Úspory energií jsou nejefektivnější cestou k řešení současné krize

Úspory energií jsou nejefektivnější cestou k řešení současné krize

Ruská invaze na Ukrajinu narušila celosvětově energetický trh a logickou reakcí EU je ho transformovat. Mezi hlavní pilíře pro změnu patří úspory energií, diverzifikace dodávek a zavádění obnovitelných zdrojů. Podle nově představeného plánu REPowerEU jsou ale nejrychlejším a nejlevnějším řešením úspory energií. Právě takové řešení nabízí v Česku podnikatelům Národní rozvojová banka s programem ELENA, který pomáhá při přípravě úsporných projektů a ušetří 90 procent nákladů.

Evropská unie označila oblast úspor energií za nejrychlejší a nejlevnější způsob, jak řešit současnou energetickou krizi a navrhuje posílit dlouhodobá opatření a zvýšit závazný cíl v oblasti energetické účinnosti. Dalším hlavním zájmem je spolupráce s mezinárodními partnery na diverzifikaci dodávek energií a masivní rozšíření a urychlení rozvoje energie z obnovitelných zdrojů.

„Mezi podnikateli nyní panuje velká nejistota kvůli dalšímu směřování cen i dodávek energií, především kvůli závislosti celé EU na ruských fosilních palivech. Rapidní zvýšení cen energií, které proběhlo dosud, zasáhlo firemní rozpočty, a to se po covidové pandemii sotva vzpamatovali. Nejefektivnější způsob, jak mohou podnikatelé snížit své náklady, je investice do úsporných projektů. Národní rozvojová banka svým zájemcům z řad podnikatelů nabízí profesionální pomoc prostřednictvím poradenského programu ELENA, který nabízí konzultaci projektů souvisejících se spotřebou energie a také zpracování energetického posudku,” říká Čestmír Hrdinka koordinátor programu Národní rozvojové banky a prozrazuje pět tipů k vhodným energetickým úsporám:

  • Efektivní vytápění je klíčové
  • Zaměřte se na obal budovy
  • I svítidly se dá uspořit
  • Obměňte dosluhující technologie za chytré
  • Zaveďte energetický management

Aby podnikatelé navrženou revitalizaci dokázali uskutečnit, musí mít připravené prostředky nejen na přípravu, ale i na investici samotnou. Program ELENA nabízí úhradu až 90 % způsobilých výdajů spojených s přípravou úsporného projektu. Na samotnou revitalizaci NRB nabízí možnost bezúročného financování.

„Na všechna opatření, která zajistí úsporu energií, lze u NRB získat výhodný bezúročný úvěr. Pro podnikatele v Praze jsou k dispozici prostředky programu ENERG. Pro projekty, které nespadají na území hlavního města a jsou realizovány kdekoliv jinde na území České republiky, je určen program Úspory energie,” dodává Čestmír Hrdinka.

Zdroj informací

Národní rozvojová banka, a.s. a NejBusiness.cz

Datum

26. května 2022

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3191 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál