Ekonomickou situaci rodičů ztěžuje inflace

Ekonomickou situaci rodičů ztěžuje inflace

Vlna inflace, která se letos vyšplhala na téměř 15 procent, má vliv na životní náklady rodin a žen na mateřské dovolené. Zdražuje nejen bydlení a energie, ale i potraviny a potřeby pro děti, jako jsou plenky, léky nebo drogerie. Česká vláda stihla zvýšit životní a existenční minimum a podniká kroky také ke zvýšení rodičovského příspěvku až o 15 procent. Rodiče přitom naráží na růst cen při běžných výdajích i školou povinných dětí, jako je doprava či stravování.

Neúměrné zvyšování průměrných měsíčních nákladů je velkým zásahem do rozpočtu rodin, které nedisponují finančními rezervami. Ke zlepšení jejich dlouhodobého kapitálu přitom může pomoct zhodnocování financí prostřednictvím investic.

Zvýšená míra inflace se promítá do cen zboží pro výchovu a výživu dítěte. Náklady na jídlo a bydlení tak výrazně zatěžují rodinné finance a životní úroveň. Situaci nepomáhá ani energetická krize, zvyšování cen pohonných hmot, které atakují hranici hranici 44 korun, a další rostoucí položky jako úroky, hypotéky a úvěry. Mnohé rodiny jsou nuceny výrazně šetřit nebo sáhnout na své úspory. Řešení, které z dlouhodobého hlediska slibuje efektivnější účinek, je investování. Do povědomí se dostává strategie zhodnocovat své finance s vizí budoucího výnosu.

„Co se naší finanční stability týče, zažíváme náročné období. Vnímáme zvýšenou míru zájmu o investování ze strany matek a rodičů s malými dětmi. Podle prognóz rodiče intenzivněji řeší, jak se situace s inflací bude vyvíjet do budoucna, když jejich potomci vyrostou. Pomalu se vytrácí relikt vkladních knížek a přichází na řadu digitální a moderní řešení. I když situace momentálně nedovolí zhodnocovat velké finanční položky, i malý vklad může v budoucnosti přinést velké ovoce,“ říká Eva Hlavsová, spoluzakladatelka investiční platformy Fondee.

Dostupné zhodnocení ušetřených peněz je zbraň v ekonomické krizi

Současná ekonomická krize se přitom výrazně promítá do zvýšených měsíčních nákladů novopečených rodičů. Ceny plenek a kojenecké výživy meziročně vzrostly přibližně o 8 procent. Podle Českého statistického úřadu však další ceny stoupají každý měsíc. V případě běžných potravin, jako je zelenina, cukr a mléko, je to v dubnu průměrně až o 2 procenta. To se odráží také na cenách stravného pro starší děti a žáky.

I to jsou impulzy, které vedou rodiče k novému pohledu na investice. Běžná populace, která se potýká se zvyšováním cen, má proto právě teď motivaci porozhlédnout se po desítkách investičních příležitostí. Matky na mateřské dovolené tak vybírají z možností, které jejich ztížená situace umožňuje. Dostupná řešení jsou k dispozici pro každého, kdo nechce inflaci jen přihlížet, ale aktivně hledat nástroje k zakonzervování svých finančních prostředků, které v dnešní době ztrácejí hodnotu rychleji než kdy předtím.

Zdroj informací

Fondee s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

31. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2563 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál