku řeší třída účastníků Letní školy Kybersoutěže. Osmnáct studentů, mezi nimiž převládají středoškoláci, se v pondělí 20. června sešlo na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze na úvodním čtyřdenním soustředění.
Analýza síťového provozu či malwaru anebo vyřešení zašifrovaného textu tvoří dominantní úlohy odborného programu, který pro ně připravili odborníci z pořádající FEL ČVUT ve spolupráci s dalšími státními a profesními organizacemi. Talentovaní studenti si při intenzivních aktivitách tříbí jak znalosti, tak zejména posilují schopnosti týmové spolupráce. Bezprostředně je využije vybraná desítka z nich, která bude od 13. do 16. září reprezentovat Českou republiku na letošním evropském finále European Cyber Security Challenge ve Vídni. Finalisté vzejdou z širšího týmu po následujícím setkání na brněnských univerzitách.
„Je to výkvět nejnadějnějších etických hackerů, kteří úspěšně prošli třemi koly soutěže v kybernetické bezpečnosti. Letos se jí zúčastnilo bezmála pět a půl tisíce studentů ze středních, vysokých, ale i základních škol,“ říká dr. Jaroslav Burčík, vedoucí Centra pro kybernetickou bezpečnost Fakulty elektrotechnické ČVUT a místopředseda Středoškolské soutěže ČR v kybernetické bezpečnosti.
Kybernetická bezpečnost se jako předmět na českých školách samostatně nevyučuje, vysoká úroveň účastníků je tedy výsledkem jejich aktivního zájmu o obor a osobních předpokladů. „Tady se školními vlastnostmi nevystačí, studenti proto po večerech studují sítě, databáze a protokoly a hledají slabiny počítačových systémů. Je to jejich koníček, při kterém se naučí samostatně studovat zahraniční zdroje a dobře uplatňovat své kompetence,“ vysvětluje hlavní organizátor pražského soustředění Jaroslav Burčík.
V dosavadních ročnících soutěže jsou úspěšnější studenti z gymnázií, což nejspíše souvisí s větším prostorem pro výuku matematiky. Souvislost s programováním je obtížnější rozšifrovat, protože každý z účastníků Letní školy kybersoutěže v něčem programuje. Jak říká dr. Burčík, skriptování a programování je základ kybernetické bezpečnosti. Studenti ovládají kódování dokonale, bez toho by v tomto oboru neobstáli.
Mimo odborný výcvik účastníků soustředění stojí jejich výchova k chování v souladu s etickým kódem. „Odbornost, ve které se vzdělávají, je mocným nástrojem a je důležité na ně působit, že se vyplatí fair hra a že etické chování vede k profesnímu úspěchu a dobrému finančnímu ohodnocení,“ shrnuje principy etického hackování Jaroslav Burčík. Těší ho, že mezi letošními účastníky je hned několik studentů, kteří se angažují v osvětových aktivitách a například vedou zájmové kroužky.
České vysoké učení technické v Praze - Fakulta elektrotechnická a NejBusiness.cz
23. června 2022
Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...
Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...
Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...
BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...
Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...
V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...
Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...
Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...
Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...
onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....