DB Schenker se chystá provozovat autonomní pobřežní kontejnerovou loď s nulovými emisemi

DB Schenker se chystá provozovat autonomní pobřežní kontejnerovou loď s nulovými emisemi

Společnost DB Schenker v Norsku představila plán na provozování inovativní pobřežní kontejnerové lodě s nulovými emisemi AutoBarge 250 Coast Feeder. Plně elektrické plavidlo, které je díky unikátnímu designu prvním svého druhu na světě, poslouží přepravě zboží norské nábytkářské společnosti Ekornes ASA.

Ambicí projektu, na kterém se kromě DB Schenker a Ekornes podílí konstruktér lodí Naval Dynamics spolu s technologickými společnostmi KONGSBERG a Massterly, je nahradit tradiční zásobovací plavidla používaná podél úseku norského pobřeží kolem Ikornnes a Ålesundu. Elektrická loď bude operovat mezi vlastním přístavem Ekornes, Ikornnes, a přístavem Ålesund, který patří k hlavním námořním přístavům v Evropě. Loď urazí trasu dlouhou 43 km (23 NM) během tří hodin rychlostí 7,7 uzlů.

Nová autonomní a elektrická kontejnerová loď je 50 metrů dlouhá a unese 300 tun nákladu. Je navržena na krátké vzdálenosti a využívá koncept NDS AutoBarge 250. Od kýlu nahoru je stavěná pro autonomní provoz s nulovými emisemi. Plavit se bude bez posádky, ale to neznamená, že by zůstala bez dohledu. Monitorovat a řídit ji budou pracovníci vzdáleného operačního střediska (ROC) společnosti Massterly, jehož členy týmu jsou certifikovaní navigátoři a námořní inženýři. Má se za to, že plánované řešení obousměrné datové komunikace mezi plavidlem a řídícím střediskem může pro sektor námořní nákladní dopravy znamenat významnou změnu.

„Tento jedinečný projekt představuje další důležitý krok směrem k ekologičtějším dodavatelským řetězcům a také dokonale zapadá do naší celkové agendy udržitelnosti v námořní přepravě,“ potvrdil generální ředitel DB Schenker v Norsku Knut Eriksmoen.

Využívání nejmodernějších technologií pro plnění vlastních cílů v oblasti udržitelnosti si pochvaluje také Ekornes, který usiluje o to stát se předním světovým výrobcem udržitelného prémiového nábytku. „Využití autonomní elektrické lodě pro přímé vyzvednutí našich produktů Stressless z našeho vlastního doku v Ikornnes znamená, že se celková uhlíková stopa našich výrobků výrazně sníží. Získáme také lepší kontrolu a větší flexibilitu s naší vlastní logistikou,“ doplnil Roger Lunde, generální ředitel Ekornes.

Již nyní lze pozorovat všeobecný odklon od silniční přepravy zboží, která má značnou uhlíkovou stopu, směrem k čisté, energeticky účinné, krátké námořní nákladní dopravě. „Zkušenosti a odborné znalosti v oblasti vytváření a zdokonalování systémů pro námořní lodě jsme sbírali desítky let. Díky nim jsme dnes v jedinečné pozici, kdy můžeme provádět průkopnické práce v takto zajímavém projektu,“ řekl Geir Håøy, generální ředitel společnosti KONGSBERG. Jeho firma se podílí také na několika provozech plně elektrických a autonomních plavidel, např. pro Yara Birkeland a ASKO.

Malá, plně elektrická a energeticky účinná nákladní loď bude navržena pro operace bez posádky. Výkonný ředitel Masterly, Tom Eystø, k tomu poznamenal: „Plavidlo budeme obsluhovat z našeho vzdáleného provozního centra. Považujeme za velmi zajímavé, že jeden z největších světových poskytovatelů logistiky, DB Schenker, si uvědomuje výhody, které nabízí bezposádková přeprava s nulovými emisemi, a doufáme, že tento projekt inspiruje větší využití podobných plavidel.“

AutoBarge 250 Coast Feeder je navržen od kýlu nahoru pro efektivní autonomní provoz s nulovými emisemi. „Ve spolupráci s Massterly AS – provozovatelem plavidel a technickým manažerem – a Kongsberg Maritime AS – poskytovatelem technologie – jsme si jisti, že DB Schenker a Ekornes společně vytvoří optimální a životaschopný přepravní model, který bude splňovat budoucí požadavky zákazníků po celém světě," dodal závěrem Øystein Jaer, generální ředitel Naval Dynamics AS.

Výhody projektu, který je zatím ve fázi studie, zahrnují nulové emise, rychlejší a efektivnější dopravu a snížení provozu na silnicích. Jelikož představuje možnou cestu ke klimatické neutralitě, je společným zájmem všech zúčastněných stran po zvládnutí zkušebního provozu získat souhlas Norského úřadu pro námořní dopravu a případně dosáhnout na vládní pobídky na podporu udržitelnosti a nových technologií.

Zdroj informací

DB Schenker a NejBusiness.cz

Datum

8. června 2022

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

11. března 2024

Dell inovuje modely notebooků Latitude pro práci s umělou inteligencí

Společnost Dell uvádí na trh zcela novou řadu Latitude s podporou umělé inteligence. Notebooky vybavené...

8. března 2024

Kancelářská budova AFI City 1 dosáhla s příchodem nových nájemců plné obsazenosti

Mozaika nájemců ve vysočanském věžáku AFI City 1 je již kompletně dokončená. Mezi nové přírůstky mimo jiné...

8. března 2024

Na Slovensku uvedli do provozu největší smart bateriové úložiště nahrazující fosilní zdroje

V průmyslovém parku v Banské Bystrici bylo úspěšně uvedeno do provozu největší smart bateriové úložiště na...

3. března 2024

Zaměstnanci Penny si znovu přilepší

Obchodní řetězec PENNY pokračuje ve zvyšování mezd, ty od 1. března stouply bezmála sedmi tisícovkám...

Reklama

Page generated in 1.3909 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál