Air Bank: 5 rad, jak zvládnout konec fixace hypotéky bez starostí

Air Bank: 5 rad, jak zvládnout konec fixace hypotéky bez starostí

Končící fixace úrokové sazby u hypotéky může obzvlášť v současné době, kdy sazby letí strmě vzhůru, mnoha lidem přidělat několik vrásek na čele. Navzdory rostoucím úrokovým sazbám nemusí být výhled na nové fixační období jen chmurný. Pro zajištění co nejlepších podmínek ale záleží na dobré a hlavně včasné přípravě. Co se tedy ještě před výročím fixace vyplatí mít na paměti?

 

1) Začněte vyjednávat včas

Nečekejte, až vás vaše banka kontaktuje s novou nabídkou. Oslovte ji s předstihem sami, aby pro vás vypracovala kompletní návrh podoby vaší hypotéky v dalším období fixace. Díky tomu vás nový výpočet nepřekvapí až s blížícím se koncem fixace a na řešení situace budete mít dostatek času. S vyjednáváním totiž můžete začít třeba i rok před koncem stávajícího fixačního období. I proto se vyplatí mít přehled o tom, kdy tento okamžik nastane.

„Nabídku pro další fixační období klientům posíláme 100 dní před koncem doby fixace hypotéky. Úrokovou sazbu, kterou v tu chvíli nabízíme, jim zároveň po celou tuto dobu podržíme. Díky tomu mají klienti jistotu, že se jim sazba na poslední chvíli už nezvýší,“ říká Jiří Humhal, obchodní ředitel Air Bank.

2) Poptejte se i v jiných bankách

Domněnka, že vaše stávající banka, u které máte hypotéku a jste třeba jejím dlouholetým klientem, vám logicky nabídne ty nejlepší podmínky, je častý omyl. Zjistěte si, jak by vaše hypotéka a především její měsíční splátka mohly vypadat alespoň ve dvou dalších bankách. Třeba takových, kde už máte také svůj účet nebo které jsou vám sympatické. Nemusíte se bát, poptání nabídky je pro vás nezávazné.

„U měsíční splátky může hrát roli každá desetina procenta ušetřená na úrokové sazbě. Při porovnávání nabídek si ale všímejte také různých poplatků, například za sjednání hypotéky nebo za mimořádné splátky, které byste třeba u jiné banky platit nemuseli. Výhodnost úvěru vám prozradí také ukazatel RPSN nebo celkový přeplatek. Čím jsou nižší, tím je hypotéka levnější,“ říká Jiří Humhal, obchodní ředitel Air Bank.

3) Prozkoumejte kalkulačky a online srovnávače

Banky na svých webových stránkách obvykle mívají hypoteční kalkulačky, na kterých si můžete parametry požadované hypotéky spočítat. Pro rychlé srovnání můžete využít také různé online srovnávače. Pamatujte ale na to, že v nich nemusíte vždy najít veškeré potřebné informace, které by se vám pro rozhodování mohly hodit, protože není pravidlem, že vždy porovnávají nabídky všech bank. Naprostou jistotu ale budete mít, když vybrané banky oslovíte napřímo.

„Na našich webových stránkách najdou zájemci o převedení hypotéky do Air Bank jednoduchou kalkulačku, díky které hned uvidí, jakou úrokovou sazbu jim můžeme nabídnout. Přesnou výši sazby tak znají dopředu, nemusí o ní smlouvat nebo pro získání nějaké slevy využívat finančního poradce,“ říká Jiří Humhal, obchodní ředitel Air Bank.

4) Zjistěte, jestli se vám hypotéka přizpůsobí

Je téměř jisté, že se během až několika desítek let života s hypotékou stane něco, co vám její splácení ztíží, anebo naopak ulehčí – ať už jde například o ztrátu zaměstnání, zvýšení nákladů kvůli narození dítěte, anebo naopak povýšení, dědictví nebo návrat po rodičovské dovolené zpět do práce. A protože některé události naplánovat nejde, hodí se vědět, jestli se hypotéka a její splátka dokážou přizpůsobit změně vaší životní a hlavně finanční situace.

„Soužití s hypotékou od Air Bank je díky její flexibilitě v různých životních situacích mnohem jednodušší. Klienti si totiž mohou sami online a zdarma měnit výši a termín měsíční splátky podle svých možností. Bezplatně také mohou provádět mimořádné splátky nebo hypotéku kdykoliv i během fixace zdarma předčasně splatit. Klienti také mohou využívat Chytrou rezervu, do které si mohou vložit peníze navíc a snížit si tak částku zbývající k doplacení hypotéky, ze které počítáme úroky. Tyto peníze si zároveň mohou v případě potřeby z Chytré rezervy vzít kdykoliv zase zpět,“ říká Jiří Humhal, obchodní ředitel Air Bank.

5) Jakékoliv problémy řešte co nejdříve

Pokud se při refixaci nebo kdykoliv během splácení hypotéky obáváte, že by vaše příjmy nemusely na měsíční splátky stačit, nepropadejte panice a dejte o tom co nejdříve vědět své bance. Ta se s vámi pokusí nalézt řešení, které může spočívat například v odkladu nebo snížení splátek. Takové situace řeší každá banka individuálně, obvykle se ale pojí i s negativními záznamy v registrech.

„Pokud se klient z jakéhokoliv důvodu dostane do problémů se splácením své hypotéky nebo ví, že u něj takový problém může v budoucnu nastat, je důležité, aby se nám co nejdříve ozval. Díky tomu se potom můžeme společně pokusit najít individuální řešení,“ říká Jiří Humhal, obchodní ředitel Air Bank.

Zdroj informací

Air Bank a.s. a NejBusiness.cz

Datum

7. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.3537 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál