České podnikatele na ekonomickém fóru a obchodních jednáních v Kataru bude prezentovat Hospodářská komora

České podnikatele na ekonomickém fóru a obchodních jednáních v Kataru bude prezentovat Hospodářská komora

Hospodářská komora České republiky během oficiální návštěvy Kataru členy české vlády organizuje českou účast jak na Qatar Economic Forum, tak i při jednáních na obchodní komoře v katarském hlavní městě Dauhá. Zástupci firem na třídenní podnikatelskou misi vedenou viceprezidentem Hospodářské komory Radkem Jakubským odletí v neděli ráno.

Během Katarského ekonomického fóra (web) v hotelu Ritz Carlton se uskuteční mimo jiné podpis smlouvy o zamezení dvojího zdanění a ochraně investic mezi Českou republikou a Katarem. Bilaterální dohoda posílí rozvoj vzájemných obchodních styků. Podepsáno bude i memorandum o spolupráci mezi Hospodářskou komorou České republiky a Qatar Chamber of Commerce & Industry.

Při příležitosti oficiální návštěvy Kataru ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou, ministrem financí Zbyňkem Stanjurou a ministrem dopravy Martinem Kupkou Hospodářská komora České republiky organizuje také Česko-katarské podnikatelské fórum v sídle katarské obchodní komory v Dauhá. Akci, po které budou následovat obchodní jednání mezi českými katarskými podniky, zahájí ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

Patnáctičlennou podnikatelskou delegaci tvoří podniky působící v oblastech energetiky, námořní přepravy, lázeňství, estetické medicíny, pojišťovnictví, dále třeba dodavatelé vodárenských, důlních a průmyslových čerpadel. O účast v podnikatelské delegaci do Kataru byl ze strany podniků velký zájem, početní kvóta byla krátce po ohlášení mise zaplněna, další žádosti o účast v delegaci byla Hospodářská komora nucena zamítat.

Do podnikatelské mise se mohla u Hospodářské komory přihlásit kterákoli česká firma bez ohledu na předmět podnikání, velikost nebo region, v němž působí. Náklady spojené s organizací mise stejně jako u kterékoli jiné cesty zajišťované Hospodářskou komorou si hradí sami podnikatelé, tzn. včetně ubytování, podílejí se nákladech na místní transfery, catering, pronájem konferenčních prostor a jednacích místností.

Podnikatelská mise navazuje na misi organizovanou Hospodářskou komoru v říjnu 2019. Podnikatelská delegace doprovodila tehdejšího ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka na oficiální návštěvě Kataru a Bahrajnu. O rok později Hospodářská komora zřídila Česko-katarský smíšený hospodářský výbor zaměřený na katarské investice a zvýšení podílu českých exportérů na katarském trhu.

Katar je čtvrtým největším producentem zemního plynu na světě a největším světovým exportérem zkapalněného plynu (LNG). Celkové zásoby v Severním poli (NGF) představují 20 % světových zásob plynu a činí z Kataru po Rusku a Íránu třetí zemi s největšími zásobami zemního plynu. Země připravuje masivní expanzi domácí těžby a produkce LNG ze současných 77 mil. tun ročně na 110 mil. tun do roku 2025 a až na 127 mil. tun ročně do konce roku 2027. České firmy by se mohly v Kataru uplatnit mimo jiné subdodávkami bezešvého potrubí, armatur, ventilů, pump, kompresorů a smart měřicí a řídicí techniky a dalších souvisejících inovativních technologií.

Země je závislá na dodávkách potravin, do země se dováží zhruba 90 % potravin. Blokáda Kataru umocněná pandemií koronaviru zvýšila tlak na potravinovou soběstačnost základních potravin a otevřela prostor pro dodávky zemědělských technologií a zavádění inovativních postupů v zemědělství (např. hydroponické skleníkové pěstování zeleniny). Zemědělská produkce se v Kataru za posledních pět let zdvojnásobila.

Země pokračuje v masivních investicích do veřejného zdravotnictví, rozšiřuje lůžkové kapacity státních nemocnic. Do roku 2033 chce rozšířit kapacity na 5 700 nemocničních lůžek. Pro české dodavatele představuje katarský zdravotnický sektor velký potenciál. Uplatnit se mohou zejména v dodávkách zdravotnické techniky, zdravotnických materiálů a některých léků.

Katar je nejbohatší zemí podle HDP na obyvatele na světě a nejrychleji rostoucí trh s luxusním zbožím na světě. V zemi má dobré jméno český sklářský průmysl. České sklo, šperky a bižuterie, porcelán, bytové doplňky a umělecká díla představují příležitost pro české firmy, které budou schopné své originální, inovativní a kreativní produkty katarskému spotřebiteli přiblížit funkční marketingovou kampaní s aspektem na místní preference a zvyklosti náročné klientely. Důležitější než cena výrobku je na katarském trhu jeho image, originalita a zajímavost.

Zdroj informací

Hospodářská komora a NejBusiness.cz

Datum

21. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.4968 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál