Vědci pomáhají farmářům v Zambii zvládat období sucha

Vědci pomáhají farmářům v Zambii zvládat období sucha

S přípravou na období sucha pomáhají farmářům v Zambii vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Oborníci z Agronomické fakulty radí místním, jak zajistit krmivovou základnu pro období sucha, jak pečovat o dojnice nebo hygienicky ošetřit nadojené mléko. Vědci do oblasti pravidelně jezdí od roku 2015 a zásluhou dlouhodobé spolupráce se podle nich daří zlepšovat životní úroveň farmářů.

Ze zatím posledního výjezdu do Zambie se vědci vrátili letos na jaře. Na ukázkové demofarmě se spolu s farmáři věnovali přípravě kukuřičné siláže, zpracování, skladování a hodnocení kvality krmiv. „Soustředili jsme se také na péči o narozená telata. Snažíme se vysvětlovat, že je potřeba, aby se mláďata narodila do období hojnosti, aby nestrádala a krávy měly dostatek mléka. Věnujeme se i hygieně mléka a obecně péči o zvířata,“ říká člen projektu David Jeník z Ústavu chovu a šlechtění zvířat.

Odborníci pravidelně navštěvují především oblasti střední a západní Zambie. „Je to založené na neustálém opakování. Když vše srovnám s rokem 2015, zlepšení rozhodně vidím. Může to někdy vypadat úsměvně, když někomu řeknu, že jsme se posunuli v nádoji třeba o litr mléka. Ale on ten jeden litr může znamenat posun až o dvacet, třicet procent produkce,“ vysvětluje Pavel Horký z Ústavu výživy zvířat a pícninářství. Pomáhat jezdí vědci v rámci projektu České rozvojové agentury. Spolupracují tak s kolegy z Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU i experty z dalších univerzit a českých firem.

Přímo v Zambii stráví vědci zpravidla dva týdny. V průběhu celého roku ale zůstávají v kontaktu s terénními pracovníky, kteří pochází z daného místa a mají na starosti ostatní farmáře. „Jsou zaměstnaní v projektu a zodpovídají za to, aby tam všechno fungovalo. Mají přidělenou určitou skupinu farmářů, o které se starají. A s námi v průběhu roku konzultují různé úkoly, které jim dáváme,“ říká Jeník.

Kromě toho, že odborníci předávají informace místním, sami se v Zambii inspirují pro své domovské výzkumy. „Máme možnost si v opravdu extrémních podmínkách otestovat pěstování různých pícnin nebo použití krmných doplňků. Vzhledem k fenoménu klimatické změny je to pro nás cenná zkušenost,“ uvádí Horký. Inspiraci vědci hledají také v oblasti náhrady antibiotik. Díky místním objevili takzvaný neem, silné přírodní antibiotikum. „Reálně přemýšlíme, že bychom s ním začali u nás pracovat. Afrika je v tomto úžasná,“ dodává Horký.

Do Zambie budou vědci díky novému projektu jezdit minimálně další tři roky. V následujících letech by se měli zaměřit na možnosti precizního zemědělství.

Zambie se řadí do skupiny rychle rostoucích „afrických lvů“, i přes dlouhodobý růst HDP ale patří stále mezi nejméně rozvinuté země světa. V Zambii jsou výrazné příjmové rozdíly a pod hranicí chudoby žije šedesát procent obyvatelstva.

Zdroj informací

Mendelova univerzita v Brně a NejBusiness.cz

Datum

4. června 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

27. dubna 2025

SGEF reportuje 36% nárůst financování strojů a technologických zařízení

Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...

25. dubna 2025

Flexibilních kanceláří v Česku už je přes 172 500 metrů čtverečních. A bude jich více i v regionech

Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...

22. dubna 2025

IROP v roce 2024: 2 409 podpořených projektů a investice za 26,5 miliardy korun

Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...

17. dubna 2025

Inspekce práce v loňském roce při kontrolách odhalila téměř 2 tisíce nelegálně pracujících osob

V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...

9. dubna 2025

ABB, Smart View a Keyence otevřely studentům dveře do reálného světa robotiky na RoboVision Hackathonu

ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...

8. dubna 2025

Exportéři hledají nové trhy. Diverzifikace je klíčem ke stabilitě a odolnosti

České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...

10. března 2025

Česká EAG ohlásila dvě akvizice v Německu za více než miliardu

osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...

28. února 2025

Evropská komise schválila Česku podporu na výrobu tepla z biomasy

Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...

27. ledna 2025

Nůžky odměňování žen a mužů v Česku jsou pořád rozevřené

Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...

22. ledna 2025

Půjčka pro podnikatele je spojená s minimální administrativou

Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...

Reklama

Page generated in 1.3252 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál