Poptávka po kancelářích v Praze se vrátila na předpandemickou úroveň

Poptávka po kancelářích v Praze se vrátila na předpandemickou úroveň

Colliers, přední společnost poskytující diverzifikované profesionální služby v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic, zveřejnila průzkum pražského kancelářského trhu za 1. čtvrtletí 2022. Dle něj došlo k dalšímu nárůstu neobsazenosti, která se zvýšila plošně napříč celou Prahou. Hrubá realizovaná poptávka však zaznamenala meziroční nárůst o 44 %, a vrátila se tak na předpandemickou úroveň. Nárůst cen v rámci celého města je stále citelný zejména u projektů ve výstavbě, a to především kvůli rostoucím nákladům na materiál a stavební práce.

Rekordní objem hrubé realizované poptávky

První čtvrtletí letošního roku bylo velmi úspěšné zejména z hlediska hrubé realizované poptávky. S celkovou plochou 135 600 m2 se jednalo o nejvyšší objem, jaký byl kdy v prvním kvartále zaznamenán. „Meziroční nárůst o 44 % ukazuje, že jsme se vrátili na úroveň před pandemií a zdá se, že poptávka po kancelářích není dlouhodobě nijak dotčena,“ říká Josef Stanko, analytik společnosti Colliers. Téměř 40 % čisté realizované poptávky, která činila 75 700 m2, směřovalo do Prahy 8, což potvrzuje, že Karlín a jeho okolí jsou stále nejvyhledávanějšími lokalitami. Následujícími nejvyhledávanějšími obvody byly Praha 1, 4 a 5.

Růst neobsazenosti a nízký zájem o podnájmy

I navzdory růstu poptávky došlo v prvním kvartále letošního roku k dalšímu nárůstu neobsazenosti, která se zvýšila o 60 bazických bodů na 8,4 % a celkem představuje 315 300 m2. Neobsazenost se v posledních čtvrtletích zvýšila plošně v celém městě, ta největší se však nachází na území Prahy 4 s podílem cca 24 % na celkové neobsazenosti. „Dílčí trh vnitřního města je sice celkově mírně nad průměrem, nicméně právě tato oblast představuje až 56 % celkového trhu a většina nemovitostí třídy A leží zde. Současnou úroveň neobsazenosti lze tedy i nadále považovat za zdravou,“ říká Josef Stanko. Zároveň se dle něj zmenšil trh podnájmů, který aktuálně nabízí přibližně 59 800 m2, což představuje přibližně 1,6 % tzv. šedé neobsazenosti. „V souladu s obecným trendem na trhu není o podnájmy takový zájem. Mnoho jednotek nabízených k podnájmu bylo z trhu staženo a jejich celková nabídka se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížila o 24 %,“ vysvětluje Josef Stanko.

Nájemné i nadále roste

Nejvyšší dosažitelné nájemné v Praze navázalo na vývoj z minulého čtvrtletí a vzrostlo o dalších 50 centů. Nyní se tak pohybuje v rozmezí 24,00 až 24,50 eur. Nárůst cen v rámci celého města je stále citelný zejména u projektů ve výstavbě, a to především kvůli rostoucím nákladům na materiál a stavební práce. Nejlepší kancelářské lokality ve vnitřním městě jsou nabízeny za 16,00 až 18,00 eur a nejlepší lokality na okraji města se cenově pohybují na úrovni od 13,50 do 15,00 eur. Cenový rozdíl mezi vnitřním a vnějším městem se však bude brzy stírat s některými připravovanými projekty v hraničních lokalitách, jako jsou Hagibor, Radlice a Roztyly. Čisté efektivní nájemné je stále výrazně nižší a s rostoucí neobsazeností museli někteří pronajímatelé a developeři výrazně zvýšit své nabídky. To může vést k tomu, že čisté efektivní nájemné bude ve výsledku až o 25 % nižší, než je původní nominální hodnota.

Seznam projektů na příští roky se rozšiřuje

Nabídka moderních kancelářských prostor v Praze je omezená a v dohledné době se nedá očekávat žádný developerský boom, spíše naopak. Může za to zejména válka na Ukrajině, růst cen, nedostupnost stavebních materiálů i stavebních dělníků a růst úrokových sazeb. Navzdory všem nejistotám a komplikacím se však stávající projekty posouvají a seznam projektů na příštích pět let se rozrůstá. Trh žije poptávkami po pronájmech a aktivita se stupňuje s koncem prvního pololetí. „V důsledku slabé výstavby zůstane trh i nadále vyvážený mezi pronajímateli a nájemci, resp. bude spíše nakloněn pronajímatelům. Nájemci nebudou mít dostatečnou možnost výběru nových budov v populárních lokalitách a budou svoje nájemní smlouvy prodlužovat ve stávajících budovách,“ říká Petr Žalský, vedoucí kancelářského oddělení ve společnosti Colliers, a dodává: „Výrazný nárůst neobsazenosti neočekáváme, naopak by situace mohla developery pobídnout k výstavbě kvalitních produktů v žádaných lokalitách, po kterých je ze strany nájemců více a více hledících na kvalitu a udržitelnost budov stále zájem.“

Zdroj informací

Colliers a NejBusiness.cz

Datum

8. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

Reklama

Page generated in 1.2221 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál