Letem startupovým světem: Openwise, Weboard, Resistant.AI, Keyguru, Commis, Valuo

Letem startupovým světem: Openwise, Weboard, Resistant.AI, Keyguru, Commis, Valuo

Co je nového u absolventů startupového akcelerátoru Start it @ČSOB? Asi vás nepřekvapí, že jsou v jednom kole a nemají kam dřív skočit. Nabírají lidi a pouští se do nových vod. Krize je totiž skvělým podhoubím pro přeměnu firem, jak říká šéfka Start it @ČSOB Zuzana Paulovics, a právě české startupy v tom firmám pomáhají. Pojďme si některé z nich představit.

„Máme několik nových klientů z české Top 100. Pro jednu energetickou společnost řešíme digitální produktový katalog pro fotovoltaiku a konfigurace solárních elektráren. Druhým je telekomunikační operátor,“ hlásí Lenka Michalská, spoluzakladatelka firmy Openwise. Ta umí efektivně řešit prodejní bolesti vytvářením chytrých produktových katalogů. Zájmu o fotovoltaiku a další bezemisní zdroje pomohly strmě rostoucí zdroje energie, dostupné dotace a obava z výpadků ruských dodávek. Podle Solární asociace bylo loni instalováno o pětinu více panelů a letos projekční a instalační firmy nestíhají uspokojit poptávku.

Silná poptávka po inovacích je na pracovním trhu. Proto se dveře netrhnou třeba u Martina Možnara, spoluzakladatele firmy WeBoard, jež poskytuje online řešení pro získávání nových zaměstnanců s využitím virtuální reality. „Podařilo se nám získat další zajímavé klienty, mezi které patří přední banky, Plzeňský prazdroj nebo Datart,“ netají se radostí Možnar a doplňuje, že dalším krokem je vývoj WeBoard Studia, které umožní klientům sestavovat si vlastní tréninkové kurzy.

Už dvacetinu všech kriminálních činů podle policie tvoří trestná činnost v online prostoru, kde je jako doma společnost Resistant.AI. „Rosteme mnohem rychleji, než jsme čekali,“ uvádí CEO firmy Martin Rehák, jehož projekt umí odhalovat podvody způsobené umělou inteligencí. K jeho skupině uživatelů se řadí například skupina ČSOB nebo izraelský Payoneer.

Ubytovací byznys už má pandemický útlum za sebou a čelí opačnému extrému. „Poskytujeme komunikační platformu pro hotely a ty od léta překvapila obrovská poptávka,“ popisuje Petr Pičman ze startupu Commis. V jednom kole je proto i firma Keyguru se svým nápadem bezobslužné recepce, který využívá už více než půlstovka hotelů. Plánuje se ale rozšíření do další oblasti. „Objevili jsme nový segment, který toto řešení využije, a to je sdílení parkovacích míst v bytových domech, respektive předávání čipů na sdílená parkovací místa,“ doplňuje Eva Andrle, CEO Keyguru.

Pořádně je živo i na trhu nemovitostí, na kterém překotný růst cen zdá se nemá konce a odborníci mají obavy o to, aby nevznikla realitní bublina. Své o tom ví zakladatel startupu Valuo Radek Šitera. „V roce 2021 se nám podařilo navýšit tržby o 170 procent a měsíčně využívá náš nástroj na výpočet cen nemovitostí přes dva tisíce profesionálů z řad odhadců, realitních makléřů nebo bank,“ přibližuje.

Co na to říká Zuzana Paulovics, která akcelerátoru Start it @ČSOB šéfuje? “Pro startupy představuje současná doba i jasný impuls pro to, jak něco začít zásadně a rychle změnit. Krizové situace jsou vůbec podle našich zkušeností skvělým podhoubím a příležitostí pro přeměnu jak přímo ve firmách, tak i směrem ve vztahu ke klientů.“

Zdroj informací

Československá obchodní banka, a. s. a NejBusiness.cz

Datum

6. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2617 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál