Začíná sezóna raných brambor, sklizeň zeleniny je v plném proudu

Začíná sezóna raných brambor, sklizeň zeleniny je v plném proudu

V minulém týdnu se začaly ve středních Čechách sklízet první rané brambory, tento týden byla oficiálně a slavnostně, za přítomnosti médií a zástupce ministerstva zemědělství, zahájena sezóna jejich sklizně.  Mnozí pěstitelé raných brambor patří současně mezi pěstitele zeleniny – pěstování raných brambor a zeleniny je svými specifiky obdobně náročné. Zeleninových druhů je pak u českých pěstitelů ve sklizni široké spektrum druhů, ovšem ceny určuje evropský trh.  Zelináři mají obavy z rostoucích nákladů na pěstování.

Včera v poledne byla slavnostně zahájena sklizeň raných brambor, jejichž pěstování se z tradiční Vysočiny přestěhovalo do zelinářských oblastí, většinou do polabí. Slavnostního zahájení jejich sklizně, spojeného s tiskovou konferencí Zelinářské unie Čech a Moravy z. s.  a Českého bramborářského svazu, z. s. v podniku Předměřická a.s. se zúčastnil i náměstek ministra zemědělství Ing. Petr Jílek. První rané brambory se začaly sklízet již minulý týden, zelenina se aktuálně sklízí již ve velmi širokém druhovém spektru.

Dle prvních odhadů ZUČM jsou plochy pěstované zeleniny srovnatelné s loňským rokem. „U našich pěstitelů jsme již ale zaznamenali omezování produkce či dokonce ukončení činnosti. Letošní rok tak bude pro mnohé zlomovým – od loňského podzimu zdražila elektrická energie a pohonné hmoty několikanásobně, podražila také hnojiva (až od 300 %) a další vstupy. Zvedá se také cena práce. A té je v zelinařině potřeba hodně“ upozorňuje Petr Hanka, předseda ZUČM.  Pěstitelům se bohužel tento růst nákladů nedaří promítnout do cen, za kterou svou zeleninu uplatní na trhu. Pomoc státu z krizového balíčku, na rozdíl od brambor, pro pěstitele zeleniny nepřijde – stát by ale zelinářům mohl pomoci férovějšími a srovnatelnými podmínkami pro podnikání, jaké mají jejich kolegové v okolních zemích EU.

Pomoci by mohly také obchodní řetězce, nadnárodní společnosti, podporou naší lokální produkce – ceny, za kterou naši zeleninu prodávají jsou často dvakrát vyšší než ta, za kterou ji od našich pěstitelů nakoupí (dle dat ČSÚ se CZV – ceny zemědělských výrobců, farmářské ceny se pohybují u zeleniny často až o 50 % níže než spotřebitelské ceny). Je zde tak prostor, aby cena byla férovější – vůči pěstitelům, řetězcům, spotřebitelům – i vůči státu.

Zdroj informací

Zelinářská unie Čech a Moravy z.s. a NejBusiness.cz

Datum

11. června 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

DoporučujemePřihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.4296 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál